справа № 380/17508/22
з питань зупинення провадження
10 січня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М. розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії ,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплаченої суми.
Ухвалою від 09.12.2022 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
На адресу суду від позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, яка мотивована об'єктивною неможливістю розгляду даної справи до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 30.11.2022 у справі № 640/8186/22.
Надаючи оцінку поданому клопотанню, суд відмічає наступне.
Підстави зупинення провадження у адміністративній справі визначені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Пунктом 3 частини 1 статті 236 КАС України передбачено, що суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі ; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Зазначена норма передбачає обов'язок суду зупинити провадження у справі у разі неможливості її розгляду до вирішення іншої справи у взаємопов'язаному спорі, що розглядається іншим судом. Неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються та встановлюються іншим судом, впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, тобто мають преюдиційне значення для цієї справи та не можуть бути встановлені адміністративним судом самостійно у цій справі.
Вирішуючи питання щодо зупинення провадження у справі з підстав неможливості її розгляду до вирішення іншої справи, суд повинен належним чином проаналізувати імовірні наслідки набрання законної сили рішенням за результатом розгляду іншої справи, їх взаємозв'язок зі спірними правовідносинами, що є предметом розгляду в адміністративній справі, підставами позову, та відобразити відповідні висновки у своїй ухвалі.
Згідно інформації з офіційного сайту Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що предметом оскарження у справі № 640/8186/22 є постанова Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540, яка є нормативно-правовим актом. При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва у справі № 640/8186/22, яке на даний час не набрало законної сили, постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540, було визнано протиправною та нечинною.
Втім, з системного аналізу норм КАС України вбачається відмінність у правових наслідках «визнання протиправним та скасування» та «визнання протиправним та нечинним» відповідного адміністративного акту.
Так, згідно з вимогами ст.5 та ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень або ж визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до абз. 3, 4 п.10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 №7, скасування акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту його прийняття. Визнання ж акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату ним чинності з моменту набрання відповідним судовим рішенням законної сили або з іншого, визначеного судом моменту.
Таким чином, визнаються протиправними та скасовуються індивідуальні акти, а нормативно-правові акти визнаються протиправними та нечинними. Такі відмінності у правовому регулюванні обумовлені тим, що відповідно до приписів нормативно-правових актів виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів невизначеного кола осіб. Відповідно, скасування нормативно-правового акту впливатиме на права, свободи, інтереси та обов'язки не лише позивача, а й інших осіб, а також поставить під сумнів легітимність дій та рішень, прийнятих на підставі скасованого нормативно-правового акту та може призвести до порушення необхідного балансу між захистом прав позивача та будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів невизначеного кола осіб, які були учасниками правовідносин, у яких застосовано оскаржуваний нормативно-правовий акт; принципу правової визначеності.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, прийняте за наслідками судового розгляду адміністративної справи №640/8186/22 судове рішення, у випадку набрання ним законної сили, не вплине на вирішення даної справи, оскільки не матиме ретроактивної дії.
З урахуванням наведених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав, які унеможливлюють продовження судового розгляду даної справи. Відтак, підстави для зупинення провадження у справі №380/17508/22 до набрання законної сили або скасування рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №640/8186/22 від 30.11.2022 відсутні, а тому в задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 236, 241, 248, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Морська Г.М.