Рішення від 17.01.2023 по справі 200/16972/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2023 року Справа№200/16972/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О. розглянувши в порядку загального позовного провадження позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» (місцезнаходження: 84609, Донецька область, м.Горлівка, вул.Умова, 1/1, код ЄДРПОУ 33853132) до Головного управління ДПС у Донецькій області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби (код ЄДРПОУ ВП 44070187, вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про

скасування рішення від 23.09.2021 №3057342/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 16.08.2021;

скасування рішення від 23.09.2021 №3148094/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 06.08.2021;

скасування рішення від 23.09.2021 №3148098/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021;

зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №1 від 05.05.2021, №2 від 06.08.2021; №1 від 16.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду суду із вищевказаним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 05.05.2021, №2 від 06.08.2021, №1 від 16.08.2021року. Вважає прийняті відповідачем рішення протиправними та просить їх скасувати через їх необґрунтованість.

Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області надав до суду відзив на позовну заву, в якому заперечив проти задоволення заявлених позивачем вимог. В обґрунтування правомірності прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних зазначили, що висновки про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку зроблені на підставі розгляду на засіданні комісії ГУ ДФС інформаційно-аналітичної довідки Бахмутського управління ГУ ДФС у Донецькій області щодо виявлення платника з ознаками ризиковості. Позивач не відповідає критеріям ризиковості, а саме абзацу 2, 7, 8 підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв. Наведене стало підставою зупинення реєстрації наданої позивачем податкових накладних.

Від відповідача Державної податкової служби України до суду надійшов відзив на позовну заяву до суду, аналогічний наданому Головним управлінням ДПС у Донецькій області відзиву.

Ухвалою суду від 02 грудня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 02 лютого 2022 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; призначено підготовче засідання на 01 березня 2022 року о 13:00 год.

У зв'язку з бойовими діями в Донецькій області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи, судове засідання по справі не відбулось, оскільки згідно повідомлення на сайті Донецького окружного адміністративного суду справу знято з розгляду.

Ухвалою суду від 01 червня 2022 року відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 29 серпня 2022 року замінено відповідача у справі №200/16972/21 з Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) на Головне управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби (код ЄДРПОУ ВП 44070187, вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515).

Ухвалою суду від 17 січня 2023 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.

Законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТАР АЛЬЯНС» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 33853132. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань місцезнаходженням товариства є: Україна, 84609, Донецька обл., місто Горлівка, ВУЛИЦЯ УМОВА, будинок 1/1, позивач перебуває на обліку в БАХМУТСЬКА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ (КАЛІНІНСЬКИЙ РАЙОН М.ГОРЛІВКА), 44070187, 38, (дані про взяття на облік як платника єдиного внеску).

Головне управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, має спеціальну правосуб'єктність. Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

05.05.2021 позивачем складено податкову накладну № 1 на ім'я ТОВ “ХІМЕКС ЛІМІТЕД” (ЄДРПОУ 30075981) на суму ПДВ 17 000 грн., нарахованого у зв'язку із продажем товару - залізничної цистерни 50197623 модель 15-1443, р/в.

06.08.2021 позивачем складено податкову накладну № 2 на ім'я ТОВ “ХІМЕКС ЛІМІТЕД” (ЄДРПОУ 30075981) на суму ПДВ 55073,60 грн., нарахованого у зв'язку із продажем товару - залізничної цистерни 50197623 модель 15-1443, р/в, залізничної цистерни 50198415 модель 15-1443, р/в, залізничної цистерни 50198175 модель 15-1443, р/в.

16.08.2021 позивачем складено податкову накладну № 2 на ім'я ТОВ “ХІМЕКС ЛІМІТЕД” (ЄДРПОУ 30075981) на суму ПДВ 55073,60 грн., нарахованого у зв'язку із продажем товару - залізничної цистерни 50197623 модель 15-1443, р/в, залізничної цистерни 50198415 модель 15-1443, р/в, залізничної цистерни 50198175 модель 15-1443, р/в.

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2021, направлену позивачем накладну зареєстровано за № 9131524950, реєстрацію зупинено на підставі пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=2.1656%, «Р»=0.

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.08.2021, направлену позивачем накладну зареєстровано за № 9239620218, реєстрацію зупинено на підставі пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=.0000%, «Р»=0.

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2021, направлену позивачем накладну зареєстровано за № 9237456003, реєстрацію зупинено на підставі пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»=.0000%, «Р»=0.

27.08.2021 позивачем надані пояснення та копії документів, необхідні для реєстрації податкової накладної № 41, що підтверджується повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. У наданому повідомленні про надання пояснень та документів позивач зазначив, що згідно п.44.1 ст.44 щодо підтвердження даних, визначених у податковій звітності, просили розблокувати помилково складену податкову накладну для проведення коригування.

19.09.2021 позивачем надані пояснення та копії документів, необхідні для реєстрації податкової накладної № 54, що підтверджується повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування. реєстрацію яких зупинено. У наданому повідомленні про надання пояснень та документів позивач зазначив, що податкова накладна складена на факт постачання товару згідно п.187.1 ст.187 ПКУ. Підтверджуючи документи додаються.

19.09.2021 позивачем надані пояснення та копії документів, необхідні для реєстрації податкової накладної № 55, що підтверджується повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування. реєстрацію яких зупинено. У наданому повідомленні про надання пояснень та документів позивач зазначив, що податкова накладна складена згідно п.187.1 ст.187 ПКУ, а саме не отриману від покупця передоплату на банківський рахунок. Підтверджуючи документи додаються.

Будь-яких зауважень стосовно факту надання позивачем документів, на які містять посилання у наданих ним поясненнях, відповідачами не висловлено.

Рішенням від 02.09.2021 комісією відповідача 1 відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 1 від 16.08.2021. За змістом визначеного рішення позивачем не надано копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; договорів довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунків фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Рішенням від 23.09.2021 комісією відповідача 1 відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 1 від 05.05.2021. За змістом визначеного рішення позивачем не надано копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Рішенням від 23.09.2021 комісією відповідача 1 відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 2 від 06.08.2021. За змістом визначеного рішення позивачем не надано копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивачем на виконання вимог ухвали суду надано підтвердження надіслання відповідачу повідомлень про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних:

№41 від 27.08.2021, до якого додано документ довільного зразку №1 від 27.08.2021: розрахунок коригування кількісних ї вартісних показників №2 від 18.08.2021;

№54 від 19.09.2021, до якого додано документи довільного зразку №№1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10 від 19.09.2021: платіжне доручення №979 від 16.08.2021, видаткова накладна ТА-0000018 від 06.08.2021, договір купівлі-продажу №26-04-2021-ТА 26.04.2021, додаток до договору (спеціфікація №1 від 26.04.2021), накладна №1 від 06.08.2021, накладна №2 від 06.08.2021, накладна №3 від 06.08.2021, акт приймання передачі (продажу (зал.цистерни) №1 від 06.08.2021, платіжне доручення №541 від 05.05.2021, рахунок №541 від 05.05.2021;

№ 55 від 19.09.2021, до якого додано документи довільного зразку №№1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10 від 19.09.2021: платіжне доручення №979 від 16.08.2021, видаткова накладна ТА-0000018 від 06.08.2021, договір купівлі-продажу №26-04-2021-ТА 26.04.2021, додаток до договору (спеціфікація №1 від 26.04.2021), накладна №1 від 06.08.2021, накладна №2 від 06.08.2021, накладна №3 від 06.08.2021, акт приймання передачі (продажу (зал.цистерни) №1 від 06.08.2021, платіжне доручення №541 від 05.05.2021, рахунок №541 від 05.05.2021 року.

Зазначені документи отримані відповідачем згідно квитанцій №2 від 19.09.2021 року.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, визначаються положеннями Податкового кодексу України.

Пунктом 14.1.60 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що єдиним реєстром податкових накладних є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України встановлений обов'язок платника скласти на дату виникнення податкових зобов'язань податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

За змістом пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341). Так, згідно пунктів 12, 13 цього Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться їх перевірки, після чого формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом Порядок № 1165). Наведений порядок набрав чинності 01.02.2020.

Відповідно до вимог пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку; показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку та відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Пунктом 6 Порядку 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість затверджені Додатком № 1 до Порядку № 1165.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначений Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 520 від 12.12.2019 (надалі за тектсом Порядок № 520).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно до пунктів 10-12 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 5 Порядку визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктом 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

За змістом оскаржуваних позивачем рішень підставою відмови в реєстрації податкової накладних визначено ненадання позивачем: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; договорів довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунків фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Затверджена Порядком № 520 форма рішення про відмову в реєстрації податкової накладної передбачає необхідність визначення контролюючим органом документу наведеного переліку, що не був наданий шляхом його підкреслення.

Втім, оскаржувані позивачем рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не визначає конкретного документу, що не був наданий позивачем на вимогу податкового органу.

Як вбачається зі змісту квитанцій про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних та вартісних показників податкової накладної в Єдиному реєстрі податкової накладних не визначено конкретних документів, які має надати позивач для подальшої реєстрації податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

Так, відповідно до квитанцій платник має надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обов'язок надання документів платником податків кореспондує із правом контролюючого органу на витребування в платника податків певних документів у передбачених законом випадках. Втім, контролюючий орган під час витребування від платника податків документів, має визначити їх перелік, платник податку має чітко розуміти що саме від нього вимагає орган владних повноважень та мати можливість передбачати наслідки своєї поведінки в залежності від виконання чи невиконання вимоги контролюючого органу. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв оцінки призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не довільно, на власний розсуд. Відсутність чіткої вимоги податкового органу до платника податків стосовно надання певного документу виключає можливість визнання правомірним застосування до такого платника негативних наслідків через невиконання такої вимоги.

Тотожна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2020 по справі № 300/148/19.

З матеріалів справи вбачається, що після зупинення реєстрації податкових накладних позивачем надані письмові пояснення разом із документами.

В наданих до суду відзиві відповідач, не заперечуючи факт отримання від позивача пояснень та копії документів до них, зауважили на тому, що в результаті дослідження контролюючим органом наданих позивачем пояснень та документів, комісія відповідача Головного управління ДПС у Донецькій області дійшла висновку про ненадання належним чином складених документів, які би можна було б вважати підтвердженням здійснення позивачем операцій з постачання цинку та відсутність відображення руху коштів.

Суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на уникнення безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що прийняті комісією відповідача Головним управлінням ДПС у Донецькій області рішень щодо відмови в реєстрації розрахунків коригування через ненадання позивачем документів є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 встановлено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Враховуючи те, що рішення про відмову комісії відповідача Головного управління ДПС у Донецькій області в реєстрації податкових накладних є протиправним, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про зобов'язання відповідача Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні.

Отже, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти витрати, пов'язані із розглядом цієї справи у вигляді сплаченого позивачем судового збору на відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 520 від 12.12.2019, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» (місцезнаходження: 84609, Донецька область, м.Горлівка, вул.Умова, 1/1, код ЄДРПОУ 33853132) до Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби (код ЄДРПОУ ВП 44070187, вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про скасування рішення від 23.09.2021 №3057342/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 16.08.2021; скасування рішення від 23.09.2021 №3148094/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 06.08.2021; скасування рішення від 23.09.2021 №3148098/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №1 від 05.05.2021, №2 від 06.08.2021; №1 від 16.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних - задовольнити.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 02.09.2021 №3057342/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 16.08.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 16.08.2021.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 23.09.2021 №3148094/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 06.08.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 06.08.2021.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 23.09.2021 №3148098/33853132 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 05.05.2021.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» (місцезнаходження: 84609, Донецька область, м.Горлівка, вул.Умова, 1/1, код ЄДРПОУ 33853132) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби (код ЄДРПОУ ВП 44070187, вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515) судовий збір в розмірі 3405 грн.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» (місцезнаходження: 84609, Донецька область, м.Горлівка, вул.Умова, 1/1, код ЄДРПОУ 33853132) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) судовий збір в розмірі 3405 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов