Справа № 939/102/23
Іменем України
16 січня 2023 рокусмт Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Герасименко М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яка надійшла з військової частини, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бібрка Львівської області, громадянина України, військовослужбовця, який зареєстрований і проживає у АДРЕСА_1 ,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 18 грудня 2022 року близько 21 години 00 хвилин, солдат ОСОБА_1 самовільно залишив місце дислокації військової частини та 19 грудня 2022 року, близько 00 години 10 хвилин був виявлений працівниками Військової Служби Правопорядку в смт Бабинці Київської області, з ознаками алкогольного сп'яніння на місці дорожньо-транспортної пригоди, після чого був доставлений у Головний Військовий Клінічний Госпіталь м. Києва, де йому була надана медична допомога та проведена експертиза щодо факту вживання алкогольних та/або наркотичних речовин. Відповідно до акту огляду на стан алкогольного та/або наркотичного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, ОСОБА_2 був освідчений з використанням спеціального технічного засобу «Drager» (прилад № ARHJ 0307), результат огляду - 1,07 проміле (аналіз № 2199 від 19.12.2022).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Так, під час дослідження протоколу про вчинення військового адміністративного правопорушення № 6 від 19 грудня 2022 року відносно ОСОБА_1 та матеріалів справи, судом було виявлено порушення встановлених законом вимог до оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, що призводять до неможливості розгляду даного протоколу судом та прийняття процесуального рішення по суті справи.
Згідно ч. 2 розділу І Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 329 від 23 жовтня 2021 року, протокол про військове адміністративне правопорушення (далі - протокол) (додаток 1) щодо військовослужбовця (військовозобов'язаного) мають право складати:
командири (начальники) військових частин (військових навчальних закладів, установ) (далі - військова частина) щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
командири (начальники) підрозділів, які уповноважені на те командиром (начальником) військової частини, щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
посадові особи органів військового управління Збройних Сил України (далі - орган військового управління), органу управління Державної спеціальної служби транспорту (далі - орган управління ДССТ), які уповноважені на те відповідними начальниками органів військового управління, органу управління ДССТ щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
посадові особи органів управління Служби правопорядку, які уповноважені на те відповідними начальниками органів управління Служби правопорядку.
Командири підрозділів військової частини, уповноважені складати протоколи, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.
Уповноважені посадові особи органів військового управління, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів військового управління.
Уповноважені посадові особи Служби правопорядку, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів управління Служби правопорядку.
Уповноважені посадові особи органу управління ДССТ, яким надано право складати протоколи, визначаються наказом начальника органу управління ДССТ.
Проте, до протоколу про військове адміністративне правопорушення не додано відповідного наказу про призначення ОСОБА_3 на посаду командира військової частини, що унеможливлює встановити його повноваження на складання даного протоколу.
Крім того, частиною першоюстатті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Аналогічні вимоги встановлені ч. 4 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 329 від 23 жовтня 2021 року.
До протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).
Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Проте, в протоколі про військове адміністративне правопорушення № 6 від 19 грудня 2022 року відносно ОСОБА_1 , не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення і не вказано яке саме правопорушення вчинене ОСОБА_1 , оскільки відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена як за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, так і за появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння.
Крім того, до протоколу про військове адміністративне правопорушення долучено копію роздруківки з приладу «Drager» щодо результатів огляду ОСОБА_1 на визначення стану сп'яніння, проте вказана копія не засвідчена в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, з огляду на зазначені недоліки, суд позбавлений можливості всебічно та повно з'ясувати обставини справи та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 необхідно повернути для належного оформлення.
Керуючись ст. 256 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 повернути для належного оформлення.
СуддяМ. Герасименко