Справа № 592/473/23
Провадження № 1-кс/592/304/23
12 січня 2023 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м.Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , слідчого - ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , про дозвіл на проведення обшуку в нежитловому приміщенні в якому здійснює свою господарську діяльність ТОВ «МЕДГАРАНТ» (32157279), за адресою: м.Київ, вул. Дніпровська Набережна, 26, а саме: нежилі приміщення з №1 по №16 (групи приміщень №178) - офіс (літера А), загальною площею 223,1 м2 на праві користування належить ТОВ «Медгарант» (32157279), за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021202510000088 від 06.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку слідчого, -
Старший слідчий СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , клопотання обґрунтовує тим, що в провадженні слідчого Сумського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумської області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021202510000088 від 06.07.2021 року, за попередньою правовою кваліфікацією ч.2 ст.364 КК України за фактом того, що за фактом придбання службовими особами управління охорони здоров'я Сумської ОДА кисневих концентраторів у кількості 513 штук за завищеними цінами.
У ході здійснення досудового розслідування встановлено, що 26.05.2021 року ТОВ «ТСМ АСІСТАНС», в особі директора ОСОБА_4 (далі - Постачальник), з однієї сторони та управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації, в особі начальника, ОСОБА_5 , (далі - Покупець), з іншої сторони, уклали Договір поставки №5 товарів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідеммій та пандемій гострої респіраторної хвороби (COVID-19) у відповідності до пункту 2-1 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), постанови Кабінету Міністрів України від 0.03.2020 №225 «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (COVID-19), спричиненої коронавірусомSARS-CoV-2, на території України».
Предметом поставки за вищезазначеним договором є: виріб медичної техніки, Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) за кодом ДК 021:2015:33150000-6 «Апаратура для радіотерапії, механотерапії, електротерапії та фізичноїтерапії» (НК 024:2019:12873 - Стаціонарний концентратор кисню).
Так, Додатковою угодою №1 від 27.05.2021 до договору №5 від 26.05.2021 внесено зміни до підпункту 1.1 пункту 1 Предмет договору, виклавши його в такій редакції: Предметом поставки за цим договором є: виріб медичної техніки, Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) за кодом ДК 021:2015:33150000-6 «Апаратура для радіотерапії, механотерапії, електротерапії та фізичної терапії» (НК 024:2019:12873 - Стаціонарний концентратор кисню), код згідно з УКТЗЕД 9019 20 00 00 Кисневий концентратор.
Відповідно до специфікації, що є Додатком №1 до Договору №5 від 26.05.2021, кількість вищезазначеної продукції, ДК 021:2015:33150000-6 «Апаратура для радіотерапії, механотерапії, електротерапії та фізичної терапії» Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) складає 513 штук з ціною 37000,00грн. за одиницю. Загальна вартість Договору: 18981000,00грн., без ПДВ. Поставка товару здійснюється до 01.06.2021 року.
Відповідно до висновку спеціаліста 25.01.2022 року спеціаліста управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області різниця в ціні станом на 26.05.2021 на вказане обладнання складає 5100,00грн. за одиницю. Сума різниця ціні та фактичної кількості закупівлі вказаного медичного обладнання складає 2616300,00грн.
Відповідно до висновку експертів від 12.50.2022 року за №2925/7532 за результатами проведення комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи підтверджується розрахунок наведений у висновку від 25.01.2022 року спеціаліста управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області, щодо розміру витрат активів Управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації, внаслідок закупівлі виробу медичної техніки - концентратора кисневого ТМ «Біомед» моделі JAY-10 та складає 2616300,00грн.
За результатами дослідження фінансово-господарської діяльності відділу запобігання фінансовим операціям, пов'язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПСу Сумській області встановлено, що за наявною змовою між ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 та ТОВ «ТСМ АСІСТАНС», останніми упродовж періоду з 01.01.2021 по 31.12.2021 року операцій з постачання в адресу управління охорони здоров'я Сумської ОДА концентраторів кисневих «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) у кількості 513 шт. за завищеною ціною, в результаті чого мають місце ознаки заволодіння бюджетними коштами в сумі 2616300,00 гривень.
Розрахунок за вказаним договором проводився на рахунок НОМЕР_1 , що відкритий у АТ «УкрСиббанк» (МФО351005).
Єдиним офіційним поставщиком виробу медичної техніки, Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) за кодом ДК 021:2015:33150000-6 «Апаратура для радіотерапії, механотерапії, електротерапії та фізичноїтерапії» (НК 024:2019:12873 - Стаціонарний концентратор кисню) є ТОВ «Біомед ЛТД».
Відповідно до проведеного тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ТОВ «Біомед ЛТД» встановлено: ФОП ОСОБА_8 відповідно до видаткової накладної №3973 від 26.05.2021 придбав Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) у кількості 153 штуки, ціна за одиницю 30000,00грн, загальна ціна 4590000,00грн.; ФОП ОСОБА_9 відповідно до видаткової накладної №3974 від 26.05.2021 року придбав Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) у кількості 95 штук, ціна за одиницю 30000,00грн, загальна ціна 2850000,00грн.; ФОП ОСОБА_7 відповідно до видаткової накладної №3975 від 26.05.2021 року придбав Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) у кількості 145 штук, ціна за одиницю 30000,00грн., загальна ціна 4350000,00грн.; ФОП ОСОБА_6 відповідно до видаткової накладної №3976 від 26.05.2021 придбав Концентратор кисневий «БІОМЕД» JAY-10 (з подвійним потоком, з цифровим датчиком О2) у кількості 120 штук, ціна за одиницю 30000,00грн., загальна ціна 3600000,00грн.
Встановлено, що до фінансово господарської діяльності ТОВ «ТСМ АСІСТАНС» причетний депутат Сумської обласної ради ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_4 призначений на посаду директора ТОВ «ТСМ АСІТАНС» 02.04.2021 року. З 2018 року по 2021 року ОСОБА_4 був контактною особою ТОВ «Фарма інтегральний сервіс», засновником та керівником, якого є ОСОБА_10 , а його дружина ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є кінцевим бенефенціарієм. Також встановлено, що засновником та директором ТОВ «ТСМ АСІТАНС» (у період з 24.05.2019 по 02.04.2021) виступав ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є рідним братом ОСОБА_11 .
Окрім того тендерна процедура була за спрощеною системою, а отже не було публікації у мережі інтернет. Місцем реєстрації ТОВ «МЕДГАРАНТ» (32157279) є адреса: м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 29, що викликає сумнів щодо інформування про проведення процедури закупівлі. Незважаючи на середню ринкову ціну на кисневі концентратори на момент проведення закупівлі ТОВ «МЕДГАРАНТ» виставило на конкурс також ціну як ТОВ «ТМСМ АСІСТАНС», проте зазначило термін виконання договору довшим, а саме 90 днів.
В ході досудового розслідування на адресу ТОВ «МЕДГАРАНТ» неодноразово надсилались вимоги про надання інформації, про те відповідей так і не надходило.
Окрім того при проведенні моніторингу сайту Прозоро при виборі учасників ТОВ «ТСМ АСІСТАНС» та ТОВ «Медгарант» встановлено, що останні прийняли участь в 1585 тендерів, що викликає сумнів у попередній змові.
27.07.2021 в порядку ст. ст. 40, 93 КПК України надано вимогу до ТОВ «ТСМ АСІСТАНС» з метою отримання відповідних документів та додатків до них по виконання Договору поставки №5 від 26.05.2021 року, зокрема документи, що підтверджують факт придбання (видаткові накладні, товарні чеки, ТТН та інші документи) продукції по вказаному договору. У відповідь було отримано документи частково, без документів, що підтверджують факт придбання продукції.
В ході аналізу руху грошових коштів по рахункам встановлено, що після отримання грошових коштів від управління охорони здоров'я на рахунок ТОВ ТСМ «АСІСТАНС», кошти були перераховані до 4-х фізичних осіб-підприємців, які в свою чергу провели оплату виробнику обладнання ТОВ «БІОМЕД». Грошові кошти з рахунку ТОВ «ТСМ АСІСТАНС» в подальшому у вигляді фінансової допомоги виводились на ТОВ «ІСІС», директором якого є ОСОБА_10 , а засновниками ТОВ «СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС» та його дружина ОСОБА_11 , в якості кінцевих бенефіціарних власників значяться ОСОБА_10 та ОСОБА_11 . Окрім цього, серед засновників ТОВ «ФАРМАСІС», задіяного в процедурі придбання газових концентраторів значаться ОСОБА_10 , ОСОБА_13 .
Встановлено, що окрім ТОВ «ТСМ АСІСТАНС» та ТОВ «ФАРМАСІС» в проведенні тендерної закупівлі приймали участь ТОВ «Медгарант».В ході аналізу сайтів публічних закупівель встановлено, що ТОВ «Медгарант» постійно приймає участь в закупівлях поряд з групою компаній ОСОБА_10 . Таким чином, є достатні підстави вважати, що за місцем знаходження офісних приміщень ТОВ «Медгарант» знаходяться необхідні в ході досудового розслідування документи, зокрема щодо підготовки тендерних пропозицій по закупівлі 513 газових концентраторів, ведення перемовин з групою компаній ОСОБА_10 з приводу розподілу ролей в даній схемі постанов концентраторів.
На даний час в ході досудового розслідування виникла необхідність на отримання інформації володільцем якої є ТОВ «МЕДГАРАНТ» (32157279), а саме документи, що були подані для проходження конкурсу для процедури закупівлі, комп'ютерної техніки, за допомогою якої велось листування, подача тендерної документації.
В судовому засіданні старший слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив надати дозвіл на обшук.
Відповідно до ст.30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла та не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Проведення обшуку є суттєвим обмеженням конституційних прав громадян, у зв'язку з чим він має застосовуватися у виняткових випадках при наявності беззаперечних підстав для його проведення в умовах реальної необхідності та за відсутності можливості отримання інформації іншим шляхом. Обшук має провадитись за наявності достатніх даних, які вказують на те, що об'єкти, які мають значення у справі, по-перше, знаходяться у певної особи (в певному місці), по-друге, що дані об'єкти сховані й добровільно видані не будуть.
Згідно до ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Вислухавши думку старшого слідчого СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , дослідивши матеріали клопотання, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню, оскільки слідчим не доведена наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування, а також за встановлених обставин слідчим не доведено, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів у ТОВ «МЕДГАРАНТ».
На підставі викладеного і керуючись ст.234 КПК України,
Відмовити в задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1