Справа № 948/42/23
Номер провадження 3/948/31/23
12.01.2023 суддя Машівського районного суду Полтавської області Кравець С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , інструктор ВІБДР Ужгородського ЗВ ВСП,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Опис обставин, установлених під час розгляду справи
15.12.2022 о 12 год 00 хв, майстер-сержант ОСОБА_1 вжив алкогольні напої та продовжив виконувати обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння на території групи ІНФОРМАЦІЯ_1, в умовах особливого періоду.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за інкриміноване особі адміністративне правопорушення
Дії ОСОБА_1 необхідно кваліфікувати за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, як дії, передбачені частиною першою цієї статті вчинені в умовах особливого періоду, а саме: виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані.
Ставлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності до вчинення інкримінованого йому правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що від надання пояснень та підпису відмовився у присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав повністю та пояснив, що 15.12.2022р. дізнався, що загинув товариш, а тому, будучи на службі, випив 50 г горілки і був виявлений старшим групи. Просив звільнити його від відповідальності та обмежитись усним зауваженням, оскільки був миротворцем в Іраку у 2006-2007 роках, з 2014 року до червня 2021 року служив в АТО, після чого пішов на пенсію по вислузі років. Крім цього, має трьох дітей, один з яких є особою з інвалідністю ІІ групи, також сам хворіє.
Мотиви суду та оцінка наданих сторонами доказів
Суд, дослідивши докази у справі, дійшов висновку, що винність ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення, в якому викладені обставини справи (а.с.1);
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що у ОСОБА_1 виявлені ознаки, зокрема: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, порушення мови, але у присутності двох свідків відмовився від проходження освідування на стан сп'яніння та від підпису даного документу (а.с.2);
- копією військового квитка від 26.05.1994 р., з якого вбачається, що ОСОБА_1 з 23.03.2018 р. проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді старшого інспектора (а.с.5-7);
- копією посвідчення від 26.02.2022 р., з якого вбачається, що ОСОБА_1 є посадовою особою ВІБДР і позаштатним співробітником МВС України (а.с.8);
- письмовими поясненнями молодшого сержанта ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про те, що 15.12.2022 р. близько 15 год вони були свідками того, як старшим лейтенантом ОСОБА_4 було виявлено майстра сержанта ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння. В їх присутності останній проявив агресивну поведінку, висловлювався на адресу лейтенанта ОСОБА_5 , при цьому було помітне порушення координації рухів, порушення мови та відчутно запах алкоголю з ротової порожнини (а.с.9,10);
- письмовими поясненнями офіцера ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 та солдата ОСОБА_6 про те, що 15.12.2022 р. о 15 год 00 хв були свідками того, як старший лейтенант ОСОБА_4 запропонував майстру-сержанту ОСОБА_1 пройти тест на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Алконт-М №00287, у відповідь на що останній відмовився від проходження вказаного тесту, що він своїм підписом засвідчив в акті огляду та в цих поясненнях. Також зазначили, що в рухах ОСОБА_1 було явно помітно порушення координації, порушення мови, агресивна поведінка та чітко виражений запах алкоголю з ротової порожнини (а.с.11,12);
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №39 від 26.02.2022 р., відповідно до якого майстра-сержанта ОСОБА_1 було призначено на посаду інспектора відділення військової інспекції безпеки дорожнього руху ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14);
- копією службової характеристики, відповідно до якої ОСОБА_1 за час проходження військової служби на займаній посаді зарекомендував себе посередньо, задовільно виконує свої посадові обов'язки, не завжди дисциплінований, активно бере участь у суспільному житті колективу, на задовільному рівні знає вимоги статутів та інших документів, інколи допускає грубі порушення військової дисципліни, схильний до вживання спиртних напоїв під час виконання службових обов'язків тощо (а.с.15).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022р., який діє і зараз.
Враховуючи вищенаведені норми, станом на 15.12.2022 р. діяв особливий період.
Відповідно до ст.49 розділу 1 частини 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Згідно п.4 Розділу І Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність суд вбачає повне визнання вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність суд не вбачає.
Мотив накладення стягнення
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Отже, враховуючи характер правопорушення, особу ОСОБА_1 , зокрема те, що він до адміністративної відповідальності притягається вперше, ступінь його вини, те, що він щиро розкаявся, має ряд захворювань, що підтверджується свідоцтвом про хворобу № 103 від 14.05.2021р., є військовим пенсіонером за вислугою років, а також учасником бойових дій, має трьох дітей та родина відносилася до багатодітних, що вбачається з посвідчення НОМЕР_1 Мукачівської міської ради за 2010 рік, але двоє дітей є повнолітніми, при цьому син ОСОБА_7 , 2003 року народження є особою з інвалідністю ІІ групи з дитинства, а також приймаючи до уваги те, що вчинені ним дії не становлять суспільної шкідливості, оскільки ними не завдано збитків державним і суспільним інтересам чи окремим громадянам, в даний час виконує обов'язок по захисті країни, а тому суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку малозначністю вчиненого, в силу ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір стягується у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у даній справі підлягає закриттю, а тому судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 22, 283, 284 КУпАП
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а у разі її оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя С.В.Кравець