Справа № 579/1926/22
3/579/51/23
12 січня 2023 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Моргун О.В., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Сомок О.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції № 1 (м.Кролевець) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого,
- за ч. 1 ст. 156 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»,
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №769861 від 07 грудня 2022 року ОСОБА_1 07 грудня 2022 року близько 12 год. здійснював реалізацію алкогольних напоїв в барі “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” за адресою м.Кролевець, вул. Франка, 25, без ліцензії, чим порушив ст.15 ЗУ “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.156 КУпАП.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 вину не визнав.
Захисник просила провадження у справі закрити.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Сомок О.А., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, є підстави вважати, що провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об"єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Згідно ДСТУ 4303:2004 торгівля це вид економічної діяльності у сфері товарообігу і просування їх від виробника до споживача у формі купівлі-продажу та надавання пов'язаних із цим послуг , торгівельною діяльністю є ініціативна, систематична, виконувана на власний ризик для одержання прибутку діяльність юридичних і фізичних осіб щодо купівлі та продажу товарів кінцевим споживачам або посередницькі операції, або діяльність із надавання агентських, представницьких, комісійних та інших послуг у просуванні товарів від виробника до споживача
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП торгівля роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього податку.
Такі ознаки мають бути конкретно визначені у протоколі згідно вимог ст. 256 КУпАП.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25 квітня 2003 року «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» передбачено, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Під господарською діяльністю, згідно ст. 3 ГК України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно ст. 42 ГК України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, є не тільки факт роздрібної або оптової торгівлі, а систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.
Частиною 2 статті 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу
Згідно ст.ст. 251, 254, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів, це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Суд вважає, що за вказаних обставин протокол про адміністративне правопорушення неможливо приймати до уваги як належний доказ, зміст якого відтворює фактичну обставину.
Інші докази, як того вимагає ст. 251 КУпАП, про порушення порядку провадження господарської діяльності 07 грудня 2022 року близько 12 год. ОСОБА_1 в частині переслідування мети отримання прибутку, та таких ознак господарської діяльності як регулярність, постійність та суттєвість до протоколу про адміністративне правопорушення не додавались і в матеріалах справи відсутні.
В протоколі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП відносно ОСОБА_1 та у додатках до нього не міститься відомостей про те, яку саме норму ст.15 ЗУ “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” порушено ОСОБА_1 , та є підставою притягнення особи до відповідальності на підставі ч. 1 ст.156 КУпАП, а також не вказано жодних відомостей та не підтверджено їх доказами, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, орендує приміщення за адресою АДРЕСА_2 , та чи проводилася торгівля алкогольними напоями без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, яку оптову чи роздрібну торгівлю проводив ОСОБА_1 , кому та скільки товару було продано.
Судом під час розгляду справи не встановлено та в матеріалах справи відсутні докази, передбачені ст. 251 КУпАП, на підтвердження обставин вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, а саме, факту продажу ОСОБА_1 алкогольних напоїв без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку 07 грудня 2022 року близько 12 год.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_1 порушив порядок провадження господарської діяльності.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №769861 від 07 грудня 2022 року зазначено, що ОСОБА_1 07 грудня 2022 року близько 12 год. здійснював реалізацію алкогольних напоїв в барі “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” за адресою м.Кролевець, вул. Франка, 25, без ліцензії, однак відповідальність за частиною 1 ст. 156 КУпАП настає, серед іншого, за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суть правопорушення за змістом ч.1 ст.156 КУпАП.
За таких обставин неможливо зробити висновок про наявність у даному випадку складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).
Частина 1 статті 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».
Тим більше «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.156 КУпАП, санкція якої передбачає стягнення у вигляді штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі (тоді як за КК України мінімальний штраф становить тридцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що належні докази, які б достовірно вказували про те, що ОСОБА_1 винний у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.156 КУпАП, в матеріалах справи відсутні, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.156 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 156, 245, 246, 247, 248, 249, 251, 252, 280, 283-285, 294 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» суд, -
провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.
10 пляшок алкогольних напоїв, а саме, 1 пляшка вина ігристого “Артемівське”, 1 пляшка вермут “Fratelli”, 4 пляшки “Nemiroff” (2 пляшки по 0,7 л, 2 пляшки по 0,5 л), 2 пляшки коньяку “Аджарі”, 2 пляшки вина “Cotnar”, які було вилучено відповідно до протоколу вилучення від 07.12.2022 року, повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О. В. Моргун