06 січня 2023 р. № 400/5236/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.08.2021 року №9/1/8768 виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.08.2021 року №9/1/8768, виходячи з основного розміру пенсії 77% грошового забезпечення індексації, щомісячної доплати пенсії відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 та з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу, після звільнення з військової служби, з урахуванням ст.ст. 13, 43 Закону України №2262-XII була призначена пенсія, основний розмір якої становив 77% відповідних сум грошового забезпечення. При проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 29.11.2021 року у справі №400/8035/21 (зобов'язано відповідача провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 05.08.2021 року №9/1/8768) позивачу зменшений основний розмір грошового забезпечення з 77% до 70%.
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якій заперечує проти задоволення позовних вимог, та просить відмовити в їх задоволенні в повному обсязі. Також зазначає, що фактично позивач не погоджується із діями відповідача по виконанню рішення суду №400/8035/21 від 29.11.2021 року. Тобто, заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення, а тому Позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю Відповідача, має встановлене законом право в порядку статті 383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - Відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав Позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Ухвалою суду від 30.11.2022 року суд відкрив провадження по справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд
Позивач проходив військову службу та з 2004 року отримує пенсію за вислугу років.
Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про розмір грошового забезпечення від 05.08.2021 р. № 9/1/8768.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року по справі № 400/8035/21, що набрало законної сили, зобов'язано Відповідача провести перерахунок та виплату пенсії Позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки від 05.08.2021 року № 9/1/8768 у розмірі 100% обчисленої суми пенсії, з урахуванням проведених виплат.
На виконання рішення по справі №400/8035/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 05.08.2021 року № 9/1/8768 з врахуванням наступних видів грошового забезпечення:
Посадовий оклад 3260,00 грн.
Оклад за військовим званням - 1020,00 грн.
Процентна надбавка за вислугу років 50% - 2140,00 грн.
Додаткові види грошового забезпечення:
Надбавка за специфічні умови проходження служби - 65% - 4173,00 грн.
Премії - 95% - 3097,00 грн.
Всього: 13690,00 грн.
Основний розмір пенсії склав 9583,00 грн (13690*70%).
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, оскільки під час проведення перерахунку пенсії відповідач безпідставно зменшив розмір грошового забезпечення з 77% до 70%.
Зазначене підтверджується позицією відповідача викладеною у відзиві на позовну заяву.
Відповідач зазначив, що при виконанні рішення суду, яким зобов'язано відповідача провести перерахунок з урахуванням оновленого розміру грошового забезпечення, застосовуються норми законодавства, чинного на дату з якої судом покладено обов'язок провести перерахунок пенсії. Таким чином, відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія обчислюється в розмірі, який не повинен перевищувати 70 % грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки, виданої державним органом з якого особу було звільнено зі служби. Отже оскільки умови пенсійного забезпечення позивача змінились, підстави для продовження виплати пенсії у розмірі 77% відсутні.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі № 686/12623/17.
Крім того, аналогічні за змістом висновки відображені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 року за наслідками розгляду зразкової справи № 240/5401/18-а. Дане рішення оскаржене в апеляційному порядку. За наслідками розгляду Великою палатою Верховного суду 16.10.2019 року прийнято рішення, яким апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Верховного Суду від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18-а без змін.
Також вказане вже знайшло своє відображення у рішенні суду по справі №400/2783/22, яким право позивача на отримання пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення було підтверджене та встановлене.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 та ч. 1 ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Зазначений принцип отримав подальше закріплення у нормах судоустрійного і процесуального законодавства.
Обов'язковий характер судового рішення, яке ухвалюється іменем України, підкреслює авторитет судової влади, оскільки жодне рішення інших органів не може прийматись іменем України. Вимога про ухвалення судових рішень іменем України випливає з теорії поділу влади, згідно з якою судова влада є гілкою державної влади України, а тому рішення судів є уособленням волевиявлення держави і, відповідно, їх виконання має бути гарантовано державою. Саме тому обов'язковість судових рішень забезпечується державою.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача на підставі рішення суду по справі №400/8035/21 (відповідно до довідки №9/1/8768 від 05.08.2021 року станом на 05.03.2019 для перерахунку з 01.04.2019 року) відсутні законні підстави зменшення відсоткового розміру пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише складові грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 р.
Щодо вимоги позивача про здійснення щомісячної виплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713 та з урахуванням індексації, суд зазначає, що відповідно до наданого до матеріалів справи розрахунку, розмір пенсійної виплати позивача визначено з урахуванням Постанови №713 та з урахуванням індексації.
Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) при перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки №9/1/8768 від 05.08.2021 року основного розміру пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) здійснити з 01.04.2019 року на підставі довідки №9/1/8768 від 05.08.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 77% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснити виплату відповідної суми різниці.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.), сплачений квитанцією № 619 від 18.11.2022 року.
5. В задоволені інших позовних вимог - відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар