Постанова від 17.01.2023 по справі 289/2384/22

Справа № 289/2384/22

Номер провадження 3/289/22/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.01.2023 м. Радомишль

Суддя Радомишльського районного суду Житомирської області Кириленко О.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого водієм в ТОВ «ТРАНСОІЛ ГРУП», РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 24.11.2022 серії ДПР18 №530979, 24 листопада 2022 року о 11:00 год. на 86 км автомобільної дороги Київ-Чоп в с. Кочерів водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «MERCEDES BENZ», державний номерний знак НОМЕР_2 , з напівпричепом ППЦ, державний номерний знак НОМЕР_3 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я водій відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник адвокат Гойко О.Ю. категорично заперечували факт скоєння ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, звернулись до суду з клопотаннями про закриття справи, в якому звернули увагу суду на те, що поліцейськими, які складали вказані адміністративні матеріали, порушено процедуру проведення огляду на стан сп'яніння, не доведено існування ознак наркотичного сп'яніння, не запропоновано водію пройти вказаний огляд на місці зупинки, а тому у діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. В обґрунтування зазначеного клопотання ОСОБА_1 пояснив, що 24.11.2022 керував транспортним засобом з напівпричепом та був зупинений працівником поліції на стаціонарному посту. В подальшому поліцейський висловив підозру того, що ОСОБА_1 має ознаки наркотичного сп'яніння, запропонував проїхати до найближчого медичного закладу для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння, на що останній відмовився, оскільки не мав права залишати вказаний транспортний засіб з дизельним паливом на стаціонарному посту без відповідного нагляду, однак, проходження відповідного огляду на місці зупинки за допомогою спеціальних технічних засобів працівники поліції йому не запропонували.

До того ж, ОСОБА_1 звернув увагу суду на ту обставину, що працівники поліції не проводити візуальний огляд з метою визначення у нього ознак наркотичного сп'яніння, зокрема, поліцейський не перевіряв реакцію його зіниць на світло ліхтарика, а інші ознаки наркотичного сп'яніння, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, спростовуються наданим поліцейським відеозаписом, згідно якого у ОСОБА_1 не було порушення мови, а поведінка відповідала обстановці.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши письмові пояснення та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного правопорушення разом з протоколом про адміністративне правопорушення суду надано направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 24.11.2022, розписку ОСОБА_1 , рапорт працівника поліції, копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 №706173 від 24.11.2022 та відеозапис.

Разом з тим, дослідивши вказані докази, суд дійшов висновку, що працівниками поліції було порушено процедуру проведення огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 з наступних підстав.

Процедура направлення водіїв для проведення огляду визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок).

Згідно із п. 3 зазначеного Порядку, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку), що узгоджується із вимогами ст. 266 КУпАП.

Відповідно до п. 6 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Водночас, п. 7 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція) визначено, що проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.

Натомість, у відповідності до ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, а вказаний огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Таким чином, вищевказана Інструкція передбачає обов'язковий огляд водіїв з метою перевірки стану наркотичного сп'яніння шляхом проведення лабораторних досліджень, зокрема, в медичному закладі. Однак, ст. 266 КУпАП визначає, що первинний огляд водія на стан наркотичного сп'яніння має бути проведений поліцейським за допомогою спеціальних технічних засобів на місці зупинки транспортного засобу, і лише у випадку відмови проходження водієм такого огляду на місці зупинки або не згоди з його результатом - в медичному закладі.

З дослідженого в судовому засіданні відеозапису вбачається, що працівником поліції 24.11.2022 не було попередньо запропоновано ОСОБА_1 пройти відповідний огляд на стан наркотичного сп'яніння на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів, а запропонували одразу пройти такий огляд в медичному закладі.

Суд звертає увагу та не те, що вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, норми КУпАП мають вищу юридичну силу, аніж Інструкції, тому при вирішенні даної справи суд враховує, що поліцейський під час проведення огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння повинен був керуватись саме вимогами ст. 266 КУпАП, а вимогами Порядку та Інструкції - в частині, що не суперечить вказаній статті КУпАП.

Отже, судом встановлено, що працівником поліції не дотримано процедури огляду, передбаченої ст. 266 КУпАП, а тому в силу даної статті КУпАП такий огляд вважається недійсним.

Інших доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 суду надано не було.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

За змістом ст. 252 КУпАП, суддя має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Водночас, суд звертає увагу, що згідно ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Таким чином, наявні у справі докази, які безпосередньо дослідженні судом, не підтверджують факт порушення ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України та відповідно наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 9, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 247, 266, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Радомишльський районний суд Житомирської області протягом 10 діб з моменту її винесення.

Суддя О. О. Кириленко