Справа№ 953/6786/22
н/п 3/953/18/23
"10" січня 2023 р. м.Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Демченко С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №158409 від 17 листопада 2022 року ОСОБА_1 17 листопада 2022 року о 12 годині 10 хвилин за адресою: м. Харків, вул. Амурська, 1, ТЦ «Барабашово» здійснював продаж з пересувного візка чаю та кофе, а також здійснював торгівлю алкоголю на розлив без відповідних документів, а саме без ліцензії на продаж алкоголю.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду адміністративної справи до суду не подавав.
Слід зауважити, що справа про адміністративне правопорушення надійшла в провадження суду 01 грудня 2022 року. ОСОБА_1 достовірно було відомо про знаходження матеріалу стосовно нього в провадженні суду, про що в протоколі про адміністративне правопорушення міститься підпис останнього, тобто ОСОБА_1 був обізнаний про розгляд стосовно нього адміністративного матеріалу, однак в судове засідання не з'явився, причини його неявки суд визнає неповажними.
Приймаючи до уваги, що законом передбачені строки розгляду справи про адміністративне правопорушення 15 днів (ст. 277 КУпАП), вважаю можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів. При цьому також враховую, що адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, інкриміноване ОСОБА_1 , не відноситься до категорії правопорушень, по яким присутність в судовому засіданні особи, яка притягається до відповідальності, є обов'язковою (ч. 2 ст. 268 КУпАП).
Дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Станом до 18 грудня 2019 санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачала відповідальність за роздрібну або оптову, включаючи імпорт або експорт, торгівлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібну торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії (якщо необхідність одержання такої ліцензії встановлена законом) або без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
У подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності»№139-IX від 02.10.2019 ч. 1 ст. 156 КУпАП викладено в такій редакції: «Роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку». Зазначений Закон України набрав законної сили 18 грудня 2019.
Отже з 18 грудня 2019 торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії не становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Ураховуючи наведене, станом на час складання протоколу про адміністративне правопорушення - 17 листопада 2022 року санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП вже не передбачала відповідальність за торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.
Статтею 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Беручи до уваги наведене вище, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за торгівлю алкогольними напоями без дозвільних документів (ліцензії), оскільки станом на 17 листопада 2022 року зазначене діяння вже не становило склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП через відсутність у його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.156, п.1 ч.1 ст.247,248-249,279,283-284 КУпАП
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.
Суддя С.В. Демченко