Справа № 420/19411/21
10 січня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду по справі № 420/19411/21,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року по справі №420/19411/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згiдно довiдки ДУ «TMO MBС України по Одеській області» №33/36-3030 вiд 13.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до частин 3, 18 ст.ст. 43, частини 3 ст. 51 та частин 1,3 ст. 63 ЗУ №2262-ХII, постанов КМУ № 45 та № 988 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки ДУ «TMO MBС України по Одеській області» №33/36-3030 від 13.08.2021 року, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою суду від 18.04.2022 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 10.01.2022 року по справі №420/19411/21 у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
За вх.№ЕП/16588/22 та вх.№17155/22 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому вказано, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі 420/19411/21 ОСОБА_1 25.04.2022 проведено перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з 01.12.2019 на підставі на підставі довідки ДУ “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” від 13.08.2021 № 33/36-3030 про розмір грошового забезпечення. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2022 становить 12796,02 грн та що інформація про виконання рішення по справі № 420/19411/21 Головним управлінням внесена до реєстру рішень
Ухвалою суду від 12.09.2022 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного від 10.01.2022 року по справі №420/19411/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного від 10.01.2022 року по справі №420/19411/21 протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.
За вх.№ЕП/32144/22 та вх.№32658/22 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду.
У звіті відповідач зазначає, що на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 у справі № 420/19411/21 Головним управлінням на ОСОБА_1 25.04.2022 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 відповідно до частин 3, 18 ст. 43, частини 3 ст. 51 та частин 1,3 ст. 63 ЗУ № 2262-ХII, постанов КМУ № 45 та № 988 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки ДУ “TMO MBС України по Одеській області” № 33/36-3030 від 13.08.2021. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2022 становить 12796,02 грн. Сума доплати за період з 01.12.2019 по 30.04.2022 з урахуванням фактично виплачених сум склала 202465,34 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Також, у звіті повідомлено, що листом Головного управління від 05.10.2022 № 1500-0503-5/103260 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду по справі № 420/19411/21.
Розглядаючи звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду по справі № 420/19411/21, судом зазначає.
Так, судом встановлено, що на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 року у справі № 420/19411/21 Головним управлінням на ОСОБА_1 25.04.2022 року проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року відповідно до частин 3, 18 ст. 43, частини 3 ст. 51 та частин 1,3 ст. 63 ЗУ № 2262-ХII, постанов КМУ № 45 та № 988 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки ДУ “TMO MBС України по Одеській області” № 33/36-3030 від 13.08.2021 року.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2022 року становить 12796,02 грн.
Сума доплати за період з 01.12.2019 року по 30.04.2022 року з урахуванням фактично виплачених сум склала 202465,34 грн.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до вимог ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Окрім того, в силу статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Власні кошти Пенсійний фонд не включає до складу Державного бюджету України, що передбачено статтею 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Приписами статті 73 вищевказаного Закону також встановлено вичерпний перелік підстав для використання коштів Пенсійного фонду та заборону їх спрямування на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до статті 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, вбачається, що фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.
Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Судом встановлено, що листом Головного управління вiд 05.10.2022 року № 1500-0503-5/103260 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/19411/21.
З урахуванням вищезазначеного суд доходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем, в якому рішення суду набрало законної сили, не мало об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати заборгованості по пенсії позивачу, а причини його невиконання є поважними.
Отже, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області в частині виплати грошових коштів у зв'язку з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання судового рішення проведений перерахунок пенсії позивача, але з зазначених вище поважних причин не здійснена виплата нарахованої доплати пенсії, яка буде реалізована після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
До аналогічних висновків дійшов також П'ятий апеляційний адміністративний суд у поставної від 06.10.2021 у справі №420/5689/20.
Суд зазначає, що надання відповідачу нового строку на надання звіту про виконання рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії в сумі 202465,34 грн та накладення судом штрафу на керівника відповідача жодним чином не захищатиме право особи на отримання бюджетних коштів.
Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а.
Відтак, суд вважає за доцільне прийняти поданий звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382, 383 КАС України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 420/19411/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Корой