12 січня 2023 р. м. Вінниця Справа № 120/17559/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 24 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до 24 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - прикордонний загін, відповідач) про:
- визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням грудня 2015 року як місяця для обчислення індексі споживчих цін (базового місяця);
- зобов'язання перерахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексі споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити із урахуванням виплачених сум;
- визнання протиправними дій щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 р. по березень 2019 р. включно без урахування абзаців третього, четвертого , шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 р, , визначеної із урахуванням розміру підвищення доходу і розрахованої, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення;
- зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 р. по березень 2019 р. включно без урахування абзаців третього, четвертого , шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 р, , визначеної із урахуванням розміру підвищення доходу і розрахованої, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення, виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що йому за період перебування на військовій службі у відповідачем не вірно нараховано та виплачено індексацію, що порушує його права та стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою від 10.12.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її розгляд порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
04.01.2022 р. до суду надійшов відзив представника відповідача, в якому просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що позивачу індексація проведена у відповідності до вимог чинного законодавства, так як в грудні 2015 р. йому збільшено посадовий оклад. Також вказав на те, що не є належним відповідачем.
01.02.2022 р. надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказав про невмотивованість відзиву, оскільки виплата індексації здійснюється військовою частиною, в якій проходив службу позивач. Також, із посиланням на судову практику, вказав про невірне застосування базового місяця при нарахуванні індексації в період з грудня 2015 - лютий 2018 р.
15.02.2022 р. надійшли заперечення на відзив, в яких представник відповідача вкотре вказав на необґрунтованість позову та правомірність нарахування індексації із застосуванням базового місяця грудень 2015 р.
Ухвалою від 11.03.2022 р. зупинено провадження до припинення перебування відповідача у складі військового формування, що переведено на воєнний стан.
Ухвалою від 12.01.23 р. поновлено провадження у справі.
12.01.23 р. ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотань представника відповідача про проведення судового засідання із викликом учасників справи та заміни відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу начальника Могилів - Подільського прикордонного загону №215- ОС від 10.06.2015 р. ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків начальника НОМЕР_2 прикордонного загону.
18 березня 2019 року наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №80-ос полковника ОСОБА_1 виключено із списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення.
Згідно інформаційних довідок військової частини НОМЕР_1 за 2015 -2018 р. ОСОБА_1 не здійснювалось нарахування індексації з грудня 2015 р. по лютий 2018 р. з урахуванням грудня 2015 року як місяця для обчислення індексі споживчих цін (базового місяця).
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся із позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням грудня 2015 року як місяця для обчислення індексі споживчих цін (базового місяця) та зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію за даний період із урахуванням базового місяця січень 2008 р., суд виходить з наступного.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ст.4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з 1 січня 2016 року розмірі 103 відсотка.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка, а з 1 січня 2016 р. розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до п.5 Порядку №1078 (проведення індексації грошових доходів населення) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Враховуючи наведене вбачається, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Крім того, на момент виникнення оскаржуваних правовідносин, визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 07.11.2007 №1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до п.13 постанови №1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року, тобто датою, з якою позивач пов'язує встановлення базового місяця індексації.
Вказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01 березня 2018 року.
Проаналізувавши постанову Кабміну України №1294 в період її дії з 01.01.2008 по 01.03.2018, суд вбачає незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.
При цьому, визначаючись щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням грудня 2015 року як місяця для обчислення індексів споживчих цін (базового місяця), суд вказує на те, що в матеріалах справи відсутні докази нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням грудня 2015 року.
Навпаки , як видно із інформаційних довідок за 2015 - 2018 р., індексація в період з грудня 2015 р. по лютий 2018 р. не нараховувалась та не виплачувалась, що не заперечується й відповідачем. Відтак, жодних дій військовою частиною стосовно нарахування індексації за спірний період не вчинялось, а отже відсутні підстави для задоволення позову в частині протиправності дій.
Однак, суд акцентує увагу, що відповідач не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення з грудня по лютий 2018 р., що є порушенням вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку № 1078.
Також суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо правомірності застосування відповідних базових місяців за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р., з мотивівв збільшеня посадового окладу з грудня 2015, з огляду на таке.
Так, суд акцентує увагу, що позивачу в грудні 2015 р. присвоєно кваліфікацію майстра, що не заперечується і відповідачем, внаслідок чого відбулося збільшення посадового окладу на 25 грн. з 1375 грн. до 1400 грн. Отже, збільшення посадового окладу відбулось у зв'язку зі присвоєнням кваліфікації, а не на виконання Постанови № 1294 чи Постанови № 704.
Разом з тим, підвищення тарифних ставок (окладів) за займаними позивачем посадами після 01.01.2008 та до 01.03.2018, що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації, не відбувалося.
Згідно абз. 5 пункту 5 Порядку № 1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Разом з тим, суд звертає увагу, що згідно наказу Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України” з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до наказу, в результаті чого збільшилися посадові оклади військовослужбовців.
Відтак, починаючи з березня 2018 року, базовим місяцем для розрахунку індексації є березень 2018 року.
Водночас, суд зазначає, що зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Відтак, нарахування індексації в силу приписів Порядку № 1078 та Закону №1282-XII, здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця, яке відбулося у березні 2018 року відповідно до Постанови № 704, а тому базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення в період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. є січень 2008 року.
Крім того, суд враховує висновок Верховного Суду викладений в постанові від 10.09.2020 справа №200/9297/19, а саме: "при розрахунку індексації грошового забезпечення має застосовуватись "..." з 01.12.2015 - базовий місяць січень 2008 року відповідно до п.10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003".
Таким чином, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення в період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. є січень 2008 року, а тому суд, керуючись ст. 245 КАС України, обираючи ефективний спосіб захисту прав позивача, дійшов висновку, що слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексі споживчих цін (базового місяця).
Що стосується вимог позивача про визнання протиправними дій щодо не врахування вимог абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 по 11.01.2019 та зобов'язання вчинити дії, суд враховує наступне.
Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 01.03.2018 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
Пунктом четвертим цієї постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Тобто, постановою Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Згідно з п. 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Абзацом 3 п. 5 Порядку №1078 передбачено, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Відповідно до абз.4 п.5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абз.5 п.5 Порядку №1078).
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
Водночас, відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку №1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
При цьому суд, зазначає, що з урахуванням вирішення позовної вимоги про встановлення базового місяця січень 2008 року для розрахунку суми індексації на користь позивача, і що такий розрахунок та виплата позивачу (з урахуванням базового місяця січень 2008 року) відповідачем не здійснювались, то позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо не врахування вимог абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з березня 2018 по березень 2019 р. та зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення в період з березня 2018 по березень 2019 р. з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 є передчасними в межах цього адміністративного позову, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідна позиція викладена в постанові Сьомого апеляційного адміністратиного суду у справах №600/5438/21-а від 05.01.2023 року .
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, відтак такий не сплачувався, а отже не підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати 24 прикордонний загін імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 р. включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексі споживчих цін (базового місяця).
В решті вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: НОМЕР_2 прикордонний загін імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 )
Повний текст рішення сформовано: 12.01.2023 р,
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна