3/130/43/2023
130/2691/22
10.01.2023 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Заярний А.М., розглянув матеріали, які надійшли від Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, приватного підприємця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 156 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 24.11.2022, близько 11:55 год., в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 всупереч вимогам ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснював роздрібну торгівлю одноразовими електронним сигаретами.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому не визнав, вказав, що дійсно працівниками поліції з його кафе, було вилучено одноразові електронні сигарети, проте він не здійснював торгівлю ними, дані сигарети напередодні залишила його сестра ОСОБА_2 , щоб він подивився асортимент та прийняв рішення про їх продаж у кафе.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 вказала, що являється сестрою ОСОБА_1 , вона дійсно придбала електронні сигарети та передала їх брату, що б той прийняв рішення буде їх продавати чині. З цією метою вона принесла їх до кафе, проте брат їх не продавав, адже у нього відсутні на цей вид діяльності документи, та вона йому на це дозвіл не давала. Надала документи, що підтверджують належність їй даних електронних засобів для куріння.
Диспозиція ч. 1 ст.156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП слід встановити, чи здійснювалась роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, тобто має відбутись процес обміну товарами та грошовими коштами.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У той же час, згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд не може самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_2 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя доходить висновку про необхідність закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях особи ознак адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту здійснення ОСОБА_1 роздрібної торгівлі одноразових електронних сигарет, зокрема: кому були реалізовані електронні сигарети, яка особа виступила покупцем, які конкретно і у якій кількості електронні сигарети були реалізовані, яка сума коштів була виручена від їх реалізації.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушення інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Крім того, ч. 1 ст. 8 КУпАП визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене суддя приходить до переконання, що в матеріалах справи відсутність належні та допустимі докази, підтверджуючи, винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, а саме, те що ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю одноразовими електронними сигаретами, а тому дана справа підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу даного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 221, 247, 252, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення - закрити.
Вилучені електронні цигарки різних марок у кількості 46 шт, які зберігаються в кімнаті речових доказів Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області повернути ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Жмеринський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ