Постанова від 17.01.2023 по справі 936/19/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 936/19/23

17 січня 2023 року смт Воловець

Суддя Воловецького районного суду Закарпатської області Софілканич О.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм ТОВ "Укр-ойл трейд", за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

03.01.2023 в суд на розгляд надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , у якому зазначено, що він 04.12.2022, керуючи транспортним засобом "DAF" н.з. НОМЕР_1 з причепом НОМЕР_2 , здійснював перевезення небезпечного вантажу, а саме: суміш вуглеводів 32000л, при цьому транспортний засіб не був внесений у додаток до ліцензії для перевезення небезпечних вантажів, чим порушив вимогу постанови КМУ № 1001 від 02.12.2015 р., за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП.

На виклик суду ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав клопотання про закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно вимог ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ч. 1 ст.164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди.

Головною умовою виникнення відповідальності за ч. 1 ст.164 КУпАП є провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: окрім іншого, суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Досліджуючи протокол про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 269681 від 04.12.2022 р. встановлено, що ОСОБА_1 здійснював перевезення небезпечного вантажу транспортним засобом, не внесеним у додаток до ліцензії на перевезення небезпечних вантажів, чим порушив вимогу постанови КМУ № 1001 від 02.12.2015 р., за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП.

Однак, у зазначеному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено часу та місця вчиненого адміністративного правопорушення та не зазначено, який саме пункт та підпункт постанови КМУ № 1001 від 02.12.2015 р. порушила особа, яка притягується до адміністративної відповідальності. Зокрема, фабула протоколу про адміністративне правопорушення хоча й містить посилання на нормативно-правовий акт,однак без конкретизації, внаслідок чого із протоколу про адміністративне правопорушення незрозуміло, які саме вимоги Постанови КМУ№1001 були порушені ОСОБА_1 .

Положенням п. 24 ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Згідно з ст.3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

У відповідності до ч.2 ст.55 ГК України суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно доЦивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Як вбачається з аналізу зазначених норм, суб'єктом адміністративного правопорушення, провадження господарської діяльності без одержання документів дозвільного характеру, є суб'єкт господарювання (господарські організації або фізичні особи підприємці).

Таким чином, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані, зокрема, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.

Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні відомості про те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності являється суб'єктом інкримінованого правопорушення, оскільки при дослідженні протоколу серії АПР 18 № 269681 від 04.12.2022 р вбачається, що у графі "місце роботи" зазначено, що ОСОБА_1 займає посаду водія у ТОВ "Укр-ойл трейд", тобто є найманим працівником. До протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 не надано жодного доказу, які б могли підтвердити або спростувати те, що він несе відповідальність саме за господарську діяльність товариства, в якому працює водієм.

Крім того, судом не береться до уваги доданий до адміністративних матеріалів, DVD-R диск, оскільки такий без будь-якого найменування (позначення, маркування). Матеріали справи не містять відомостей про номер та серію відеокамер, дату його виробництва та назви камери, на яку здійснювався відеозапис. Таким чином, доданий до протоколу відеозапис є недопустимим доказом.

Із огляду на наведене, судом з'ясовано, що обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та є такими, що не доведені доказами.

Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, а тому провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за вказаною статтею слід закрити на підставі п. 1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.164 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Воловецький районний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Софілканич О. А.