09 січня 2023 року Справа № 160/17119/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
27.10.2022р. (через систему Електронний суд) ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та, з урахуванням позовної заяви від 04.11.2022р., просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача;
- зобов'язати відповідача провести такий перерахунок;
- відшкодувати позивачу судові витрати: судовий збір, витрати на правову допомогу згідно документів, які будуть подані додатково після оголошення судового рішення.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). Як зазначає позивач, в червні 2022 року вона дізналась про не проведення пенсійним органом індексації доплати за роки понаднормативного стажу у зв'язку з чим 29.06.2022р. вона звернулась на «Гарячу лінію Голови Дніпропетровської облдержадміністрації». Листом №20620-16159/К-01/8-0400/22 від 13.07.2022р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, зокрема, про те, що відповідно до ч.3 ст.42 Закону №1058 з 01.01.2021р., з 01.07.2021р., з 01.12.2021р. та з 01.07.2022р. було проведено перерахунок пенсії позивачеві у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме, перераховано розмір доплати за 34 роки понаднормативного стажу, яка входить до складу пенсії позивача та становила: з 01.01.2021р. - 601,46 грн. (1769,00 грн. х 34%); з 01.07.2021р. - 630,36 грн. (1854,00 грн. х 34%); з 01.12.2021р. - 657,56 грн. (1934,00 грн. х 34%); з 01.07.2022р. становить 689,18 грн. (2027,00 грн. х 34%). Позивач вважає, що у період з 01.07.2021 року вказані вище доплати їй сплачені не були, оскільки з 01.07.2021р. доплата позивачеві за понаднормативний стаж складає 630,36 грн., проте, фактично, розмір пенсії з 01.07.2021р. збільшився з 5551,08 грн. до 5579,98 грн., тобто на 28 грн., що також має місце і по іншим датам. В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на рішення Конституційного Суду України. У відповіді на відзив від 17.12.2022р. позивач посилається на ті ж самі обставини що і у позові (а.с.107-110).
Ухвалою суду від 09.11.2022р. було відкрито провадження у даній справі, призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України та, зокрема, зобов'язано відповідача, зокрема, надати суду відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.33).
01.12.2022р. через систему «Електронний суд» та 08.12.2022р. засобами поштового зв'язку, на виконання вимог вказаної ухвали суду, від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі посилаючись на те, що на виконання частини 2 статті 42 Закону №1058 органом Пенсійного фонду здійснюється індексація пенсій за Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 та індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України; управлінням було здійснено розрахунок пенсії з врахуванням середнього заробітку за 2014, 2015 та 2016 роки та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% та становить 6186,32 грн. з урахуванням осучаснення (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати та відповідно до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2021 рік» №1082-ІХ від 15.12.2020р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2021 - 1769,00 грн, з 01.07.2021 - 1854,00 грн., з 01.12.2021 - 1934,00 грн., відповідно до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2022 рік» №1928-ІХ від 02.12.2021 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2022 - 1934,00 грн, з 01.07.2022 - 2027,00 грн.; з 01.01.2021р., з 01.07.2021р., з 01.12.2021р. та з 01.07.2022р. позивачеві було проведено перерахунки пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме: перераховано розмір доплати за 34 роки понаднормового стажу, яка входить до складу пенсії та становить: з 01.01.2021 - 601,46 грн (1769,00 грн х 34%), з 01.07.2021 - 630,36 грн (1854,00 грн х 34%), з 01.12.2021 - 657,56 грн (1934,00 грн х 34%), з 01.07.2022 - 689,18 грн (2027,00 грн х 34%); індексації підлягає не загальний розмір пенсії чи доплата за понаднормовий стаж, а показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується при обчисленні пенсії та який є складовою формули розрахунку пенсії, а саме 3764,40 грн (показник середньої з/п за три календарні роки 2014, 2015 та 2016 роки згідно Закону №2148 та п.4-3 ч.4 розділу XV Закону №1058) х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 (коефіцієнти підвищення, що визначаються щороку Кабміном). За викладеного, відповідач вважає, що Головне управління в даному випадку діяло за принципом належного урядування, а саме: послідовно, своєчасно, прозоро, відповідально і виходячи з наданих йому законом повноважень. Також і відповідач вказує на те, що має дискреційні повноваження у даних спірних правовідносинах (а.с.89-94,102-104).
Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у даній справі приймається 09.01.2023р. в межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за відсутності учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Із наданих суду документів судом встановлені наступні обставини у даній справі.
Громадянка України ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується учасниками справи.
За результатами розгляду звернення позивача від 29.06.2022р. на «Гарячу лінію Голови Дніпропетровської облдержадміністрації», листом №20620-16159/К-01/8-0400/22 від 13.07.2022р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, зокрема, про те, що відповідно до ч.3 ст.42 Закону №1058 з 01.01.2021р., з 01.07.2021р., з 01.12.2021р. та з 01.07.2022р. було проведено перерахунок пенсії позивачеві у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме, перераховано розмір доплати за 34 роки понаднормативного стажу, яка входить до складу пенсії позивача та становила: з 01.01.2021р. - 601,46 грн. (1769,00 грн. х 34%); з 01.07.2021р. - 630,36 грн. (1854,00 грн. х 34%); з 01.12.2021р. - 657,56 грн. (1934,00 грн. х 34%); з 01.07.2022р. становить листа, наявної у справі (а.с.12-13).
Вказаний спір виник у зв'язку із незгодою позивача з діями відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача, у зв'язку з чим позивач просить захистити її порушене право на належне пенсійне забезпечення шляхом визнання таких дій протиправними та зобов'язання відповідача провести такий перерахунок; відшкодувати позивачу судові витрати: судовий збір, витрати на правову допомогу згідно документів, які будуть подані додатково після оголошення судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення позову позивача, виходячи з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058).
Частинами 2, 3 ст.42 Закону №1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019р. (далі - Порядок №124).
Відповідно до п.5, п.6 Порядку №124 встановлено, що кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством).
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019р. (зі змінами) визначено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим цією Постановою, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
З 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим цією Постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати за приписами Порядку №124.
Відповідно до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2021 рік» №1082-ІХ від 15.12.2020р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2021 - 1769,00 грн, з 01.07.2021 - 1854,00 грн., з 01.12.2021 - 1934,00 грн.
Згідно Закону України «Про Державний Бюджет України на 2022 рік» №1928-ІХ від 02.12.2021 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2022 - 1934,00 грн, з 01.07.2022 - 2027,00 грн.
Так, як встановлено судом із матеріалів справи, згідно положень ч.2, ч.3 ст.42 Закону №1058 та Порядку №124, у період, зокрема, з 01.03.2021р. по 01.07.2022р. включно ОСОБА_1 проводились перерахунки пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме:
- з 01.03.2021р. розмір пенсії позивача становив 5551,08 грн., де: 4949,62 грн. - розмір пенсії за віком (9068,07 грн. проіндексований середньомісячний заробіток х 0,54583 інд. коеф. стажу), 601,46 грн. - доплата за 34 роки понаднормового стажу (1769,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2021р., х 34%);
- з 01.07.2021р. розмір пенсії позивача становив 5579,98 грн., де: 4949,62 грн. - розмір пенсії за віком (9068,07 грн. проіндексований середньомісячний заробіток х 0,54583 інд. коеф. стажу), 630,36 грн. - доплата за 34 роки понаднормового стажу (1854,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2021р., х 34%);
- з 01.12.2021р. розмір пенсії позивача становив 5607,18 грн., де: 4949,62 грн. - розмір пенсії за віком (9068,07 грн. проіндексований середньомісячний заробіток х 0,54583 інд. коеф. стажу), 657,56 грн. - доплата за 34 роки понаднормового стажу (1934,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.12.2021р., х 34%);
- з 01.03.2022р. розмір пенсії позивача становив 6300,13 грн., де: 5642,57 грн. - розмір пенсії за віком (10337,59 грн. проіндексований середньомісячний заробіток х 0,54583 інд. коеф. стажу), 657,56 грн. - доплата за 34 роки понаднормового стажу (1934,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2022р., х 34%);
- з 01.07.2022р. розмір пенсії позивача становив 6331,75 грн., де: 5642,57 грн. - розмір пенсії за віком (10337,59 грн. проіндексований середньомісячний заробіток х 0,54583 інд. коеф. стажу), 689,18 грн. - доплата за 34 роки понаднормового стажу (2027,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2021р., х 34%), що підтверджується роздруківками перерахунків пенсії позивача, наявними у справі (а.с.64-69).
Отримання позивачем пенсійних виплат саме у наведених розмірах підтверджується копіями довідок про доходи №0480 4147 5598 1496 та №7490 4144 1544 1436, наявними у справі (а.с.9-зворот,10).
Зі змісту наведених проаналізованих судом документів вбачається, що пенсія позивача зросла, а саме:
- з 01.07.2021р. на 28,90 грн., що складає різницю сум доплати за 34 роки понаднормового стажу, визначених на 01.07.2021р. та на 01.03.2021р.;
- з 01.12.2021р. на 27,20 грн., що складає різницю сум доплати за 34 роки понаднормового стажу, визначених на 01.12.2021р. та на 01.07.2021р.;
- з 01.03.2022р. на 692,95 грн., що складає різницю між розмірами пенсії за віком (визначених з урахуванням проіндексованих середньомісячних заробітків) розрахованих станом на 01.03.2022р. та на 01.12.2021р. та сум доплати за 34 роки понаднормового стажу, визначених на 01.03.2022р. та на 01.12.2021р.;
- з 01.07.2022р. на 31,62 грн., що складає різницю сум доплати за 34 роки понаднормового стажу, визначених на 01.07.2022р. та на 01.03.2022р.
Отже, з урахуванням аналізу вищенаведених норм та встановлених судом обставин щодо проведених пенсійним органом перерахунків пенсії позивачеві у період з 01.03.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, суд приходить до висновку, що такі перерахунки були проведені пенсійним органом з дотриманням положень ч.2, ч.3 ст.42 Закону №1058 та Порядку №124, а відповідно, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
У відповідності до вимог ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, відповідачем наведено у відзиві обґрунтовані обставини та підстави щодо правомірності проведених позивачеві перерахунків пенсії у спірний період з урахуванням ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, які підтверджуються наявними у справі доказами та позивачем не були спростовані.
Водночас, за ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, покладається на кожну сторону, тобто, у даному випадку, на позивача.
Однак, позивачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про протиправність дій відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача, з урахуванням положень чинного пенсійного законодавства, якими регулюються спірні правовідносини, та встановлених судом обставин у справі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вимог ч. 2 ст. 2 вказаного Кодексу, перевіривши правомірність дій відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача, суд приходить до висновку, що пенсійний орган, при проведенні наведених перерахунків пенсії позивача, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, судом не встановлено порушень прав позивача діями відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача, а тому у задоволенні даних позовних вимог позивачеві слід відмовити.
Виходячи з того, що у адміністративного суду відсутні обґрунтовані правові підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо фактичного проведення в період з 01.01.2021р. по 01.07.2022р. у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність перерахунку доплати за 34 роки понаднормативного стажу до пенсії позивача (основної вимоги), а, відповідно, і відсутні підстави для задоволення похідних вимог позивача про зобов'язання пенсійного органу провести такий перерахунок.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення даного адміністративного позову, у зв'язку з чим у задоволенні даного позову позивачеві слід відмовити повністю.
При прийнятті даного рішення, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява №65518/01 від06.09.2005; п.89), "Проніна проти України" (заява №63566/00 від18.07.2006; п.23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04 від10. 02.2010; п.58), яка полягає у тому, що принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) 09.12.1994, п.29).
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України лише при задоволенні позову судові витрати покладаються на суб'єкта владних повноважень.
Отже, з урахуванням того, що у адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем за квитанцією №0.0.2730186015.1 від 04.11.2022р. та витрати на правову допомогу, слід покласти на позивача за нормами ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 134, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача згідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення відповідно до вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва