Справа № 953/271/23
н/п 1-в/953/58/23
"11" січня 2023 р. м.Харків
Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю:
представника ХРУП №1 ГУНП в Харківській області - ОСОБА_2 ,
засудженого - ОСОБА_3 ,
секретар судових засідань - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові подання начальника Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, із середньою освітою, неодруженого, офіційно не працевлаштованого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого вироком апеляційного суду Харківської області від 25 липня 2017 року за ч. 3 ст. 185 КК України до 4 років позбавлення волі,
11 січня 2023 року до Київського районного суду м. Харкова надійшло подання начальника Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 .
В обґрунтування подання посилався на те, що ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі належних висновків не зробив, на шлях виправлення не став, почав вести антигромадський спосіб життя, зловживати спиртними напоями, на профілактичну роботу, яка з ним проводиться не реагує, зловживає спиртними напоями, неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень за ст. 178, ст. 175-1 КУпАП. Начальник Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області просить встановити щодо засудженого ОСОБА_3 адміністративний нагляд на підставі п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» зі встановленням відповідних обмежень.
Представник Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області - ОСОБА_2 у судовому засіданні подання підтримав.
Засуджений ОСОБА_3 у судовому засіданні не заперечував щодо задоволення подання.
Суд, вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали подання вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що вироком Київського районного суду м. Харкова від 08 грудня 2016 року ОСОБА_3 засуджений за ч. 3 ст. 185 КК України до 5 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування призначеного покарання з випробуванням строком на 3 роки.
Вироком апеляційного суду Харківської області від 25 липня 2017 року вирок Київського районного суду м. Харкова від 08 грудня 2016 року щодо ОСОБА_3 в частині призначеного покарання скасовано, та постановлено новий вирок, яким призначено ОСОБА_3 покарання за ч. 3 ст. 185 КК України у виді 4 (чотирьох) років позбавлення волі.
Зі змісту довідки про звільнення серії ХАР №01797, виданої начальником підрозділу ДУ «Холодногірська виправна колонія (№18)» вбачається, що ОСОБА_3 відбував покарання за вироком Київського районного суду м. Харкова від 08 грудня 2016 року з 24 липня 2017 року по 23 липня 2021 року. Звільнений з ДУ «Холодногірська виправна колонія (№18)» за відбуттям строку покарання.
Як вбачається з матеріалів справи, 05 липня 2022 року ДОП СДОП ХРУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_6 виніс постанови серії ГАБІ №591694 та серії ГАБІ №591693 по справам про адміністративні правопорушення, відповідно до яких ОСОБА_3 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП з винесенням попередження про припинення порушення громадського порядку, як особі, стосовно якої може бути встановлений адміністративний нагляд.
Крім того, постановами серії ГАБІ №096676 та серії ГАБІ №096677 по справам про адміністративні правопорушення від 25 жовтня 2022 року ОСОБА_3 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 175-1 та ч. 2 ст. 178 КУпАП з винесенням попередження про припинення порушення громадського порядку, як особі, стосовно якої може бути встановлений адміністративний нагляд.
07 січня 2023 року ДОП СДОП ХРУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_6 виніс постанову серії ГАБІ №843772 по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 175-1 КУпАП з накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 170 гривень.
Як вбачається зі змісту подання, ОСОБА_3 засуджений вироком апеляційного суду Харківської області від 25 липня 2017 року за ч. 3 ст. 185 КК України до 4 років позбавлення волі. 23 липня 2021 року ОСОБА_3 звільнений у зв'язку із відбуттям строку покарання.
Отже, судимість за вироком апеляційного суду Харківської області від 25 липня 2017 року, за яким ОСОБА_3 засуджений за ч. 3 ст. 185 КК України, не знята і не погашена у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» за постановою судді в порядку, передбаченому ст. 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на них.
Положеннями п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що підставою для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
З урахуванням даних про особу ОСОБА_3 , який засуджений за умисний тяжкий злочин, має не зняту та не погашену у встановленому законом порядку судимість, є схильним до вчинення адміністративних правопорушень, на підставі положень п. «в» ст. 3 та п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» з метою посилення контролю за його поведінкою та способом життя та запобігання скоєння ОСОБА_3 кримінальних та адміністративних правопорушень, суд вважає за доцільне встановити йому адміністративний нагляд.
Разом з тим начальник Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_7 , звертаючись до суду із вищевказаним клопотанням, просив суд застосувати до ОСОБА_3 певні обмеження, зокрема - зобов'язати мешкати за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
З аналізу вищевикладених норм законодавства слідує, що таке обмеження, як зобов'язання особи мешкати за певною адресою, не передбачено нормами діючого законодавства, а також обмежує гарантоване Конституцією України право особи на вільний вибір місця проживання.
Разом з тим, суд враховує положення ст. 13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якими встановлено, що вільний вибір місця проживання обмежується, у тому числі щодо осіб, які згідно із законодавством перебувають під адміністративним наглядом.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про недоцільність застосування до засудженого ОСОБА_3 такого обмеження, як обов'язок мешкати за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим подання начальника Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.158 КВК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Встановити стосовно ОСОБА_3 адміністративний нагляд терміном один рік.
Застосувати до ОСОБА_3 такі обмеження:
- заборонити залишати місце мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , у період часу з 21 години 00 хвилин до 05 години 00 хвилин наступного дня без дозволу Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області;
- заборонити відвідувати місця, де реалізовують спиртні напої на розлив, кафе, бари, закусочні з метою вживання спиртних напоїв;
- заборонити виїжджати за межі м. Харкова з особистих питань у будь-який час доби без дозволу Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області;
- зобов'язати з'являтися на реєстрацію до Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області у вільний від роботи час, кожну 1, 2, 3, 4 п'ятницю місяця в термін з 10 години 00 хвилин до 11 години 00 хвилин або з 17 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
Попередити ОСОБА_3 про те, що у випадку порушення правил адміністративного нагляду, він буде притягнутий до відповідальності згідно з чинним законодавством.
У задоволенні подання в іншій частині - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з моменту її проголошення до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова, а засудженим - з моменту вручення постанови.
Суддя ОСОБА_1