11 січня 2023 рокуЛьвівСправа № 140/16148/21 пров. № А/857/10485/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Ільчишин Н. В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року (прийняте за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у м. Луцьку суддею Денисюком Р. С.) у справі № 140/16148/21 за адміністративним позовом Приватного підприємства «АВГ КАРС» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
У грудні 2021 року Приватне підприємство «АВГ КАРС» (далі - ПП «АВГ КАРС») звернулося до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просило:
- визнати протиправними і скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за №№ 3341710/41400897, 3341713/41400897, 3341714/41400897 від 08.11.2021.
- зобов'язати Державну податкову службу України (далі - ДПС України) зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 16.07.2021 №1, від 08.09.2021 №2 та від 18.08.2021 №3.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення прийняті з порушенням приписів чинного законодавства, позаяк загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Проте, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, окрім посилання на відповідність платника податків критеріям ризиковості, не містять жодної конкретизації переліку документів, які необхідно подати, не надано й розрахованих показників за кожним критерієм, якому відповідає платника податку. Також ним було подано пакет документів для підтвердження здійснення господарської операції щодо надання послуг, зокрема, документи, що підтверджують факт оплати за надані послуги, які свідчать про факт їх реального здійснення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року позов задоволено.
Визнано протиправними і скасовано рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 08.11.2021 за №№ 3341710/41400897, 3341713/41400897, 3341714/41400897.
Зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані ПП «АВГ КАРС» податкові накладні від 16.07.2021 № 1, від 08.09.2021 № 2 та від 18.08.2021 № 3.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській та ДПС України на користь ПП «АВГ КАРС» понесені судовий витрати з кожного по 4655,00 грн
Не погодившись із цим рішенням, його оскаржило ГУ ДПС у Волинській області, яке вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, за невідповідності висновків суду обставинам справи, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що позивачем в порушення вимог пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, не надано рахунку на оплату. Відповідно до підпунктів 4.1.-4.2 Розділу 4 «Розрахунки і порядок оплати» Договору про надання послуг від 01.02.2019 № 01/02/19-п за надання послуг за цим договором замовник сплачує виконавцю грошові кошти відповідно до виставлених рахунків. Оплата виставленого рахунку є одночасно прийняттям наданої послуги. Податкові накладні датуються 16.07.2021, 08.09.2021 та 18.08.2021, тоді як договір із зазначеним контрагентом закінчується 31.12.2019, тобто раніше ніж виписані податкові накладні. Пролонгації договору шляхом укладення додаткової угоди здійснено не було. Тому, у ГУ ДПС у Волинській області були всі підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Зазначає, що вимога про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні слід розцінювати саме як вимогу про втручання в дискреційні повноваження відповідача. Також, заявлена позивачем сума на відшкодування правничої допомоги є завищеною та необгрунтованою.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ПП «АВГ КАРС» зареєстроване як юридична особа 15.06.2017, видами діяльності якої є, зокрема: торгівля автомобілями та автотранспортними засобами (основний), інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
01.02.2019 між ПП «АВГ КАРС» (виконавець) та ТзОВ «Лінкорд Інвест» (замовник) укладено договір про надання послуг № 01/02/19-п, відповідно до умов якого замовник дає завдання, а виконавець зобов'язується надавати замовнику такі послуги: виконавець здійснює пошук товару (далі - транспортних засобів) для замовника на зовнішньоекономічному та/або внутрішньому ринку від свого імені за дорученням замовника; виконавець зобов'язується за дорученням замовника провести всі необхідні дії по консультуванню останнього щодо вимог митного контролю, оформлення та декларування відповідних транспортних засобів. Підтвердженням надання послуг за цим договором є акт, який складається сторонами. Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаного Договору за надання послуг за цим договором замовник сплачує виконавцю грошові кошти відповідно до виставлених виконавцем рахунків. Оплата виставленого рахунку є одночасно прийняттям наданої послуги. Як передбачено пунктами 7.1, 7.2, 7.5 договору, цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Строк дії цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 7.1 цього Договору та закінчується 31.12.2019. Зміни до цього Договору набирають чинності з моменту належного оформлення сторонами відповідної додаткової угоди до цього договору, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді, цьому договорі або у чинному законодавстві України.
На виконання умов договору про надання послуг № 01/02/19-п від 01.02.2019 ПП «АВГ КАРС» були виконані такі роботи (надані такі послуги): пошук, оформлення купівлі транспортних засобів під замовлення клієнта ТзОВ «Лінкорд Інвест» у кількості 14 послуг на загальну суму 23 310,00 грн (в т. ч. ПДВ на суму 3885,00 грн); пошук, оформлення купівлі транспортних засобів під замовлення клієнта ТзОВ «Лінкорд Інвест» у кількості 18 послуг на загальну суму 29 970,00 грн (в т. ч. ПДВ на суму 4995,00 грн); пошук, оформлення купівлі транспортних засобів під замовлення клієнта ТзОВ «Лінкорд Інвест» у кількості 24 послуг на загальну суму 35 964,00 грн (в т. ч. ПДВ на суму 5994,00 грн).
На підтвердження здійснення господарської операції ПП «АВГ КАРС» склало акти надання послуг від 16.07.2021 № 31 на загальну суму 23 310,00 грн (в т.ч. ПДВ на суму 3885,00 грн); від 08.09.2021 № 36 на загальну суму 29 970,00 грн (в т.ч. ПДВ на суму 4995,00 грн); від 18.08.2021 № 35 на загальну суму 35 964,00 грн (в т.ч. ПДВ на суму 5994,00 грн) (а.с. 24, 35, 46).
Оплата наданих послуг ТзОВ «Лінкорд Інвест» була проведена 16.07.2021 на загальну суму 23 310,00 грн, 08.09.2021 - на загальну суму 29 970,00 грн, 18.08.2021 - на загальну суму 35 964,00 грн, що підтверджується банківськими виписками в АТ «Укрбудінвестбанк» по рахунку ПП «АВГ КАРС» за 16.07.2021, 08.09.2021 та 18.08.2021 (а.с. 25, 36, 47) та платіжними дорученнями від 16.07.2021 № 188, від 08.09.2021 № 251, від 18.08.2021 № 223 (а.с. 26, 37, 48).
Вказані операції відображені у бухгалтерському обліку позивача, про що свідчать оборотно-сальдові відомості по рахунку 361 за 16.07.2021, 08.09.2021 та 18.08.2021 (а.с. 27, 38, 49).
Позивач відповідно до вимог статті 201 ПК України на підставі актів надання послуг від 16.07.2021 № 31, від 08.09.2021 № 36, від 18.08.2021 № 35 та оплати послуг склав податкові накладні від 16.07.2021 № 1 на загальну суму 23 310,00 грн, в тому числі ПДВ 3885,00 грн, від 08.09.2021 № 2 на загальну суму 29 970,00 грн, в тому числі ПДВ 4995,00 грн та від 18.08.2021 № 3 на загальну суму 35 964,00 грн, в тому числі ПДВ 5994,00 грн, які надіслав в електронному вигляді до ДПС України для реєстрації в ЄРПН (а. с. 17, 31,42).
Відповідно до квитанцій від 09.08.2021, від 28.09.2021 та від 07.09.2021 реєстрація податкових накладних № 1 від 16.07.2021, № 2 від 28.09.2021, № 3 від 07.09.2021 була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПK України з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 18, 32, 43).
03.11.2021 ПП «АВГ КАРС» надіслало письмові пояснення від 03.11.2021 № 03/11/21-1, № 03/11/21-3, № 03/11/21-2 та копії документів, що підтверджують реальність господарської операції за податковими накладними № 1 від 16.07.2021, № 2 від 28.09.2021, № 3 від 07.09.2021, реєстрацію яких зупинено, a також пакет документів: копію договору про надання послуг № 01/02/19-п від 01.02.2019; копії актів надання послуг від 16.07.2021 № 31, від 08.09.2021 № 36, від 18.08.2021 № 35; виписки за банківськими рахунками; оборотно-сальдові відомості по 361 рахунку та платіжні доручення № 188 від 16.07.2021, № 251 від 08.09.2021 та № 233 від 18.08.2021 (а. с. 19 - 20, 33 - 34, 44 - 45).
08.11.2021 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення: № 3341710/41400897 - про відмову в реєстрації податкової накладної від 16.07.2021 № 1, № 3341713/41400897 - про відмову в реєстрації податкової накладної від 08.09.2021 № 2, № 3341714/41400897 про відмову в реєстрації податкової накладної від 18.08.2021 № 3, з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У додатковій інформації зазначено про не надання рахунку на оплату (а. с. 14 - 15, 28 - 29, 39 - 40).
Вважаючи вищезазначені рішення про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся в суд з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданих податкових накладних.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з п. 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пункту 201.10 ст. 201 ПК України передбачає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Вказаним Порядком визначається процедура винесення комісією ДПС рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 6 Порядку), Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку), Критерії ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Пункт 6 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/ невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
Додаток 1 до Порядку № 1165 містить перелік Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, віднесення до пункту 8 Критеріїв здійснюється у разі наявної у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: - у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, або - з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.
Отже, виходячи з аналізу зазначених норм права при здійсненні опрацювання податкових накладних, направлених для реєстрації в ЄРПН, податковий орган проводить моніторинг відповідності/не відповідності критеріям ризиковості платника податку або здійсненої господарської операції.
Як видно з матеріалів справи в оскаржуваних рішеннях зазначено про відповідність платника ПП «АВГ КАРС» критеріям ризиковості платника, зокрема п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом з тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).
За вимогами пунктів 9, 10, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відтак, колегія суддів зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування: зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, який є проміжним перед прийняттям рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та етап прийняття рішення податковим органом. Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування приймається за результатами оцінки наданих платником податку документів.
При цьому, оцінці підлягає правомірність дій контролюючого органу щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та в подальшому винесення рішення про відмову в реєстрації таких у контексті наявності для цього законодавчо визначених підстав.
Законодавець не визначив чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу, такий перелік визначається платником податку на власний розсуд у кожному випадку окремо, в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Тобто, при зупиненні реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, контролюючий орган має чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості платника податку та навести у розрізі визначеного критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну/розрахунок коригування до реєстрації.
Як слідує з матеріалів справи, для підтвердження господарських операцій з надання послуг з пошуку, оформлення купівлі ТЗ під замовлення клієнта ТзОВ «Лінкорд Інвест» ПП «АВГ КАРС» 03.11.2021 надіслало письмові пояснення та копії документів, що підтверджують реальність господарської операції за податковими накладними № 1 від 16.07.2021, № 2 від 08.09.2021, № 3 від 18.08.2021, реєстрацію яких зупинено, a також пакет документів: копію договору про надання послуг № 01/02/19-п від 01.02.2019; копії актів надання послуг від 16.07.2021 №31, від 08.09.2021 № 36, від 18.08.2021 № 35; виписки за банківськими рахунками; оборотно-сальдові відомості по 361 рахунку та платіжні доручення № 188 від 16.07.2021, № 251 від 08.09.2021 та № 233 від 18.08.2021.
Колегія суддів зазначає, що конкретний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 5 Порядку № 520, може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 3341710/41400897, № 3341713/41400897, № 3341714/41400897 від 08.11.2021 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 16.07.2021 № 1, від 08.09.2021 № 2, від 18.08.2021 № 3 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. При цьому, згідно додаткової інформації, зазначеної у спірних рішеннях, підставами для відмови є саме ненадання рахунків на оплату.
Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що відповідно пунктів 4.1, 4.2 Договору про надання послуг № 01/02/19-п від 01.02.2019 за надання послуг за цим договором замовник сплачує виконавцю грошові кошти відповідно до виставлених виконавцем рахунків. Оплата виставленого рахунку є одночасно прийняттям наданої послуги.
Як передбачено пунктами 7.1, 7.2, 7.5 договору, цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Строк дії цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 7.1 цього Договору та закінчується 31.12.2019. Зміни до цього Договору набирають чинності з моменту належного оформлення сторонами відповідної додаткової угоди до цього договору, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді, цьому договорі або у чинному законодавстві України
Судом встановлено, що строк дії Договору про надання послуг № 01/02/19-п від 01.02.2019 закінчився 31.12.2019. Пролонгації договору, шляхом укладення додаткової угоди здійснено не було. Рахунків виконавцем замовнику за виконання цього договору не виставлялося.
При цьому позивачем виписані податкові накладні для ТОВ «Лінкорд Інвест» датуються 16.07.2021, 08.09.2021, 18.08.2021.
Також позивачем не було надано на розгляд комісії документа, який би підтверджував оплату наданих послуг, зокрема платіжного доручення.
Аналізуючи наведені обставини та надані докази, колегія суддів вважає, що за таких обставин не підтверджується факт виписки податкових накладних для ТОВ «Лінкорд Інвест» він 16.07.2021, 08.09.2021, 18.08.2021 на підставі діючого договору та зобов'язань, а обсяг наданих на розгляд комісії документів не був достатнім для реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що податковим органом доведено правомірність зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН із зазначенням законних підстав для вчинення такої дії та подальшої відмови у реєстрації цих податкових накладних в ЄРПН.
З огляду на наведене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, що має наслідком скасування рішення суду першої інстанції та прийняття постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 229, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області задовольнити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року у справі № 140/16148/21 скасувати.
У задоволенні позову Приватного підприємства «АВГ КАРС» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин