1Справа № 335/5424/22 3/335/10/2023
12 січня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Стеценко А.В., за участю захисника Пузіна Д.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацевлаштованого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
30.08.2022 в провадження судді з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 143449 від 15.08.2022, згідно якого 14.08.2022 о 23 год. 30 хв. в м. Запоріжжя, Вознесенівський район, пр-т Соборний, біля буд. 190, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Citroen», державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу № 5361 від 15.08.2022, чим порушив пп. «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП. Від керування відсторонений шляхом паркування транспортного засобу без порушення ПДР.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, в судові засідання, призначені 13.09.2022, 13.10.2022, 09.11.2022, 12.12.2022 та 12.01.2023 не з'явився, причин неявки суду не повідомив, з клопотанням про відкладення судового засідання до суду не звертався. З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення за відсутності ОСОБА_1 .
Захисник Пузін Д.М. в судовому засіданні просив суд закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю події та складу інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, посилаючись на те, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведено з порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи захисника, доходжу наступних висновків.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Підпункт «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення доведена поза розумним сумнівом зібраними по справі матеріалами (доказами), зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 143449 від 15.08.2022, який складений уповноваженою на те особою, а його зміст в повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у протоколі зазначено дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 14.08.2022, з якого вбачається, що підставою направлення є виявлення поліцейським у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці;
- висновком лікаря КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР № 5361 від 15.08.2022, згідно якого водій ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння;
- актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 5361, складеного 15.08.2022, згідно якого водій ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння;
- переглянутими у судовому засіданні відеозаписами з нагрудних камер поліцейських, з яких вбачається, що ОСОБА_1 в день та час, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення керував транспортним засобом «Citroen» з реєстраційним номером НОМЕР_1 , поведінка останнього на місці зупинки керованого ним транспортного засобу та у закладі охорони здоров'я свідчить про те, що поліцейський правомірно висунув йому вимогу пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння;
- довідкою з бази даних підсистеми «Адмінпрактика», згідно якої повторності за ст. 130 КУпАП у діях ОСОБА_1 немає.
Доводи захисника про те, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведено з порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, суддею відхиляються, з огляду на наступне.
Проведення огляду на стан сп'яніння здійснюється в порядку, встановленому ст. 266 КУпАП, відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 N 1452/735 та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 N 1103.
Дослідивши відеозаписи з нагрудної камери поліцейського, в присутності якого було проведено медичний огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, висновок лікаря КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР № 5361 від 15.08.2022, витребуваний судом за клопотання захисника акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 5361 від 15.08.2022, суддя доходить висновку, що огляд ОСОБА_1 проведено без порушень процедури огляду на стан сп'яніння, передбаченої ст. 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння складено з дотриманням вимог вищезазначеної Інструкції.
Зокрема, відповідно до положень п. 15 Розділу III Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, остаточний діагноз встановлюється лікарем не лише на підставі лабораторних досліджень.
Згідно наданих КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР акта медичного огляду від 15.08.2022 та результатів імунохромотографічного дослідження від 15.08.2022, наявність наркотичних речовин у сечі ОСОБА_1 було встановлено у результаті проведення імунохромотографічного дослідження з використанням тест-систем Wondfo. Крім того, з доданих до протоколу про адміністративне правопорушення відеозаписів вбачається, що ОСОБА_1 під час його медичного огляду повідомив лікареві про вживання марихуани за два дні до проведення огляду.
При огляді ОСОБА_1 лікарем, окрім застосування вказаного тесту, були задіяні й інші форми і методи діагностики: огляд зовнішнього виду, оцінка поведінки, стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та власній особистості, мовна здатність, вегетативно-судинні реакції, наявність ознак нервово-психічних захворювань, органічного ураження центральної нервової системи, які в сукупності дали лікареві підстави для висновку про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння.
Поведінка ОСОБА_1 під час його медичного огляду та після оголошення лікарем його висновку, що зафіксовано на відеозаписі, свідчить про те, що у нього не було заперечень щодо процедурі проходження огляду, сумніві у правильності такого висновку.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення підписаний ОСОБА_1 без зауважень щодо його змісту, процедури його складання, порядку проведення медичного огляду на стан сп'яніння.
Отже, зібрані в справі докази в їх сукупності доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення поза розумним сумнівом.
Суддя кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП як керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп'яніння.
З урахуванням вищевикладеного, клопотання захисника про закриття провадження в справі задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Пом'якшуючих та обтяжуючих вину ОСОБА_1 обставин суддею не встановлено.
Врахувавши тяжкість та обставини вчинення правопорушення, особу правопорушника, з метою виховного впливу та запобіганню вчинення останнім нових правопорушень, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, як передбачено санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У відповідності до приписів ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 гривень.
Керуючись ст. ст. 40-1, 130, 279, 283-285, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100, код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997, номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100. «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір, стягувач: Державна судова адміністрація України.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя А.В. Стеценко