Рішення від 09.01.2023 по справі 420/16016/22

Справа № 420/16016/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - відповідач) про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 01 листопада 2022 року в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01 липня 2021 р., без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01 липня 2021 р., без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, проводиться щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Однак всупереч даних норм законодавства відносно пенсії позивача вказану щомісячну доплату органами ПФУ застосовано не було. Неправомірність дій відповідача полягає в тому, що проведений перерахунок пенсії позивача було здійснено не з підстави винесення постанови уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, а для відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії з грошового забезпечення на виконання рішення суду. Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку та виплати його пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. Проте, відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви, що і стало підставою для звернення позивача до суду з вказаним позовом.

Ухвалою від 17.11.2022 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/16016/22, визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

До канцелярії Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що до перерахунку за рішенням суду по справі №420/8718/21 основний розмір пенсії позивача складав 10 552,50 грн., а після перерахунку 16 417,80 грн. Враховуючи те, що загальна різниця в розмірі пенсії після проведення перерахунку перевищує 2000 гривень, відповідно до Постанови №713 відсутні підстави для виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень. Відповідач вважає, що як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави визнання протиправними дій Головного управління відсутні. Крім того, відповідач зазначив, що пенсія позивача не досягає максимального розміру, виплата проводиться без обмеження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 призначена і виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Служба зовнішньої розвідки України листом від 30.09.2020 року надано позивачу оригінал довідки від 30.09.20201 року № 144 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року для подання до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області в порядку, передбаченому ст. 63 Закону 2262-XII.

Позивач 22.04.2021 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, у якій просив здійснити обчислення та перерахунок з 01.04.2019 пенсії позивача за вислугу років у розмірі з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 30.09.2020 року №144. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки. Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року по справі №420/8718/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 07 травня 2021 р. у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України № 144 від 30.09.2020 р., а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України № 144 від 30.09.2020 р., а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення суду у справі №420/8718/21 здійснено перерахунок пенсії позивача.

19.10.2022 року позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку та виплати його пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн., згідно з постановою КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 липня 2021 року без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

ГУ ПФУ в Одеській області листом від 01.11.2022 року відмовило в перерахунку пенсії позивача та здійсненні відповідних виплат. Відмова мотивована тим, що на підставі рішення суду у справі №420/8718/21 позивачу 26.08.2021 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку розмір пенсії складав 10552,50 грн., а після перерахунку 16 417,80 грн, тому щомісячна доплата згідно з постановою №713 відсутня. Крім того, розмір пенсії позивача на 01 листопада 2022 року становить 18 716,29 грн., тобто не досягає максимального розміру, виплата пенсії проводиться без обмеження.

Не погоджуючись з відмовою у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з Постановою № 713, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (надалі - Закон №2262-ХІІ). Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною 3 ст.43 Закону № 2262-XII встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим 9спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установленим законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 14 липня 2021 року прийнято постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідно до вказаної постанови: з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, щомісячна доплата в сумі 2000 гривень запроваджена Урядом з метою зменшення диспропорцій в розмірах пенсій до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Така диспропорція виникла з огляду на правове регулювання призначення та перерахунку призначених пенсій, яке існувало до та після 1 березня 2018 року, зокрема, в частині прийняття Урядом постанови №103, деякі положення якої в подальшому були визнані нечинними в судовому порядку та якою було передбачено те, що призначення та перерахунок раніш призначених пенсій здійснюється з таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

У свою чергу, з 01.03.2018 набрала чинності постанова КМУ №704, якою було встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, при перерахунку раніш призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, у зв'язку з набранням чинності постанови КМУ №704 та з огляду на визнання нечинними деяких положень постанови КМУ №103, у тому числі щодо визначення видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, з 01.03.2018 у осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, виникло право на перерахунок пенсії виходячи із видів грошового забезпечення, які передбачені постановою КМУ №704.

Виходячи з того, що при розрахунку пенсій після 01.03.2018 приймалися до уваги і інші види грошового забезпечення, ніж ті, які передбачалися в редакції постанови КМУ №103, то і розмір пенсій, які призначалися (перераховувалися) до 01.03.2018 були меншими, ніж ті які призначалися (перераховувалися) після 01.03.2018.

Отже, для усунення диспропорції в розмірах пенсій, які призначалися особам за однією посадою, але мали різний розмір, Урядом було прийнято постанову КМУ №713.

При цьому, умовою для виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. визначено те, що пенсії не переглядалися (не перераховувалися) після 1 березня 2018 року.

У спірному випадку встановлено та не заперечувалось позивачем те, що після 01.03.2018 розмір пенсії позивача був перерахований відповідачем на виконання рішення суду. При цьому, розрахунок пенсії, при її перерахунку, здійснено виходячи із видів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ №704.

Отже, розмір пенсії позивача був приведений у відповідність до вимог чинного законодавства, при цьому такий перерахунок здійснено з 01.01.2018 року.

Суд зауважує, що до перерахунку розмір пенсії складав 10552,50 грн., а після перерахунку 16417,80 грн.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу після березня 2018 року його пенсія збільшилась більше ніж на 2000 грн., що виключає право на щомісячну доплату, встановлена абзацами першим і другим пункту 1 постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2022 року становить 2027,00 максимальний розмір пенсії з 01.07.2022 року - 20270,00 грн.

Оскільки розмір пенсії позивача не досягає максимального розміру, виплата пенсії проводиться без обмеження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 09.01.2023 року.

Суддя Г. В. Лебедєва

.