Рішення від 09.01.2023 по справі 380/11589/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/11589/22

провадження № П/380/11676/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулася з позовом до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул. Центральна, 3, с.Солонка, Львівський район, Львівська область, 81131; код ЄДРПОУ 04369699), в якому просить:

- визнати протиправним Лист №615 від 23.03.2022 та скасувати Лист №615 від 23.03.2022 про відмову про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060;

- зобов'язати Солонківську сільську раду розглянути питання на найближчому пленарному засіданні чергової сесії після закінчення воєнного стану ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060, пропонованої до відведення 2 га та прийняти мотивоване рішення з урахуванням висновків суду, правової оцінки, наведених за результатами розгляду цієї справи.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомила, що вона звернулася до відповідача зі заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060 з подальшою передачею в приватну власність для ведення ОСГ, площею 2 га, за межами населеного пункту, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Крім того, вказала, що 23.03.2022 позивачем отримано Лист-відповідь від відповідача №615 від 23.03.2022, яким Солонківська сільська рада відмовила у задоволенні вищевказаної заяви.

На думку позивача, нею до заяви додано всі передбачені законодавством документи, водночас така не розглядалася відповідачем на сесії сільської ради, що не відповідає вимогам ст. 118 Земельного кодексу України. Відтак, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді від 14.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ухвалою про відкриття спрощеного позовного провадження, відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк на подання відзиву з дати отримання ухвали про відкриття провадження. Однак, станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 звернулася до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060, яка знаходиться в с. Жирівка Пустомитівського району Солонківської ОТГ Львівської області, з подальшою передачею в приватну власність для ведення особистого селянського господарства, без зміни цільового призначення.

Листом №615 від 23.03.2022 Солонківська сільська рада відмовила позивачу у задоволенні вищевказаного клопотання. Мотивами відмови вказано, що до заяви про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування пропонованої до відведення земельної ділянки, проте, всупереч ч.7 ст.118 Земельного кодексу України в них наявна невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, бо на підставі ч.2 ст.791, ст.83, ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України, вже сформована земельна ділянка площею 7,8014 га комунальної власності Солонківської сільської ради, а також в заяві не вказана орієнтована площа пропонованої до відведення земельної ділянки.

Відповідач також зазначив, що керуючись ч.1 ст.56 Закону України «Про землеустрій», прийняття рішення про поділ зазначеної сформованої земельної ділянки є виключною компетенцією сільської ради та відбувається не на підставі заяв громадян, які бажають здійснити безоплатну приватизацію земельних ділянок, порядок подання яких чітко визначений положеннями ст.118 Земельного кодексу України, а на підставі інших встановлених чинним законодавством України процедур у відповідності до затверджених містобудівних документацій місцевого рівня, таких як генеральний план населеного пункту, детальний план території та ін.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ЗК України).

Згідно з частиною 1 статті 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За змістом абзацу 1 частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 2 статті 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з пунктом «в» частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадян в межах норм безоплатної приватизації визначено статтею 118 ЗК України.

Так, відповідно до частини 6, абзацу 1 частини 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частиною 10 статті 118 ЗК України передбачено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Аналіз вищенаведених норм права вказує, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, зобов'язаний у місячний строк з дня реєстрації поданого клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність таке клопотання розглянути та за наслідками його розгляду прийняти вмотивоване рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Отже, результат розгляду відповідним органом місцевого самоврядування клопотання особи про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки повинен оформлятися індивідуальним актом у формі рішення ради, яке повинно бути прийняте на її пленарному засіданні.

Так, як вже зазначалося вище, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060, яка знаходиться в с. Жирівка Пустомитівського району Солонківської ОТГ Львівської області, з подальшою передачею в приватну власність для ведення особистого селянського господарства, без зміни цільового призначення.

Листом №615 від 23.03.2022 Солонківська сільська рада відмовила позивачу у задоволенні вищевказаного клопотання. Мотивами відмови вказано, що до заяви про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування пропонованої до відведення земельної ділянки, проте, всупереч ч.7 ст.118 Земельного кодексу України в них наявна невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, бо на підставі ч.2 ст.791, ст.83, ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України, вже сформована земельна ділянка площею 7,8014 га комунальної власності Солонківської сільської ради, а також в заяві не вказана орієнтована площа пропонованої до відведення земельної ділянки.

Та, крім того, зазначено, що керуючись ч.1 ст.56 Закону України «Про землеустрій», прийняття рішення про поділ зазначеної сформованої земельної ділянки є виключною компетенцією сільської ради та відбувається не на підставі заяв громадян, які бажають здійснити безоплатну приватизацію земельних ділянок, порядок подання яких чітко визначений положеннями ст.118 ЗК України, а на підставі інших встановлених чинним законодавством України процедур у відповідності до затверджених містобудівних документацій місцевого рівня, таких як генеральний план населеного пункту, детальний план території та ін.

Аналізуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що клопотання про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою не розглянуто Солонківською сільською радою у спосіб, який встановлений нормами Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки нею не прийнято мотивованого рішення про надання дозволу чи про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Тому доводи позивача в цій частині є підставними та обґрунтованими.

Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить переконання, що не прийнявши за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою жодного рішення з числа тих, які визначені абзацом першим частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України (про надання або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) відповідач допустив протиправну бездіяльність, а тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Підсумовуючи вищенаведене, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, виходячи з меж позовних вимог та обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути на сесії ради клопотання позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060, яка знаходиться в с. Жирівка Пустомитівського району Солонківської ОТГ Львівської області та за результатами його розгляду прийняти відповідне рішення.

Крім того, суд бере до уваги ту обставину, що Законом України 24 березня 2022 року № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено, зокрема новим пунктом 27, який визначає особливості регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану.

Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

З огляду на таке правове регулювання, а також зважаючи на запроваджений у державі правовий режим воєнного стану, який діє станом на момент прийняття рішення у справі, суд вважає, що клопотання позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060 повинно бути розглянуте відповідачем після скасування заборони на надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, установленої Законом України 24 березня 2022 року № 2145-IX.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області, щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060, яка знаходиться в с. Жирівка Пустомитівського району Солонківської ОТГ Львівської області.

Зобов'язати Солонківську сільську раду Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул. Центральна, 3, с.Солонка, Львівський район, Львівська область, 81131; код ЄДРПОУ 04369699) розглянути на сесії ради клопотання ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо поділу земельної ділянки площею 7,8014 га кадастровий номер: 4623682800:10:000:1060, яка знаходиться в с. Жирівка Пустомитівського району Солонківської ОТГ Львівської області після того, як скасується заборона на надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, яка визначена Законом України №2174-ІХ від 24.03.2022 та за результатами його розгляду прийняти відповідне рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул. Центральна, 3, с.Солонка, Львівський район, Львівська область, 81131; код ЄДРПОУ 04369699) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна