Рішення від 10.01.2023 по справі 420/15847/22

Справа № 420/15847/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ» (вул.Середня,83-Б, м.Одеса, 65005) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ» до Головного управління ДПС в Одеській області за результатом якого позивач просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2683915320708 від 01 листопада 2021 року за формою «С»;

стягнути на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГІДРОПРОМ» з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області судові витрати у розмірі 2481 грн. 00 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з податковим повідомленням-рішенням №2683915320708 від 01 листопада 2021 року за формою «С», оскільки його прийнято без з'ясування всіх обставин господарської діяльності позивача та в порушення норм чинного законодавства.

Ухвалою суду 08.11.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог зазначивши, що податкове повідомлення рішення винесено правомірно відповідно до норм чинного законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

На підставі направлення від 08.09.2021 №12143/15-32-07-07-16, виданого Головним управлінням ДПС в Одеській області головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Долгініною Інною Олександрівною, відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п. 78.1,1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.20210 №2755-VI із змінами та доповненнями, та інформації ДПС України (листи від 06.04.2021 №8218/7/99-00-07-07-02-07, від 07.05.2021 №10565/7/99-00-07-07-02-07, від 06.06.2021 №12733/7/99-00-07-07-02-07, від 08.07.2021 №215508/7/99-00-07-07-02-07), направленої на підставі інформації Національного банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів, на підставі наказу головного управління ДПС в Одеській області від 08.09.2021 №6522-п, з урахуванням Постанови кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГІДРОПРОМ» з питань дотримання вимог валютного законодавства за контрактами від 18.08.2017 року №22039 (дата здійснення операції - 01.11.2019, 21.02.2020, 11.03.2020, 06.11.2019, 28.11.2019, 02.12.2019) та від 15.04.2020 року №2604 (дата здійснення операції- 29.05.2020) за період з 01.01.2021 по дату закінчення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

Перевірка проводилась з 10.09.2021 року по 16.09.2021 року.

За результатом даної перевірки ТОВ «ГІДРОПРОМ» Головним управлінням ДПС в Одеській області було складено АКТ №20672/15-32-07-08-18/31292870 від 23.09.2021 року «Про результати документальні позапланової виїзної перевірки ТОВ «ГІДРОПРОМ» (код ЄДРПОУ 31292870)», відповідно до якого встановлено порушення:

пунктів 1, 2 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та п.21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5, із змінами і доповненнями, у результаті чого допущено порушення вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічної операції, на суму 22 969,99 євро за період з 30.04.2021 по 04.05.2021 (5дн.), 20 752, 95 євро за період з 20.02.2021 по 09.03.2021 (18 дн.) та з 20.08.2021 по 16.09.2021 (28 дн), 15 324,00 євро за період з 08.09.2021 по 16.09.2021 (9 дн) за контрактом від 18.08.2017 року № 2039, укладеному з нерезидентом NOVA TEC POLSKA Spolka zoo (Республіка Польша);

пунктів 1,3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту i валютні операції» та п.21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 із змінами і доповненнями, у результаті чого допущено порушення Вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічної операції, на суму 13 100,00 євро за період з 29.05.2021 року по 30.06.2021 (33 дн.) за контрактом від 15.04.2020 № 2604, укладеному з нерезидентом 000 «НОВА ТЕК РУ» (Російська Федерація);

встановлена прострочена дебіторська заборгованість 36 076,95 євро за контрактом від 18.08.2017 року № 2039, укладеному з нерезидентом NOVA TEC POLSKA Spolka 200 (Республіка Польща).

На підставі даного Акту - відповідачем прийняте податкового повідомлення-рішення №2683915320708 від 01 листопада 2021 року за формою «С»

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, суд вказує про наступне.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Згідно із пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України, (далі ПК України).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до підпункту 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Підпунктами 20.1.4, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:

-проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків;

-застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України, встановлено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи)-щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства, визначені Законом України "Про валюту і валютні операції" від 21 червня 2018 року № 2473-VIII, (далі Закон № 2473-VIII).

Відповідно до частин 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10 статті 11 Закону № 2473-VIII, валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду.

Валютний нагляд здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду з метою встановлення відповідності здійснюваних валютних операцій валютному законодавству з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.

Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

Національний банк України у визначеному ним порядку здійснює валютний нагляд за уповноваженими установами.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства.

Органи валютного нагляду мають право проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства визначеними частинами п'ятою і шостою цієї статті суб'єктами здійснення таких операцій. Під час проведення перевірок з питань дотримання вимог валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об'єктом таких перевірок, надання доступу до систем автоматизації валютних операцій, підтвердних документів та іншої інформації про валютні операції, а також пояснень щодо проведених валютних операцій, а агенти валютного нагляду та інші особи, які є об'єктом таких перевірок, зобов'язані безоплатно надавати відповідний доступ, пояснення, документи та іншу інформацію.

У разі виявлення порушень валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об'єктом таких перевірок і допустили такі порушення, дотримання вимог валютного законодавства та застосовувати заходи впливу, передбачені законом.

Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 12 Закону № 2473-VIII, Національний банк України за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та (або) фінансової системи держави, має право запровадити такі заходи захисту: встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до частин 1, 2, 5-8 статті 13 Закону № 2473-VIII, Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав-з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

У разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

У разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті.

Так, актом перевірки встановлено наступні обставини господарської діяльності позивача ТОВ "ГІДРОПРОМ” (Продавець), було укладено Контракт від 18.08.2017 № 2039 на постачання продукції з компанією NOVA ТЕС POESKA Spolka z ograniezona odpowiedzialnoscia (Покупець, Республіка Польща. 1/9 Sloianska st. (Room 103) 93-101 Lodz. Poland. KRS:676099 REGON:367168169 Account number: PL39102033520000130202339943 Beneficiary bank: PKO B.ANK POLSKl S.A. SWIFT: BPKOPLPWSWIFT code: TABUEE22 Correspondent Bank, Raiffaisen Bank International AG SWIFT code: RZBAATWW).

Предмет контракту: Продавець продає, а Покупець приймає та сплачує товар, відповідно до Специфікацій. Умови постачання товару - EXW склад Продавця ( Україна вул. Середня83Б). згідно «Інкотермс-2000». Загальна вартість контракту залежить від потреби Покупця в Товарі та визначається сукупністю підписаних Сторонами Специфікацій. Валюта контракту - євро, валюта платежу євро. Умови оплати відстрочення платежу. Термін дії контракту - з моменту підписання до 31.12.2017 та рахується продовженим, якщо ні одна із сторін не заявила про його розірвання до моменту закінчення його строку дії.

На виконання умов контракту від 18.08.2017 року № 2039. ТОВ "ГІДРОПРОМ" експортовано товар нерезиденту NOV.V ТЕС POLSK.A Spolka zoo відповідно до МД (FK 10): № UA500060/2019/035431 від 01.11.2019 - 22 969.99 євро (635 883.10 грн,), граничний термін отримання валютної виручки -- 30.10.2020 року.

№ UA500060/2019/036055 від 06.1 1.2019 - 23 072.59 євро (633 593.07 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 04.11.2020 року.

№ UA500060/2019/039295 від 28.11.2019-24 696.98 євро (652 109.33 грн.), граничний термін отримання валютної виручки - 26.11.2020 року.

№ UA500060/2019/039882 від 02.12.2019 - 21 573,14 євро (567 942.12 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 30.1 1.2020 року.

№ UA500060/2020/206466 від 21.02.2020 - 20 752,95 євро (548 394.63 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 19.02.2021 року.

№ UA500060/2020/209265 від 1 1.03.2020 - 15 324.00 євро (441202.48грн). граничний термін отримання валютної виручки - 10.03.2021 року.

Кошти від нерезидента по вищезазначеним операціям по контракту від 18.08.2017 року № 2039 не надійшли.

Згідно наказу від 14.01.2021 № 57 Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) ТОВ «ГІДРОПРОМ» отримало Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, встановлених Національним банком України за Контрактом від 18.08.2017 № 2039. а саме подовжено строки розрахунків:

на суму 22 969.99 євро на строк з 17.12.2020 по 29.04.2021 на суму 23 072.59 євро на сі рок з 17.12.2020 по 04.05.2021; на суму 24 696.98 євро на строк з 17.12.2020 по 26.05.2021; на суму 21 573.14 євро на строк з 17.12.2020 по 30.05.2021.

За результатами попередньої документальної планової перевірки ТОВ "ГІДРОПРОМ” за період 01.01.2019 по 31.12.2020 (акт від 14.06.2021 №11462/15-32-07-01-17/31292870) встановлено порушення пунктів 1.2 статті 13 Законе № 2473 по контракту від 18.08.2017 №2039:

22969,99 євро за період з 31.10.2020 по 16.12.2020 (47 дн.)

23072,59 євро за період з 05.11.2020 по 16.12.2020 (42 дн.)

24696.98 євро за період з 27.11.2020 по 16.12.2020 (20 дн.)

21573.14 євро за період з 01.12.2020 по 16.12.2020 (16 дн.)

За порушення пунктів 1.2 статті 13 та відповідно п.5 ст. 13 Закону № 2473 за результатами попередньої перевірки нарахована пеня 290 527.92 грн. (сплачено в повному обсязі).

1) При відпрацюванні інформації Національного банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів доведеної листом ДПС України від 06.04.2021 №8218/7/99-00-07-07-02-07 перевіркою встановлено:

ТОВ "ГІДРОПРОМ" на виконання контракте від 18.08.2017 № 2039 відвантажило товар (водонагрівачі акумульовані електричні побутові) по МД №UA500060/2020/206466 від 21.02.2020 - 20 752.95 євро (548 394.63 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 19.02.2021 року

ТОВ "ГІДРОПРОМ" отримано Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорте товарів, установлених Національним банком по контракту від 18.08.2017 №2039 - наказ Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України № 649 від 26.03.2021.

Зазначеним Висновком продовжено строки розрахунків за зовнішньоекономічною операцією на суму 20 752.95 євро на строк з 10.03.2021 до 19.08.2021.

Враховуючи зазначене, перевіркою встановлено порушення пунктів 1.2 статті 13 Закону № 2473 по контракте- від 18.08.2017 року № 2039 на суму :

20 752.95 євро за період з 20.02.2021 по 09.03.2021 (18 дн.) та за період з 20.08.2021 по 16.09.2021 (28 дн.).

2) При відпрацюванні інформації Національного банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів доведеної листом ДПС України від 07.05.2021 №10565/7/99-00-07-07-02-07 перевіркою встановлено:

ТОВ "ГІДРОПРОМ" на виконання контракту від 18.08.2017 № 2039 відвантажило товар (водонагрівачі акумульовані електричні побутові) по МД №UA500060/2020/209265 від 1 1.03.2020 - 15 324,00 євро (441202,48грн). граничний термін отримання валютної виручки - 10.03.2021 року.

ТОВ "ГІДРОПРОМ" отримано Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорте- та імпорту товарів, установлених Національним банком по контракту від 18.08.2017 №2039 - наказ Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України № 649 від 26.03.2021.

Зазначеним Висновком продовжено строки розрахунків за зовнішньоекономічною операцією на суму 15 324.00 євро на строк з 1 1.03.2021 до 07.09.2021.

Враховуючи зазначене, перевіркою встановлено порушення пунктів 1,2 статті 13 Закону № 2473 по контракту від 18.08.2017 року № 2039 на суму:

15 324.00 євро за період з 08.09.2021 по 16.09.2021 (9 дн.).

3) При відпрацюванні інформації Національного банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів доведеної листом ДПС України від 03.06.2021 №12733/7/99-00-07-07-02-07 перевіркою встановлено:

ТОВ "ГІДРОПРОМ" на виконання контракту від 18.08.2017 № 2039 відвантажило товар (водонагрівачі акумулювальні електричні побутові) по МД № UA500060/2019/035431 від 01.11.2019 - 22 969.99 євро (635 883.10 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 30.10.2020 року. Згідно Наказу .Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України від 14.01.2021 №57 строк розрахунків по зазначеній операції було продовжено до 29.04.2021.

TOB "ГІДРОПРОМ" отримано Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком по контракту від 18,08.2017 №2039 - наказ .Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України № 984 від 19.05.2021.

Вищезазначеним Висновком продовжено строки розрахунків за зовнішньоекономічною операцією на суму 22969.99 євро на строк з 05.05.2021 до 15.11.2021.

Враховуючи зазначене, перевіркою встановлено порушення пунктів 1.2 статті 13 Закону № 2473 по контракту від 18.08.2017 року № 2039 на суму :

22 969.99 євро за період з 30.04.2021 по 04.05.2021 (5 дн.)

4) При відпрацюванні інформації Національного банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів доведеної листом ДПС України від 08.07.2021 №15508/7/99-00-07-07-02-07 перевіркою встановлено:

ТОВ "ГІДРОПРОМ" на виконання контракту від 18.08.2017 № 2039 відвантажило товар (водонагрівачі акумульовані електричні побутові) по МД ;

№ UA500060/2019/036055 від 06.11.2019 - 23072.59 євро (633 593.07 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 04.11,2020 року.

№ UA500060/2019/039295 від 28.11.2019 - 24 696.98 євро (652 109.33 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 26.11.2020 року.

№ UA500060/2019/039882 від 02.12.2019 - 21 573.14 євро (567 942.12 грн.). граничний термін отримання валютної виручки - 30.11.2020 року.

Згідно Наказу Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України від 14.01.2021 №57 строки розрахунків по зазначеним операціям було продовжено; на суму 23072.59 євро на строк з 17.12.2020 по 04.05.2021; на суму 24 696.98 євро на строк з 17.12.2020 по 26,05.2021; на суму 21 573.14 євро на строк з 17.12.2020 по 30.05.2021.

По зазначеним операціям, за результатами попередньої документальної планової перевірки ТОВ "ГІДРОПРОМ" (акт від 14.06.2021 №11462/15-32-07-01-17/31292870). встановлено порушення строків розрахунків по експортних операціям, у т.ч. на суми:

23 072.59 євро -за період з 05.11.2020 по 16.12.2020 (42 дн.)

24 696.98 євро за період з 27.11.2020 по 16.12.2020 (20 дн.)

21 573.14 євро за період з 01.12.2020 по 16.12.2020 (16 дн.)

та за порушення п.1.2, відповідно п.5 ст.13 Закону № 2473 нарахована пеня 182682.11грн.

ТОВ "ГІДРОПРОМ" отримано Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком по контракту від 18.08.2017 №2039 - наказ Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України № 984 від 19.05.2021.

Вищезазначеним Висновком продовжено граничні строки розрахунків за операціями: на суму 23072.59 євро на строк з 05.05.2021 до 20.11.2021 на суму 24 696.98 євро на строк з 26.05.2021 до 12.12.2021 на суму 21 573.14 євро на строк з 30.05.2021 до 16.12.2021

Враховуючи зазначене, даною перевіркою не встановлено порушення пунктів 1.2 статті 13 Закону № 2473 по контракту від 18.08.2017 року № 2039 по зазначеним операціям.

Дані щодо експортних операції ТОВ "ГІДРОПРОМ" по контрагенту-нерезиденту. укладеного контракту, отриманих Висновків щодо продовження граничних строків розрахунків, стану розрахунків наведені в Додатку № 2 до акту перевірки.

Відповідно до пункту 5 статті 13 Закону № 2473 порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0.3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Націонатьного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Розрахунок пені за порушення строків розрахунків наведено у Додатку № 4 до акту перевірки.

При відпрацюванні інформації Раціонального банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів доведеної листом ДПС України від 08.07.2021 №15508/7/99-00-07-07-02-07 перевіркою встановлено:

ТОВ "ГІДРОПРОМ" (Покупець), було укладено Контракт від 15.04.2020 № 2604 з компанією ООО «НОВА ТЕК РУ» (Продавець. Російська Федерація. Российская Федерация. 105122. г. Москва, ш. Щелковское. дом 5 стр.1. оф. 714/2 Инн/КИО9718082535. Счет 407029789380000024885ВЕКВ.АКК. SWIFT: SABRRUMM ).

Предмет контракту: Продавець продає, а Покупець приймає та сплачує товар, відповідно до Специфікацій. Умови постачання товар - ЕС.Л м. Москва, згідно «Інкотермс- 2000». Загальна вартість контракт' залежить від потреби Покупця в Товарі та визначається сукупністю підписаних Сторонами Специфікацій. Валюта контракту - євро. валюта платежу- євро. Умови оплати - 100% передплата. Термін дії контракту - з моменту підписання до 31.12.2020 та рахується продовженим. якщо ні одна із сторін не заявила про його розірвання до моменту закінчення його строку дії.

На виконання умов контракту від 15.04.2020 № 2604. ТОВ "ГІДРОПРОМ" перерахувало нерезиденту ООО «НОВА ТЕК РУ» (Російська Федерація) відповідно до платіжного доручення від 29.05.2021 суму 13 100.00 євро (388 066.54 грн.). граничний термін надходження товару 28.05.2021

Товар від нерезидента по зазначеному контракту не надійшов.

ТОВ "ГІДРОПРОМ" отримано Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком по контракту від 15.04.2020 № 2604 - наказ Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України № 261 від 19.07.2021.

Вищезазначеним Висновком продовжено строки розрахунків за зовнішньоекономічною операцією на суму 13 100.00 євро на строк 01.07.2021 до 18.03.2022.

Дані щодо імпортної операції ТОВ "ГІДРОПРОМ" по контрагенту-нерезиденту. укладеного контракту, отриманого Висновку щодо продовження граничних строків розрахунків, стану розрахунків наведені в Додатку № 3 до акту перевірки.

Перевіркою встановлено порушення пунктів 1.3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції» та пункту 21 розділу 11 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валют, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5, в частині не дотримання термінів розрахунків за імпортною операцією по контракту ід 15.04.2020 №2604. укладеному з компанією ООО «НОВА ТЕК РУ» (Російська Федерація) в сумі 13100,00 євро, за період з 29.05.2021 року по 30.06.2021 року (34 дн.).

Позивач в якості підстави для скасування податкового повідомлення-рішення посилається на те, що оскільки позивачем отримано позитивні висновки Мінекономрозвитку України щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією, то правові підстави для застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, визначених статтею 4 Закону №185, відсутні, адже висновок щодо продовження строків розрахунків за експортною зовнішньоекономічною операцією, який виданий вже після перевищення законодавчо встановленого стооку розрахунків, ретроспективно звільняє від відповідальності у вигляді сплати пені.

Між тим, суд звертає увагу, що зазначені вище висновки Мінекономрозвитку щодо продовження строків розрахунків мають зворотню дію в часі вбачається із самих висновків, адже дата їх видачі є пізнішою аніж період з якого вони починають діяти, і це не заперечується податковим органом.

Але, кожен висновок має як дату початку його дії так і кінцеву дату дії. Так, в кожному висновку визначено суму та строк, на який продовжено строк розрахунку за зовнішньоекономічною операцією.

А тому в період який не вказаний у висновку Мінекономрозвитку або в період коли дія висновку закінчилась - нараховується пеня відповідно до законодавства.

За таких обставин суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №2683915320708 від 01 листопада 2021 року прийнято контролюючим органом на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову, а також те, що позивач звільнений від плати судового збору, правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ» (вул.Середня,83-Б, м.Одеса, 65005) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко

.