Справа № 420/7328/22
09 січня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про роз'яснення рішення по справі
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просила:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року, за померлого ОСОБА_2 виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року, за померлого ОСОБА_2 виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року, за померлого ОСОБА_2 виданої виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року, за померлого ОСОБА_2 виданої виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто на користь ОСОБА_1 з Головного управління ПФУ в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок). В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Від представника відповідача надійшла заява про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/7328/20 від 20.07.2022 року, в якому відповідач просить роз'яснити з якої дати здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що відповідно до ст. 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262), ОСОБА_1 з 08.11.2021 була призначена пенсія в разі втрати годувальника ОСОБА_2 згідно протоколу про призначення пенсії. Оскільки, питання перерахунку пенсії вирішувалось в частині пенсії саме ОСОБА_1 в разі втрати годувальника, а тому і перерахунок та виплата мають бути здійсненні з моменту призначення пенсії саме ОСОБА_1 . Таким чином, вищевказане рішення суду є незрозумілим для Головного управління, оскільки в період з 01.12.2019 по 07.11.2021 ОСОБА_1 не отримувала пенсію по втраті годувальника згідно Закону №2262.
Розглянувши вищезазначену заяву представника відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що необхідність роз'яснення судового рішення пов'язана з незрозумілістю рішення як для сторін, так і для державного виконавця.
Виходячи із системного тлумачення положень вказаної статті, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати, оскільки має місце ймовірність неправильного його виконання чи невиконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Внесення змін до судового рішення шляхом його роз'яснення не допускається.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
В заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.
Роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення.
Отже, суд роз'яснює, як саме слід розуміти резолютивну частину рішення, тобто тлумачить зміст написаного у рішенні. При цьому суд не може змінювати зміст рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. При цьому роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 03 вересня 2018 року у справі 638/11634/17.
Зі змісту заяви позивача вбачається, що позивач просить роз'яснити рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/7328/22 від 20.07.2022 року, а саме щодо того, з якої дати здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року.
Підставою роз'яснення рішення позивач зазначає те, що пенсію позивачу призначено з 08.11.2021, а отже в період з 01.12.2019 до 07.11.2021 року позивач пенсію не отримувала.
Суд звертає увагу, що за правилами ст.254 КАС України підлягають роз'ясненню судові рішення, яким суд вирішив спір по суті.
Також, як зазначено судом вище, роз'ясненню підлягає саме резолютивна частина рішення за умови якщо вона є незрозумілою та унеможливлює виконання такого рішення в зв'язку з нечіткістю чи неоднозначністю.
Так, резолютивна частина рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/7328/22 від 20.07.2022 року містить зобов'язання щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року.
З протоколу призначення пенсії від 08.11.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 призначено пенсію в разі втрати годувальника з 08.11.2021 року.
Таким чином, враховуючи те, що довідка про грошове забезпечення покійного чоловіка позивача видана станом на листопад 2019 року, а пенсія у разі втрати годувальника призначена 08.11.2021 року, суд дійшов висновку, що з метою виключення ймовірності неправильного виконання рішення та усунення неясності щодо його виконання, суд роз'яснює Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 слід здійснити на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року.
З огляду на зазначене вище суд вважає, що наявні підстави для задоволення заяви про роз'яснення рішення суду.
Стосовно зупинення виконання рішення суду від 20.07.2022 року по справі №420/7328/22 до винесення рішення за результатом розгляду заяви про роз'яснення рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, судом не приймалось рішення про встановлення строку для виконання рішення суду.
Разом з тим, подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє строк перебіг строку протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Таким чином, в даному випадку для зупинення виконання рішення суду відсутня необхідність в ухваленні окремого рішення.
Керуючись ст.254 КАС України, суд
Заяву представника відповідача про роз'яснення рішення по справі - задовольнити частково.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 року, а саме, що перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 слід здійснити на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-4815 від 08.12.2021 року.
В задоволенні іншої частини заяви - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.293, 295 КАС України.
Суддя /підпис/ П.П.Марин