Постанова від 12.01.2023 по справі 348/2105/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/2105/22

Провадження № 3/348/31/23

12 січня 2023 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Максименко О.Ю., за участю прокурора Соломчака Ю.О., адвоката Капака В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Пнів Надвірнянського району Івано-Франківської області, громадянина України, працюючого в.о. начальника КП "Надвірнянський житловик", зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Надвірнянським РВ УМВС України в Івано-Франківській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Відповідно до розпорядження Надвірнянської міської ради від 09.03.2022 № 39-К «Про призначення виконуючим обов'язків начальника комунального підприємства "Надвірнянський житловик" Надвірнянської міської ради Томина В.В.» з 10.03.2022 ОСОБА_1 призначено виконуючим обов'язків КП «Надвірнянський житловик».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - КП «Надвірнянський житловик» являється комунальною власністю, засновником якого є Надвірнянська міська рада (ЄРДПОУ 04054257).

За таких обставин, згідно п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, як на посадову особу юридичної особи публічного права.

Встановлено, що ОСОБА_1 від імені КП «Надвірнянський житловик» підписав наказ № 17 від 11.03.2022 «Про встановлення доплати», згідно якого з 10 березня 2022 року на час виконання обов'язків директора КП «Надвірнянський житловик» встановив собі особисто надбавку в розмірі 50% від посадового окладу начальника КП «Надвірнянський житловик».

Управлінням стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України направлено лист № 1895/55/108/01-2022 від 13.09.2022 до КП «Надвірнянський житловик» щодо отримання інформації відносно керівника КП «Надвірнянський житловик» ОСОБА_1 , який зареєстрований за вх. № 21 від 06.09.2022. 13.09.2022 ОСОБА_1 від імені КП «Надвірнянський житловик» підписав та направив лист № 102 від 13.09.2022 щодо надання запитуваної інформації відносно себе.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 28 Закону, особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Згідно статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Реальний конфлікт інтересів повинен складатися з трьох об'єктивних компонентів: приватний інтерес; службове повноваження, представницьке повноваження; протиріччя між ними, що впливає на об'єктивність або неупередженість рішення, діяння службової особи.

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

З наведеного вбачається, що особи, на яких поширюється законодавство щодо конфлікту інтересів, повинні вживати заходів щодо недопущення його виникнення та заходів щодо його врегулювання, якщо він все-таки виник.

Виходячи зі змісту Закону, конфлікт інтересів - це ситуація, при якій службова особа, виконуючи свої обов'язки, має приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов'язково призводить до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний до цього призвести.

Із вище викладеного вбачається, що у в.о. начальника КП «Надвірнянський житловик» ОСОБА_1 наявний приватний інтерес, зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку.

Таким чином, в.о. начальника КП "Надвірнянський житловик" ОСОБА_1 , будучи, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», саме: вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилося у підписанні наказу № 17 від 11.03.2022 "Про встановлення доплати", згідно якого встановив собі доплату в розмірі 50% посадового окладу начальника КП «Надвірнянський житловик», де у нього наявний приватний інтерес, зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: вчиненні дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Також, в.о. начальника КП "Надвірнянський житловик" ОСОБА_1 , будучи, відповідно до п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, не повідомив вищестоящий орган - Надвірнянську міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів, а саме про намір видати наказ № 17 від 11.03.2022 "Про встановлення доплати", згідно якого встановив собі доплату в розмірі 50% посадового окладу начальника КП «Надвірнянський житловик», де у нього наявний приватний інтерес, зумовлений особистою зацікавленістю в отриманні прибутку, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність в нього реального конфлікту інтересів.

Також, в.о. начальника КП "Надвірнянський житловик" ОСОБА_1 , будучи, відповідно до п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, не повідомив вищестоящий орган - Надвірнянську міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів, а саме про факт отримання 06.09.2022 та розгляду листа № 1895/55/108/01-2022 від 05.09.2022, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо надання інформації відносно себе, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність в нього реального конфлікту інтересів.

Також, в.о. начальника КП "Надвірнянський житловик" ОСОБА_1 , будучи, відповідно до п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилося в підписанні та направлення листа від 13.09.2022 № 102 від імені КП "Надвірнянський житловик", що стосується надання інформації відносно себе як в.о. начальника КП "Надвірнянський житловик", чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: вчиненні дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою визнав повністю, з протоколами згоден, щиро розкаявся. Просив суд застосувати до нього ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, та справу закрити.

Адвокат Капак В.М. просив суд звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю скоєного адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, а також врахувати відомості про особу порушника: позитивну характеристику, те, що він займається волонтерською діяльністю, усвідомлення ним своєї протиправної поведінки, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався, вину визнав повністю, щиро розкаявся.

Напередодні розгляду справи 05.01.2023 та 11.01.2023 адвокат Капак В.М. подав до суду клопотання про повернення матеріалів справи для належного оформлення, проте в судовому засіданні 12.01.2023 від зазначеного клопотання відмовився.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, а тому просить його притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення в межах санкції і вважає застосування ст. 22 КУпАП недоречним у зв'язку із тим, що дані правопорушення є правопорушеннями із формальним складом, спричинення шкоди не є обов'язковою умовою складу адміністративного правопорушення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172- 7 КУпАП, підтверджується зібраними доказами, а саме:

- рапортом старшого оперуповноваженого відділу УСР в Івано-Франківській області ДСР НП України від 04.11.2022;

- розпорядженням Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області № 39-к від 09.03.2022;

- наказом 03-к від 09.03.2022 про призначення в.о. КП «Надвірнянський житловик» з 10.03.2022 головного інженера ОСОБА_1 ;

- статутом КП «Надвірнянський житловик»;

- наказом № 17 від 11.03.2022 про встановлення доплати ОСОБА_1 ;

- запитом Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 2305/55/108/01-2022 від 17.10.2022;

- листом Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області № 2872/04-22/03 від 19.10.2022;

- запитом Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 1895/55/108/01-2022 від 05.09.2022;

- листом КП «Надвірнянський житловик» № 102 від 13.09.2022.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме: вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів; неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність в нього реального конфлікту інтересів.

Відповідно до ст. 23 КУпАП Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно ст. 22 КУпАП При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При розгляді справи суд встановив наявність обставин, що пом'якшують відповідальність правопорушника, відповідно до ст. 34 КУпАП, а саме: визнання вини, щире розкаяння винного, а також враховує позитивну характеристику ОСОБА_1 з місця проживання та місця роботи, наявність на утриманні двох малолітніх та двох неповнолітніх дітей.

При цьому суд не визнає адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, малозначними, а тому не знаходить підстав для застосування ст. 22 КУпАП і звільнення порушника від адміністративної відповідальності, і вважає необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення за правилами накладення адміністративного стягнення, зазначеними в статті 36 КУпАП, а саме, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536 гривень 80 коп. на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про запобігання корупції", ст.ст. 22, 23, 36, 40-1, ч. 1, 2 ст. 172-7, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та призначити йому стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює сумі 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 536 гривень 80 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення.

Суддя Надвірнянського районного суду

Івано-Франківської області О. Ю. Максименко

Повне судове рішення складено 16.01.2023.