28 листопада 2022 року Справа № 160/14125/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради від 28.02.2022 р. № 105;
- зобов'язати Виконавчий комітет Покровської районної в місті ради змінити адресу об'єкта нерухомості з існуючої: АДРЕСА_1 згідно заяви ОСОБА_1 від 22.02.2022 р.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач після придбання житлового будинку і земельної ділянки дізнався, що за зверненням попереднього власника рішенням Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради від 25.11.2021 №711 «Про заміну адреси об'єкта нерухомого майна в разі поділу об'єкту нерухомого майна», існуюча поштова адреса АДРЕСА_1 була змінена на адресу АДРЕСА_1 . Проте, позивач після державної реєстрації права власності на нерухомість дізналася, що будинок АДРЕСА_1 у реєстрі будівельної діяльності відсутній.
За результатами звернення позивача із заявою про зміну адреси об'єкту нерухомості рішенням відповідача було відмовлено у прийнятті рішення щодо зміни адреси об'єкту нерухомого майна у зв'язку з недостовірними даними.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 року відкрито провадження у справі №160/14125/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
24.10.2022 від Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.
Відзив на позовну заяву надійшов від Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради 26.10.2022.
За твердженням відповідача, викладені в позовній заяві позивачем обставини не відповідають дійсності. Рішення №711 від 25.11.2021 «Про зміну об'єкта нерухомого майна в разі поділу об'єкта нерухомого майна» Виконавчим комітетом Покровської районної в місті ради не приймалося. Попередній власник нерухомого майна ОСОБА_2 до Виконкому районної в місті ради через Департамент адміністративних послуг Виконкому Криворізької міської ради не звертався.
Головою районної в місті ради є інша особа, а ніж та яка підписала рішення від 25.11.2021 №711.
В архівних матеріалах Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради відсутні вказане рішення, заява ОСОБА_2 і пакет документів. Відповідач вважає, що рішення від 25.11.2021 №711 є підробленим, у зв'язку з чим у свій час виконкомом було направлено повідомлення до правоохоронних органів про внесення інформації до ЄРДР.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
14.01.2022 між ОСОБА_2 (Продавець) і ОСОБА_1 (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу житлового будинку з господарчими побудовами та земельної ділянки. На умовах, передбачених цим договором, Продавець передав у власність належні йому на праві приватної власності житловий будинок з господарчими побудовами та земельну ділянку, а Покупець прийняв у власність і зобов'язався оплатити їх вартість за ціною та на умовах, встановлених у цьому договорі.
Відповідно до п. 1.2., п. 1.2.1 договору житловий будинок з господарчими побудовами та земельна ділянка, що відчужуються за даним договором , розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , та має наступні характеристики: один житловий будинок загальною площею 67,4 кв.м., житловою площею 25,2 кв.м., позначений на плані літерою «А», з господарчими побудовами: сарай «В», огорожа №1, ворота №2, водоколонка І, замощення ІІ.
Договір посвідчено 14.01.2022 Кучман І.І., приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу і зареєстрований в реєстрі за №108.
Позивач посилається на те, що до укладення вказаного договору за заявою ОСОБА_2 рішенням Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради від 25.11.2021 №711 «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна в разі поділу об'єкта нерухомого майна» змінено існуючу поштову адресу житлового будинку літ. «А», АДРЕСА_2 на АДРЕСА_2 .
Після державної реєстрації за нею права власності на нерухомість, позивач дізналася про відсутність у реєстрі будівельної діяльності будинку АДРЕСА_2 .
Як повідомляє ОСОБА_1 22.02.2022 вона звернулася до Центру надання адміністративних послуг «ВІЗА» із заявою про зміну адреси об'єкту нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 .
У зв'язку із вторгненням російської федерації на територію України 24.02.2022, позивач вимушена була тимчасово переїхати до іншого населеного пункту.
У серпні 2022 представник позивача звернувся до Виконавчого комітету Покровської районної у місті ради з адвокатським запитом про надання інформації про результати розгляду заяви.
Листом №7/01-26/2298 від 12.08.2022 Виконавчий комітет Покровської районної в місті ради на адвокатський запит повідомив, що ним не ухвалювалось рішення №711 від 25.11.2021 «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна в разі поділу об'єкта нерухомого майна» з додатком до рішення, в якому перелічені об'єкти нерухомого майна щодо зміни адреси нерухомого майна.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 від 22.02.2022 рішенням Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради від 28.02.2022 №105 «Про відмову у прийнятті рішення про зміну адреси об'єкта нерухомого майна» відмовлено у зміні адреси об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з виявленням недостовірних відомостей у поданих документах.
Крім того, листом №16/01-26/822 від 25.02.2022 Виконавчий комітет Покровської районної в місті ради повідомив позивача, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 20.12.2021 Глеюватською сільською радою здійснено державну реєстрацію на підставі рішення Виконкому Покровської районної в місті ради №711 від 25.11.2021, проте рішення у виконкомі не приймалось, заяви та документи на присвоєння даної адреси у виконкомі відсутні. Згідно ст. 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» адреса вважається присвоєною з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її присвоєння. Будинок АДРЕСА_2 у реєстрі будівельної діяльності відсутній.
Позивач вважає, що в результаті протиправних дій відповідача було порушено її право як власника нерухомості на присвоєння (зміну) адреси об'єкта нерухомості.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 364 Цивільного кодексу України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
За приписами ч. 1, ч. 2 ст. 367 ЦК України майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчі органи рад це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Частиною 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Частиною другою статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (ч. 2 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно п. 1-1 ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, в тому числі, щодо прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (Закон № 3038-VI) встановлені правові та організаційні основи містобудівної діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст 26-3 Закону № 3038-VI адресою об'єкта нерухомого майна є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.
Частиною 2 ст. 26-3 Закону № 3038-VI встановлено, що порядок присвоєння адреси об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.
Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна (ч. 3 ст. 26-3 Закону № 3038-VI).
За ч. 5 ст. 26-3 Закону № 3038-VI адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, зокрема, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради. У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Відповідно до ч. 9 ст. 26-3 Закону № 3038-VI адреса вважається зміненою, присвоєною, анульованою з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її коригування. Рішення про коригування адреси доводиться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про коригування адреси до Реєстру будівельної діяльності.
За приписами ч. 14 ст. 26-3 Закону № 3038-VI орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта:
1) приймає рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви);
2) оприлюднює рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);
3) вносить інформацію про зміну адреси/відмову у зміні адреси (у тому числі копію рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.
Рішення про зміну адреси повинно додатково містити відомості про попередню адресу щодо закінченого будівництвом об'єкта.
Рішення про відмову у зміні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.
Разом з тим, враховуючи встановлені обставини, позовні вимоги позивача визнати протиправним і скасувати рішення Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради від 28.02.2022 №105 та зобов'язати змінити адресу об'єкта нерухомості з існуючої: АДРЕСА_1 на адресу АДРЕСА_1 , не призведуть до поновлення порушених прав позивача.
Підставою для державної реєстрації 20.12.2021 права власності на нерухоме майно за адресою АДРЕСА_2 на ім'я ОСОБА_2 було рішення Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради від 25.11.2021 №711 «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна в разі поділу об'єкта нерухомого майна», яке на цей час залишається чинним і не було визнано протиправним і скасовано.
Таким чином, суд погоджується з відповідачем, що позивач обрала неналежний спосіб захисту свого порушеного права.
Оцінивши надані сторонами докази, на підставі вищенаведеного правового обґрунтування, суд дійшов висновку про відмову у позовних вимогах.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 254, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона