Постанова від 18.01.2023 по справі 484/293/23

Справа № 484/293/23

Провадження № 3/484/209/23

Постанова

іменем України

18.01.2023 року суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Максютенко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Первомайського відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Берислав Херсонської області, освіта вища, одруженого, зареєстрованого АДРЕСА_1 , проживає АДРЕСА_2 , військовозобов'язаний за контрактом, в/ч НОМЕР_1 , капітан медичної служби, начальник відділу зберігання медичного майна в/ч НОМЕР_1

за ч. 2 ст. 175-15 КУпАП.

встановив

12 січня 2023 року начальником Первомайського відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону складений протокол №5 про вчинення адміністративного правопорушення. Згідно вказаного протоколу 23.12.2016 року капітан медичної служби ОСОБА_1 призначений на військову службу за контрактом та відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 12.01.2017 року № 4 зарахований до списків вказаної в/ч. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжувався неодноразово. Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватись Конституції України та Законів України, сумлінно та чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військослужбовців. Відповідно до вимог ст..267 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України - добовий наряд призначається для підтримання внутрішнього порядку, охорони особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, приміщень і майна військової частини (підрозділу), контролю за станом справ у підрозділах і своєчасного вжиття заходів для запобігання правопорушенням, а також для виконання інших обов'язків внутрішньої служби. Відповідно до функціональних обов'язків викладених в «Інструкції командира чергового підрозділу в/ч НОМЕР_1 », затверджених гаказом командира в/ч НОМЕР_2 .05.2022 року №20 капітан медичної служби ОСОБА_1 , як командир чергового підрозділу відповідає зокрема за охорону об'єктів адміністаривно-господарської та технічної території та зобов'язаний напередодні заступання у патруль вивчити основні положення Статутів ЗСУ, що стосується несення служби, керіати діями патрульних під час несення служби, вимагати від особового складу патруля кожні 15-20 хвилин по засобах зв'язку доповідати про хід несення служби і т.д. Відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 10.12.2022 року №320 до складу добового наряду на 11.12.2022 року у якості «Командира чергового підрозділу» призначено капітана медичної служби ОСОБА_1 та видано для несення служби в наряді 9мм пістолет Макарова та 9 мм патрони до нього в кількості 16 штук. Напередодні заступання до несення служби в складі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » і якості «Командира чергового підрозділу» капітану ОСОБА_1 , проведено медичне обстеження, інструктаж з правил безпеки та поводження зі зброєю, проведено навчання з вивчення положень статутів, інструкцій, вимоги безпеки та порядок дій у разі виникнення пожежі. Однак, 11.12.2022 року, близько 14 години 00 хвилин офіцер з невідкладних питань - заступник командира в/ч НОМЕР_3 медичної служби ОСОБА_2 та черговий частини старший офіцер управління в/ч НОМЕР_1 капітан медичної служби ОСОБА_3 при перевірці знань обов'язків особового складу чергового підрозділу у командира чергового підрозділу ОСОБА_1 виявили, що вказаний військовослужбовець невпевнено відповідає на поставленні запитання щодо знання вимог Статуту внутрішньої служби ЗСУ та нетвердо знає та не володіє обов'язками командира чергового підрозділу, про що подано 12.12.2022 року відповідний рапорт за вих№ 1223 та вих. №1223/1 на ім'я командира в/ч НОМЕР_1 . 11.12.2022 року ОСОБА_1 було відсторонено від несення служби в добовому наряді через нетверді знання та незнання обов'язків. Таким чином, військовослужбовець ОСОБА_1 обов'язки з несення служби в складі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в якості «Командира чергового підрозділу» належним чином не виконував, функціональними обов'язками не володів та не засвоїв, організацію несення служби черговим підрозділом не організував, контроль за підпорядкованим складом добового наряду не здійснював, не вжив заходів щодо підтримання належного внутрішнього порядку, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєному правопорушенні не визнав та пояснив, що належним чином виконує функціональні обов'язки, володіє ними, добре обізнаний з організацією несення служби.

Заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.

Диспозиція ч.2 ст.172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

З об'єктивної сторони правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього.

Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.

Якщо особа не мала реальної можливості взагалі проявити ставлення до своїх службових обов'язків (через хворобу, у зв'язку з виконанням інших покладених на неї обов'язків внаслідок нетривалої роботи на посаді та за відсутності досвіду тощо), не можна говорити про те, що воно було недбалим чи несумлінним.

При тому, суд звертає увагу на те, що викладені у вищезазначеному протоколі відносно ОСОБА_1 , фактичні обставини про невпевнені відповіді на запитання щодо знання вимог Статуту внітрішньої служби ЗСУ та нетверде знання обов'язків командира чергового підрозділу не є складовою адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-15 КУпАП, а зазначені містять ознаки дисциплінарного проступку.

Таким чином, під час розгляду адміністративної справи відносно ОСОБА_1 встановлено, що факт скоєння адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП не знайшов свого підтвердження. До протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодного доказу в підтвердження факту недбалого ставлення військової службової особи до військової служби та не вказано місце, де вчинене правопорушення.

Підсумовуючі все вищевикладене слід також зазначити, що коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу, оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом.

Як передбачено ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Будь-які інші належні, допустимі та достовірні докази, які б з достатністю вказували на наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП у справі відсутні і судом не встановлені.

Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини, провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.

Керуючись ст.ст.247,283,284 КУпАП, суддя

постановив

провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.

Копію постанови вручити правопорушнику.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя