09 січня 2023 року м. Житомир справа № 240/34249/21
категорія 109020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинської міської ради про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із позовом до Новоград-Волинської міської ради (вул.Шевченка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 13576983), в якому просить:
- визнати неправомірною відмову Новоград-Волинської міської ради у наданні дозволу на складання землевпорядної документації викладену у листі відповідача від 19.08.2021 №1/861;
- зобов'язати Новоград-Волинську міську раду повторно розглянути заяву та надати дозвіл ОСОБА_1 на складання землевпорядної документації (технічної документації на поділ земельної ділянки кадастровий номер 1824081200:05:00:0577), з підстав протиправності вказаної відмови на думку позивача.
У позовній заяві позивач стверджує, що відповідач відмовив йому у наданні дозволу на складання документації про поділ земельної ділянки з підстав не передбачених Земельним кодексом України (а.с. 11-15)
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 позовну заяву залишено без руху та надано термін для усунення недоліків на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
05.08.2022 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №37783/22 надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки запитувана позивачем земельна ділянка не є вільною, а виділена під громадське пасовище, тому її виділення позивачу є неможливим (а.с. 24-31).
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Земельним кодексом України.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому частинами 5, 6 статті 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Новоград-Волинської міської ради Житомирської області від 22.07.2021 року № 251 «Про передачу у власність, користування земельних ділянок та про інші питання земельних відносин на території сіл Борисівка та Дідовичі» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,2301 га (кадастровий номер 1824081200:05:000:0577) для створення громадських пасовищ (код 18.00) для жителів сіл Борисівка та Дідовичі на землях загального користування за межами сіл Дідовичі та Борисівка на території Новоград-Волинської міської територіальної громади (а.с. 79).
27.07.2021 ОСОБА_1 подав заяву про надання дозволу на складання землевпорядної документації (а саме технічної документації на поділ земельної ділянки кадастровий номер 1824081200:05:000:0577) з метою подальшої передачі у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 80).
19.08.2021 ОСОБА_1 надано відповідь про те, що запитувана ним земельна ділянка виділена під громадське пасовище, а тому його звернення неможливо розглянути по суті (а.с. 86).
Оскільки запитувана позивачем земельна ділянка не є вільною, а передана у користування під громадське пасовище у встановленому законом порядку, то її поділ за заявою позивача є неможливим у відповідності до положень частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, зокрема через невідповідність місця розташування об'єкта проекту землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, яким є проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, яка передається у комунальну власність землі загального користування (громадські пасовища) (а.с. 35-78), який затверджений рішенням Новоград-Волинської міської ради Житомирської області №251 від 22.07.2021 (а.с. 79).
Враховуючи наведені обставини справи, суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат, у зв'язку з чим, а також у зв'язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову, суд не стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новоград-Волинської міської ради (вул.Шевченка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 13576983) про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін