Справа № 560/12520/22
іменем України
10 січня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участі:секретаря судового засідання Корзун Н.О. представників відповідача Антонюка Н.В., Чухась О.О.,
розглянувши адміністративну справу за позовом Державного підприємство "Агроспецсервіс" до Хмельницької обласної військової адміністрації , Шепетівської районної державної адміністрації , Шепетівського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування наказу,
Державне підприємство "Агроспецсервіс" звернулося до суду з позовом до Хмельницької обласної військової адміністрації, Шепетівської районної державної адміністрації, Шепетівського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить визнати протиправним і скасувати наказ Хмельницької обласної військової адміністрації №132/2022-н від 29.04.2022 "Про введення в дію рішення ради оборони Хмельницької області" та визнати протиправним і скасувати спільний наказ Шепетівської районної військової адміністрації та Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №44/6-н/2022-нс від 29.04.2022 "Про використання для потреб оборони потужностей підприємств, розташованих в Шепетівському районі".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 09.05.2022 позивач уклав договір №0905/2022 щодо закупівлі послуг (робіт) з виробництва сільськогосподарської продукції у Товариства з обмеженою відповідальністю "МС БІЛДІНГ". Відповідно до умов зазначеного договору позивач замовив комплекс робіт щодо вирощування насіння соняшника на землях, які знаходяться у постійному користуванні позивача. Вказані роботи мали виконуватись коштом та з матеріалів (насіння, добрив, засобів захисту рослин) державного підприємства. 18.05.2022 з метою початку виконання робіт працівники "МС БІЛДІНГ" та представники позивача привезли техніку до угідь державного підприємство "Агроспецсервіс", однак розпочати роботи не змогли. Позивачу стало відомо, що 28.04.2022 відбулось засідання ради оборони Хмельницької області, на якому було розглянуто питання про використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ, організацій, що знаходяться в адміністративно-територіальних одиницях Хмельницької області. Під час даного засідання було вирішено з метою забезпечення продовольчої безпеки України в умовах воєнного стану начальнику Шепетівської районної військової адміністрації спільно з Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки забезпечити використання потужностей Державного підприємства "Агроспецсервіс" у частині земельних ділянок площею 440 га 29.04.2022 наказом начальника Хмельницької обласної військової адміністрації №132/2022-н рішення ради оборони Хмельницької області було введено в дію. Також 29.04.2022 Шепетівською районної військовою адміністрацією та Шепетівським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки був ухвалений спільний наказ №44/б-н/2022-нс, яким було вирішено використати потужності ДП "Агроспецсервіс" в частині земельних ділянок, що розташовані за межами села Цвітоха Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області площею 440 га, а також використати необхідні для обробітку зазначеної земельної ділянки потужності та трудові ресурси Товариства з обмеженою відповідальністю "Шипленд" для здійснення посіву сільськогосподарських культур на земельних ділянках позивача терміном на 1 рік. Позивач, вважаючи незаконними наказ Хмельницької ОВА №132/2022-н від 29.042022 "Про введення в дію рішення ради оборони Хмельницької області" та спільний наказ Шепетівської РВА та Шепетівського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №44/б-н/2022-нс від 29.042022 "Про використання для потреб оборони потужностей підприємств, розташованих в Шепетівському районі", звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 29 листопада 2022 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Від представника Шепетівської районної державної адміністрації надійшов відзив на позов, у якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. Вказує, що виконуючи наказ начальника Хмельницької обласної військової адміністрації від 29.04.2022 №132/2022-н "Про введення в дію рішення ради оборони Хмельницької області", начальник Шепетівської районної військової адміністрації та начальник Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки спільно прийняли рішення про використання потужностей потужності ДП "Агроспецсервіс" в частині земельних ділянок, що розташовані за межами села Цвітоха Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області площею 440 га, а також використати необхідні для обробітку зазначеної земельної ділянки потужності та трудові ресурси Товариства з обмеженою відповідальністю "Шипленд" для здійснення посіву сільськогосподарських культур на земельній ділянці терміном на 1 рік. Зазначає, що прийняття цих рішень відповідає змісту пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Вважає, що Хмельницька обласна військова адміністрація, Шепетівська районна військова адміністрація та Шепетівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки діяли в межах своїх повноважень, визначених Законом України "Про правовий режим воєнного стану".
У відзиві на позов представник Хмельницької обласної військової адміністрації просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що обласні військові адміністрації мають право використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю. А також примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка. Крім того вважає, що посилання на дані пункти є не доречним тому, що використання потужностей, примусове відчуження майна та вилучення майна це різні речі, окрім того регулюються різними Законами України. Зокрема примусове відчуження майна та вилучення майна регулюються Законом України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану".
У зв'язку із введенням воєнного стану, на території де його введено військове командування разом із військовими адміністраціями можуть вводити тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Разом з цим, рішення про використання потужностей в умовах воєнного стану Державною підприємства "Агроспецсервіс" у частині земельних ділянок площею 440 га, що розташовані за межами села Цвітоха Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області було прийняте на підставі рішення засідання ради оборони Хмельницької області, що засвідчує протокол від 28.04.2022 №38.
10.01.2023 до суду надійшла заява позивача про закриття провадження, просив розглянути справу без його участі. У заяві позивач зазначає, що наслідки закриття провадження у справі, передбачені статтею 239 Кодексу адміністративного судочинства України йому зрозумілі.
Вирішуючи клопотання позивача, суд враховує таке.
За змістом частин першої та шостої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Суд не приймає відмови позивача від позову, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Згідно з частинами першою, третьою, п'ятою, шостою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. У разі часткової відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Пунктом 2 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд закриває провадження у справі якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
З огляду на те, що подана позивачем заява про відмову від позову не суперечить законодавству, не порушує чиї-небудь охоронювані законом права та інтереси, суд вважає за можливе прийняти відмову від позову та закрити провадження у справі.
Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
клопотання Державного підприємства "Агроспецсервіс" задовольнити.
Провадження у справі №560/12520/22 закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Повне судове рішення складене 16 січня 2023 року
Головуючий суддя О.К. Ковальчук