Рішення від 16.01.2023 по справі 520/6913/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

16 січня 2023 року Справа № 520/6913/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка - ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , судді у відставці, в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 про суддівську винагороду в сумі 134002,50 грн. для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 про суддівську винагороду в сумі 134002,50 грн. з 01.02.2022, здійснивши виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 у справі №520/17263/2020, яке набрало законної сили 22.02.2021, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки Господарського суду Луганської області від 01.12.2020 № 163 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Господарського суду Луганської області від 01.12.2020 №163 в розмірі 60 відсотків від зазначеної суми з 19.02.2020, здійснивши виплату з урахуванням раніше виплачених сум. Вказано, що зазначене рішення було частково виконане відповідачем та перераховано позивачу суддівську винагороду в розмірі 60 відсотків згідно довідки Господарського суду Луганської області від 01.12.2020 № 163 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 107202,00 грн..

В подальшому, 11 січня 2022 року Господарським судом Луганської області видано позивачу нову довідку № 4 про суддівську винагороду в сумі 134002,50 грн., для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. На думку позивача, зміна суми для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відбулася внаслідок помилкового неврахуванні у попередній довідці від 01.12.2020 № 163, у складі суми суддівської винагороди, регіонального коефіцієнту в розмірі 1,25, якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб. У зв'язку із чим, 20.01.2022 позивачка звернулась з письмовою заявою до ГУ ПФУ в Харківській області про перерахунок суми довічного грошового утримання в розмірі 60 відсотків від розміру суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді з урахуванням стажу роботи на посаді судді 25 років, згідно довідки Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 134002,50 грн. Також, зазначено, що зокрема на звернення позивача на Веб-портал Пенсійного фонду від 20.04.2022 №ВЕБ20001-Ф-С-22-032799 щодо перерахунку суми суддівської винагороди, на електронну пошту отримано відповідь від 04.07.2022 без номеру з відмовою проведення відповідного перерахунку з посиланням на те, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду в порівнянні з минулими роками не змінився та становить 63060 грн..

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п. 1 та п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв'язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву вказав, що рішенням №204650003653 від 21.04.2022 відділу перерахунків пенсії №4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було відмовило в задоволенні заяви позивача від 20.04.2022 у зв'язку з відсутністю правових підстав для вказаного перерахунку. Також, зазначено, що Головне управління підтримує вищевказане рішення.

З матеріалів доданих до відзиву на адміністративний позов вбачається, що рішенням №204650003653 від 21.04.2022 відділу перерахунків пенсії №4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовило в задоволенні заяви позивача від 20.04.2022.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 залучено до розгляду справи №520/6913/22 у якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачки.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнена з посади судді Господарського суду Луганської області у зв'язку з поданням заяви про відставку на підставі Рішення Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 131/0/15-19 та наказом голови Господарського суду Луганської області від 23.01.2019 її відраховано зі штату суду.

Наразі, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області як суддя у відставці та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2021 р. по справі № 520/17263/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , судді у відставці, в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки Господарського суду Луганської області № 163 від 01.12.2020 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Господарського суду Луганської області від 01.12.2020 №163 в розмірі 60 відсотків від зазначеної суми з 19.02.2020, здійснивши виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

11.01.2022 Господарським судом Луганської області видано нову довідку № 4 про суддівську винагороду у сумі 134002,50 грн. для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії до якого надала довідку Господарського суду Луганської області № 4 від 11.01.2022 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Вказана заява була передана на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у порядку, визначеному Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням №204650003653 від 21.04.2022 відділу перерахунків пенсії №4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було відмовило в задоволенні заяви позивача від 20.04.2022 у зв'язку з відсутністю правових підстав для вказаного перерахунку.

Позивач вважає протиправною відмову відповідача у проведенні відповідного перерахунку її довічного грошового утримання судді у відставці, у зв'язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог та доводам відповідача, суд виходить з таких норм діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.

Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII).

Згідно з пунктом 2 розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453-VI (далі Закон №2453-VI), крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.

Відповідно до частини першої статті 142 Закону №1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. До досягнення зазначеного віку право на пенсію за віком або щомісячне довічне грошове утримання мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

1) 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;

2) 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

При цьому, суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (частина друга статті 142 Закону №1402-VIII).

Згідно з частиною третьою статті 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Пунктом 25 розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №1402-VIII встановлено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону №2453-VI. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Як встановлено судом, позивачу отримує довічне грошове утримання у розмірі 60% суддівської винагороди.

Рішенням №2-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 25 розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №1402-VIII зі змінами.

Так, Конституційний Суд України зазначив, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує діючий суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 року № 2-р/2020 Закон № 1402-VIII не містить норм, які б по-різному визначали порядок обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.

Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 06.03.2019 у справі № 638/12586/16-а та від 11.02.2020 у справі № 200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

Разом з цим, суд зазначає, що набрання чинності рішенням Конституційного Суду України, яким визнаються неконституційними відповідні норми законодавства, тягне за собою виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів правовідносин до яких застосовуються (застосовувалися) положення законодавства, яке згодом було визнано неконституційним.

Відтак, з 19.02.2020 - з наступного дня після дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020, у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII, оскільки фактично відбулась зміна, по відношенню до позивача, розміру окладу судді, який є складовою суддівської винагороди, що в свою чергу є підставою для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 620/1116/20, яке набрало законної сили 07.08.2020.

Так, як вже зазначалося, Господарський суд Луганської області видав довідку від 01.12.2020 № 163 для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача, згідно з якою суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 107202,00 грн.

Водночас, як встановлено судом, при видачі вищезазначеної довідки, Господарським судом Луганської області не враховано регіонального коефіцієнту (1.25), який враховується при обчисленні базового розміру посадового окладу судді.

В подальшому, Господарським судом Луганської області видано оновлену довідку №4 від 11.01.2022 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з врахуванням регіонального коефіцієнту.

Згідно з положеннями частини 3 статті 142 Закону №1402-VIII, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Отже, щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці залежить саме від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Законодавець пов'язує розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із суддівською винагородою судді, який працює на відповідній посаді. При цьому, визначальне значення для визначення щомісячного довічного грошового утримання має саме займана посада з якої звільнено суддю у відставку.

Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (частина 2 статті 135 Закону №1402-VIII).

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 135 Закону № 1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить: судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

До базового розміру посадового окладу, визначеного частиною 3 цієї статті, додатково за правилами пункту 3 частини 4 статті 135 Закону № 1402-VIII застосовуються регіональний коефіцієнт "1.25", якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб.

Приписами частини 5 статті 135 Закону № 1402-VIII регламентовано, що суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.

Відтак, оскільки розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці визначається відповідно до розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, то регіональний коефіцієнт повинен також враховуватися при визначенні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного суду України від 07.06.2021 у справі № 420/4001/20.

З огляду на зміст довідки Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 судом встановлено, що станом на 01 січня 2022 року суддівська винагорода ОСОБА_1 , яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 134002,50 грн, в тому числі: посадовий оклад 78825,00 грн та доплата за вислугу років (70%)- 55177,50 грн.

Таким чином, оскільки розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці визначається відповідно до розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, то вказаний регіональний коефіцієнт повинен також враховуватися при визначенні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Водночас суд звертає увагу на те, що орган пенсійного забезпечення, отримавши довідку Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 та розглядаючи питання щодо наявності підстав для перерахунку грошового утримання ОСОБА_1 , не надав належної оцінки об'єктивності та достовірності відомостей, зазначених у такій довідці.

Отже, суд дійшов висновку про те, що в Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області були достатні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 11.10.2005 за № 8-рп/2005 зазначив, що право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.

У мотивувальній частині Рішення від 14.12.2011 за № 18-рп/2011 Конституційний Суд України вказав на неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.

Враховуючи викладені вище мотиви, суд вважає, що рішення №204650003653 від 21.04.2022 відділу перерахунків пенсії №4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є протиправним та підлягає скасуванню, при цьому суд відмовляє у задоволенні вимог про визнання дій протиправними, оскільки такі дії були реалізовані саме у рішенні №204650003653 від 21.04.2022.

Відтак, з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 про суддівську винагороду в сумі 134002,50 грн. з 01.02.2022, здійснивши виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, оскільки останнім не ухвалювалося жодних рішень у спірних правовідносинах, а поновлення порушеного права позивача покладається на той суб'єкт владних повноважень, який допустив таке порушення прав позивача.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення заявлених позовних вимог.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №204650003653 від 21.04.2022 відділу перерахунків пенсії №4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою Господарського суду Луганської області від 11.01.2022 № 4 про суддівську винагороду в сумі 134002,50 грн. з 01.02.2022, здійснивши виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 16.01.2023.

Суддя Супрун Ю.О.