707/42/23
3/707/105/23
11 січня 2023 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Миколаєнко Т.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 , відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ; номера обслуги 2 відділення кулеметного взводу військової частини НОМЕР_1 , старшого солдата, військовий квиток серії НОМЕР_2 , виданий 18 квітня 2006 року Канівським РВК Черкаської області, про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,-
Гр. ОСОБА_1 , номер обслуги 2 відділення кулеметного взводу військової частини НОМЕР_1 , старший солдат, в умовах особливого періоду, а саме 27 грудня 2022 року близько 04 години 00 хвилин самовільно залишив місце служби - розташування військової частини НОМЕР_1 , яка тимчасово дислокується в АДРЕСА_3 , з метою тимчасово ухилитися від військової служби, та виїхав у Канівський район Черкаської області, де проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його з виконанням обов'язків військової служби: зустрічався з рідними та друзями. 04 січня 2023 року близько 12 години 00 хвилин самостійно повернувся до військової частини.
Указані дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Гр. ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, будь-яких клопотань не надав та зацікавленості в участі у справі не проявив.
Статтею 268 КУпАП не передбачена обов'язкова участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 172-11 КУпАП, а тому, для забезпечення розгляду справи у межах строку накладення адміністративного стягнення, суд вважає за можливе розглянути справу без участі гр. ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб. У подальшому цей строк був неодноразово продовжений, зокрема, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.11.2022 № 757/2022 - з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Відтак, з моменту видання Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Рішень про демобілізацію усіх призваних військовослужбовців та переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу Президент України не приймав.
Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, перебування на лікуванні тощо).
Згідно з вимогами статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
З урахуванням наведеного, дії гр. ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, як самовільне залишення військової частини військовослужбовцем (крім строкової військової служби), тривалістю до десяти діб, вчинене в умовах особливого періоду.
Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, стверджується наступними доказами по справі:
- даними протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4013 № 14 від 04 січня 2023 року;
- рапортом командира кулеметного взводу військової частини НОМЕР_1 лейтенанта ОСОБА_2 від 27 грудня 2022 року;
- доповіддю за фактом самовільного залишення військової частини НОМЕР_1 старшим солдатом ОСОБА_1 № 1243 від 28 грудня 2022 року;
- пояснювальною запискою стрільця 3 відділення кулеметного взводу солдата ОСОБА_3 від 29 грудня 2022 року;
- даними витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 6 від 09 квітня 2022 року;
- даними витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 212 від 01 листопада 2022 року;
- службовою характеристикою відносно гр. ОСОБА_1 від 04 січня 2023 року;
- рапортом командира кулеметного взводу військової частини НОМЕР_1 лейтенанта ОСОБА_2 від 04 січня 2023 року;
- письмовими поясненнями гр. ОСОБА_1 від 04 січня 2023 року.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вина гр. ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, доведена.
При накладенні адміністративного стягнення на гр. ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого ним правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність гр. ОСОБА_1 , суд не вбачає.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що до гр. ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті.
Дане адміністративне стягнення є необхідним і достатнім для його виправлення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір», із гр. ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 172-11, ст.ст. 280,283,284 КУпАП, суддя -
Визнати гр. ОСОБА_1 винним у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень 00 копійок.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Т. А. Миколаєнко