Справа № 487/247/23
Провадження № 2-о/487/46/23
Іменем України
13.01.2023 м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі: головуючого судді Карташевої Т.А., за участю секретаря судового засідання Верби О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Миколаєва цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті, в якій після уточнення вимог, просила суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , уродженки с. Чернянки Н.Маячковського району Херсонської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Херсоні, Херсонська область, Україна, причина смерті: поліорганна недостатність, дистрофія внутрішніх органів, генералізований атеросклероз 170.9.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір, ОСОБА_2 у м. Херсон Херсонської області, причина смерті: поліорганна недостатність, дистрофія внутрішніх органів, генералізований атеросклероз 170.9, що засвідчено у довідці про причину смерті №917 від 29.08.2022 року; свідоцтві про смерть від 01.09.2022 та довідці про смерть С-00291 від 01.09.2022 року. Звернувшись до Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для отримання свідоцтва про смерть, заявниці було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть через відсутність необхідних документів. Встановлення факту смерті необхідне для здійснення реєстрації факту смерті в органах реєстрації актів цивільного стану, отримання соціальних виплат та оформлення спадщини.
Ухвалою суду від 12.01.2023 провадження у справі було відкрито з призначення її до розгляду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не була присутня, надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутністю їхнього представника, заперечень проти заявлених вимог не мають, рішення прийняти на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника, виданого 10.02.1966 органом державної реєстрації актів цивільного стану, де її матір'ю вказано ОСОБА_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, виданого відділом запису актів громадянського стану, актовий запис №913, заявник після укладання шлюбу 28.09.1985 змінила своє дівоче прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , заявником надано такі документи: довідка про смерть від 01.09.2022, довідка про причину смерті від 29.08.2022 до форми № 106/о №917 від 29.08.2022, видана комунальним некомерційним підприємством «Херсонська міська клінічна лікарня ім.О.С. Лучанського» Херсонської міської ради, свідоцтво від 31.08.2022 за вих. №1802 про поховання ОСОБА_2 на кладовищі, розміщеного м. Херсон сел.Геологів, а також свідоцтво про смерть від 01.09.2022, видане 01.09.2022 на тимчасово окупованій території, відповідно до якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права,обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя,незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
З 24.02.2022 року на території України запроваджено та діє воєнний стан через збройну агресію російської федерації проти України.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані), станом на 25.11.2022, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 в редакції наказу від 26.08.2022 № 193, Херсонська міська територіальна громада включена до вказаного переліку.
Відповідно до п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке провадиться на підставі п. 4 ст. 273 ЦПК і полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлої, яке провадиться за правилами глави 35 ЦПК.
Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до п. 1 Розділу 5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Документи, які підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , видані установою на тимчасово непідконтрольній Україні території, є недійсними і не створюють правових наслідків, що зумовило неможливість реєстрації її смерті у встановленому законом порядку, і усунення цього порушення іншим шляхом ніж судовим, не вбачається можливим.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 заявнику необхідно для проведення державної реєстрації смерті померлої, оформлення соціальних виплат та спадщини.
Суд вважає, що матеріалами справи доведено факт смерті ОСОБА_2 в м. Херсон, оскільки це підтверджується поданими заявником доказами в їх сукупності, підстав не довіряти яким у суду немає.
Таким чином, оскільки заявник не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті матері на тимчасово окупованій території, а довідка про смерть та свідоцтво про смерть, не створюють правових наслідків на території України, а за такого, суд доходить висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Херсоні.
Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 13, 76-81, 89, 211, 247, 263-265, 293-294, 315-317, 354, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Чернянка Н.Маячківського району Херсонської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Херсоні, Херсонська область, Україна, причина смерті: поліорганна недостатність, дистрофія внутрішніх органів, генералізований атеросклероз 170.9.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ЄДРПОУ 24059736, місце знаходження м. Миколаїв вул. Корабелів, 16.
Суддя Т.А.Карташева