Справа № 420/18524/22
10 січня 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України оформлене протоколом № 1 від 29 січня 2021 року, засідання комісії від 29 січня 2021 року в частині зняття капітана 1 рангу запасу ОСОБА_1 з 29 січня 2021 року зі складом сім'ї 04 (чотири) особи з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку у військовій частині НОМЕР_1 ; зобов'язання Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України поновити ОСОБА_1 зі складом сім'ї 04 (чотири) особи на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, для отримання житла за рахунок житлового фонду при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі - з 04.10.1997 року, в першочерговій черзі з 10 серпня 2017 року та внести відповідні зміни в облікову справу капітана 1 рангу запасу Хількевича В.В
Ухвалою суду від 23 грудня 2022 року зазначену позовну заяву було залишено без руху та позивачу наданий десятиденний строк для усунення недоліків, шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України, а саме шляхом визначення змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі; надання належним чином завірених копій документів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідно до зауважень викладених в ухвалі суду; надання заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску або зазначення інших підстав для поновлення строку звернення до суду; надання належним чином оформленої позовної заяви після усунення недоліків, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі та надання копій позовної заяви після усунення недоліків відповідно до кількості учасників справи.
На виконання ухвали суду від 23.12.2022 року позивачем до суду надано заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано заяву про поновлення строку звернення до суду та позовна заява з додатками.
Відповідно до ч. 8 ст. 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Згідно ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
В заяві про поновлення строку звернення до суду позивач вказує, що 20.04.2021 року на його адресу надійшло повідомлення, що відповідно до протоколу засідання об'єднаної житлової комісії № 1 від 29.01.2021 року його знято з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 . 15.05.2021 року ним направлено звернення щодо скасування рішення та наказу військової частини НОМЕР_1 від 25.02.2021 року № 30/АГЧ, на яке надано відповідь про відсутність підстав для поновлення на квартирному обліку та у разі незгоди слід звертатися до органу вищого рівня або до суду. 25.01.2022 року ним подано позовну заяв та ухвалою Приморського районного суду від 28.01.2022 року по справі № 522/1808/22 відкрито провадження по справі. Однак, ухвалою суду від 04.08.2022 року було закрито провадження по справі у зв'язку з належністю справи до юрисдикції адміністративних судів. Тобто про необхідність звернення до адміністративного суду йому стало відомо у серпні 2022 року.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З доданих до позовної заяви копій документів вбачається, що рішенням Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України від 29.01.2021 року ОСОБА_1 , знято з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 .
При цьому, 04.08.2022 року ухвалою Приморського районного суду м. Одеси по справі № 522/1808/22 провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Війської частини НОМЕР_1 та Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання незаконним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії закрито, у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Проте, дану позовну заяву до Одеського окружного адміністративного суду позивачем, ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення оформленого протоколом № 1 від 29 січня 2021 року, засідання комісії від 29 січня 2021 року в частині зняття капітана 1 рангу запасу ОСОБА_1 з 29 січня 2021 року зі складом сім'ї 04 (чотири) особи з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку у військовій частині НОМЕР_1 , подано лише 20.12.2022 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
В той же час, про оскаржуване рішення, оформлене протоколом № 1 від 29 січня 2021 року, позивачу було достеменно відомо, як він зазначає, щонайменше з квітня 2021 року.
Посилання позивача на те, що необхідність звернення до адміністративного суду йому стало відомо у серпні 2022 року, суд не приймає до уваги, оскільки строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, позивач не був позбавлений можливості звернутися до Приморського районного суду м. Одеси із заявою, в порядку ст. 256 ЦПК України, про направлення справи № 522/1808/22 за встановленою юрисдикцією.
Також, з КП ДСС вбачається, що 06.09.2022 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗУ України, Кадрого центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бріз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії (справа № 420/12439/22, суддя Харченко Ю.В.).
Ухвалою суду від 12.09.2022 року по справі № 420/12439/22 відкрито провадження.
Ухвалою суду від 02.12.2022 року по справі № 420/12439/22 позовну заяву залишено без розгляду, відповідно до ч. 1 п. 7 ст. 240 КАС України, у зв'язку з не усуненням недоліків позовної заяви.
При цьому, статтею 293 КАС України надано право учасникам справи подавати апеляційну скаргу, зокрема на ухвалу суду.
Відповідно до ст. 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі “Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії” зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
В той же час, нормами діючого законодавства України не передбачено, що у разі закриття провадження по справі у зв'язку з непідсудністю справи, а також, що у разі повторного звернення особи з позовною заявою до суду після залишення позову без розгляду, зупиняється перебіг строку звернення до суду та, що вказана обставина є поважною причиною для поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Також суд не приймає до уваги посилання позивача на введення в країні воєнного стану, оскільки введення в країні воєнного стану не є безумовною підставою для поновлення строку звернення до суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що обставини, зазначені позивачем для поновлення строку звернення до суду з даною позовною заявою є неповажними.
Загальним правилом обчислення строків є їх обчислення з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають статус стабільних.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (див. mutatis mutandis, пункт 33 рішення ЄСПЛ від 21 грудня 2010 року в справі «Перетяка та Шереметьєв проти України», заява №45783/05; пункт 53 рішення ЄСПЛ від 08 квітня 2010 року в справі «Меньшакова проти України», заява №377/02).
Процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання; правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (пункт 45 рішення ЄСПЛ від 28 жовтня 1998 року в справі «Perez de Rada Cavanilles v. Spain» («Перез де Рада Каванілес проти Іспанії»), заява №28090/95). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна Держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух (пункт 44 рішення ЄСПЛ від 28 жовтня 1998 року «Osman v. the United Kingdom» («Осман проти Сполученого Королівства»), заява №23452/94 та пункт 54 рішення від 19 червня 2001 року «Kreuz v. Poland» («Круз проти Польщі»), заява №28249/95).
Так, у справі "Gradescolo S.R.L. проти Молдови" Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпритації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обов'язком для країн, які підписали Конвенцію. Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов'язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.
Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, слід повернути позивачу.
Керуючись ст. ст. 122-123, 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України оформлене протоколом № 1 від 29 січня 2021 року, засідання комісії від 29 січня 2021 року в частині зняття капітана 1 рангу запасу ОСОБА_1 з 29 січня 2021 року зі складом сім'ї 04 (чотири) особи з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку у військовій частині НОМЕР_1 ; зобов'язання Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України “Бриз”, Інформаційної агенції Міністерства оборони України поновити ОСОБА_1 зі складом сім'ї 04 (чотири) особи на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, для отримання житла за рахунок житлового фонду при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі - з 04.10.1997 року, в першочерговій черзі з 10 серпня 2017 року та внести відповідні зміни в облікову справу капітана 1 рангу запасу ОСОБА_1 , - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук