Cправа № 127/952/23
Провадження № 2-о/127/11/23
Іменем України
12 січня 2023 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Гуменюка К.П.
за участю секретаря судового засідання Шмигори О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,
вимоги заявника: встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполь, Донецької області, Україна,
11 січня 2023 року до суду звернулась ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті.
Заява мотивована тим, що заявник ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та є матір'ю ОСОБА_2 .
Син заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь, причина смерті множинні осколкові поранення грудної клітки, живота, нижніх кінцівок, лівого плеча.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану у заявника немає можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Місто Маріуполь є тимчасово окупованою територією на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а отже на його території неможливо отримати належні документи про смерть.
Встановлення факту смерті сина заявника потрібно їй для отримання дійсного свідоцтва про смерть та подальшої реалізації її прав як спадкоємиці та особи яка виконала поховання.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 11 січня 2023 року, провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд на 12 січня 2023 року.
Заявник ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялась судом у встановленому законом порядку. На адресу суду надала заяву, у якій просить суд розгляд справи проводити за її відсутності та зазначила, що вимоги заяви підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до судового засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку. На адресу суду від начальника відділу О. Масної надійшла заява, у якій остання просить суд розгляд справи проводити за відсутності представника відділу та зазначила, що не заперечує проти вирішення питання на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали заяви та надані докази, суд вважає заяву про встановлення факту смерті обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як було встановлено судом, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис № 946, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Орджонікідзевського райуправління юстиції м. Маріуполя, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13).
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 02 квітня 2022 року відділом ЗАГС Новоазовського районного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки (російською мовою) вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь, Донецька область, Україна (а.с. 14).
Як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть № 175 від 01 квітня 2022 року, виданого республіканським бюро судово-медичної експертизи ДНР, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: м. Маріуполь, Донецька область, Україна, причина смерті: множинні осколкові поранення грудної клітки, живота, нижніх кінцівок, лівого плеча (а.с. 15).
Місто Маріуполь (Маріупольська міська територіальна громада) Донецької області не визначено Верховною Радою України як тимчасово окупована територія, але згідно Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 08 липня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 23 листопада 2022 року №75) Маріупольська міська територіальна громада віднесено до територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Діяльність державних органів влади України, в т.ч. органів державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється на тимчасово окупованій території.
Перевіряючи обґрунтованість та доведеність вимог заяви, суд приймає до уваги те, що відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. ґ ч. 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Приписами п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Згідно п.п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Відповідно до роз'яснень, даних в п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті за умови підтвердження доказами, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Необхідність встановлення вказаного факту за рішенням суду зумовлено відсутністю у заявника, яка є матір'ю померлого, документів, передбачених ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 у редакції наказу Міністерства юстиції України 18.12.2010 року № 3307/5 (лікарське свідоцтво про смерть; фельдшерська довідка про смерть) у зв'язку із введенням на території України з 24 лютого 2022 року воєнного стану та проведенням бойових дій у вказаному населеному пункті (м. Маріуполь), судово-медична експертиза причин смерті ОСОБА_2 , у зв'язку із викладеними обставинами не проводилась.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
З огляду на викладене, враховуючи, що смерть ОСОБА_2 настала на окупованій території, суд вважає, що заявлені вимоги, які є доведеними та обґрунтованими і, дійсно для проведення державної реєстрації смерті особи є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість заявнику здійснити державну реєстрацію смерті в державних органах України.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 81, 263-265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті, задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполь, Донецької області, Україна.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), м. Вінниця, вул. Замостянська, буд. 26.
Повне судове рішення складено 12 січня 2023 року.
Суддя Вінницького міського суду
Вінницької області Костянтин ГУМЕНЮК