Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 січня 2023 року Справа№200/12995/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076; юридична адреса: 33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Короленка, будинок 7) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить:
визнати протиправним і скасувати рішення №057050004315 від 08.06.2021 про відмову у призначенні пенсії за віком;
зобов'язати зарахувати до його трудового (страхового) стажу час роботи в ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» в кількості 1 рік 9 місяців 15 днів, з 29.08.2012 по 04.11.2013 в кількості 1 рік 2 місяці 13 днів, з 06.12.2013 по 16.01.2017 в кількості 3 роки 1 місяць 11 днів, з 17.01.2017 по 23.01.2018 в кількості 5 місяців, а також час його роботи в «СУ-3 треста Азовстальстрой» з 11.07.1972 по 15.07.1974 в кількості 2 роки 4 місяці та призначити пенсію за віком.
В обґрунтування позову посилається на те, що 02 червня 2021 року звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком, проте рішенням Управління від 08.06.2021 №057050004315 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю 15 років необхідного страхового стажу.
Вважає зазначене рішення протиправним і таким, що порушує його конституційні права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.11.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ухвали суду від 09.12.2021 справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 25.01.2022.
25.01.2022 підготовче засідання у справі відкладене на 04.02.2022.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2022 року замінено первісного відповідача - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та продовжено у зв'язку з цим строк підготовчого провадження в адміністративній справі на тридцять днів. Підготовче засідання в адміністративній справі відкладене на 04 березня 2022 року.
В матеріалах справи наявний відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на позовну заяву, вмотивований тим, що 02.06.2021 позивач звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням від 08.06.2021 №057050004315 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого п. 2 ст. 26 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», через несплату страхових внесків.
04.03.2022 підготовче засідання у даній адміністративній справі не відбулось у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2022 призначене підготовче засідання в адміністративній справі на 17.10.2022.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.10.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті без участі сторін у письмовому провадженні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.10.2022 до участі в даній адміністративній справі в якості другого відповідача залучене Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, підготовче засідання призначене на 05.12.2022.
Не погоджуючись з позовними вимогами Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому ним, з посиланням на статті 50, 53 Виправно-трудового кодексу від 23.12.1970 №3325-VII зазначено про незарахування до страхового стажу позивача періодів роботи під час відбування покарання з березня 1975 року по липень 1979 року, з 26.12.1981 по 26.07.1984, з 14.11.1985 по 27.02.1989, з 06.06.1991 по 17.08.1991, з 25.04.1999 по 04.02.2006 та з 26.03.2008 по 10.03.2009 у зв'язку з несплатою страхових внесків. Зазначено, що його страховий стаж складає 14 років 06 місяців 12 днів, що стало підставою для відмови у призначенні пенсії за віком.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.12.2022 в адміністративній справі закрито підготовче провадження і її призначено до судового розгляду по суті у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , наявна в матеріалах справи.
Відповідачі в даних правовідносинах є суб'єктами владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
02.06.2021 позивач звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заява зареєстрована за № 5047.
До заяви позивачем були додані наступні документи:
- копії трудових книжок (три трудові книжки - б/н від 20.07.1972, сер. АХ №270041 від 02.08.2010, сер. АЕ №947611 від 17.08.2011);
- архівні довідки про стаж та заробітну плату за період роботи в ПАТ «Богучанська ГЕС» за № 9-933 від 22.08.2019 та №124 від 16.11.2017;
довідки про стаж та доходи №8/2126 від 03.06.2019 та №8/2126 від 03.06.2019, видані «Черкаською виправною колонією № 62»;
довідка про доходи №42 від 05.07.2018, видана «Старобабанівською виправною колонією №92»;
- довідки про відбуття покарання в «Харківській виправній колонії №43» за №5112/1-1397/ол від 15.09.2017, за №5/9/2505ол від 09.07.2018 та за №5/12/1-384 від 15.02.2019;
- довідка про доходи №5/9/1/258ол від 11.07.2018, видана «Харківською виправною колонією №43»;
- довідка про відбуття покарання №4-20 від 09.07.2018 та довідка про доходи № 191 від 09.07.2018, видані «Замковою виправною колонією № 58»;
- довідка про відбуття покарання №297 від 06.07.2018 та довідка про доходи №8/240 від 19.07.2018, видані «Полтавським виправним центром №136»;
- довідка № 68 від 01.07.2019 про навчання в ПТУ №2 м. Жданова з 01.09.1971 по 16.07.1972, видана Маріупольським професійним ліцеєм будівництва;
- лист Публічного Акціонерного товариства «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» № 07/07 від 22.01.2021;
- відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків;
- лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 9347-9487/4-02/8-0500/20 від 24.12.2020;
- заява про виплату пенсії через АТ «Ощадбанк»;
- лист Міністерства юстиції центрально західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 10.07.2018 № 4 -365-18/4-20;
- копія рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 22.09.2020 №02-0/263/126/2020 №263/1224/20, яким встановлено факт належності довідки Маріупольського професійного ліцею будівництва №68 від 01.07.2019 про період навчання, довідки про роботу в ПАО «Богучанська ГЕС» № 9-933 від 22.08.2019, довідки про заробітну плату в ПАО «Богучанська ГЕС» № 124 від 16.11.2017, довідки «Замкова виправна колонія» №4-20 від 09.07.2018.
За результатами розгляду зазначеної заяви за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області 08 червня 2021 року прийняте рішення №057050004315 про відмову в призначенні пенсії, яке обґрунтоване відсутністю у позивача необхідного стажу роботи. Зазначено, що до страхового стажу не зараховано час відбування ним показання у Виправно-трудових колоніях з березня 1975 року по липень 1979 року, з 26.12.1981 по 26.07.1984, з 14.11.1986 по 27.02.1989, з 06.06.1991 по 17.08.1991, з 25.04.1999 по 04.02.2006, з 26.03.2008 по 10.03.2009, що зазначені у довідках, оскільки за дані періоди відсутня сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Листом ГУ ПФУ в Донецькій області № 6360-5673/Ч-15/8-0500/21 від 02.07.2021 позивачу повідомлено, що за результатами розгляду документів його трудовий стаж складає 14 років 06 місяців 12 днів (стаж враховано по 17.10.2019). Рішенням по управлінню від 08.06.2021 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю 15 років необхідного страхового стажу, про що повідомлено листом від 18.06.2021 № 0500-1520-8/21148. Рекомендовано відпрацювати 6 місяців необхідного страхового стажу та звернутись із новою заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд зауважує, що періоди роботи позивача під час відбування покарання з березня 1975 року по липень 1979 року, з 26.12.1981 по 26.07.1984, з 14.11.1985 по 27.02.1989, з 06.06.1991 по 17.08.1991, з 25.04.1999 по 04.02.2006 та з 26.03.2008 по 10.03.2009, які не зараховані до його страхового стажу у зв'язку з несплатою страхових внесків, на які посилається відповідач 2 у своєму відзиві, не є предметом спору у даній адміністративній справі.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивач у спірні періоди, які не зараховані до його страхового стажу згідно відомостей з його електронної пенсійної справи, працював:
в «СУ-3 треста Азовстальстрой» з 11.07.1972 по 15.07.1974 за професією тесляр 2, 3 розрядів;
в ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд»:
з 29.08.2012 по 04.11.2013, з 06.12.2013 по 16.01.2017, з 17.01.2017 по 23.01.2018 за професією бетонник 3 розряду.
Згідно довідки ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» від 14.05.2019 №07/43 позивач працював у Будівельному управлінні №3 Треста «Азовстальбуд» з 11.07.1972 по 15.07.1974 за професією тесляр.
Відповідно до довідки ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» від 14.05.2019 № 07/39 позивач працював у Будівельному управлінні №2 ПАТ БМФ «Азовстальбуд» з 29.08.2012 по 04.11.2013, з 06.12.2013 по 16.01.2017 за професією бетонник 3 розряду.
Згідно довідки ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» від 13.05.2019 №03/55 позивач працював у Будівельному управлінні №2 ТОВ БК «Азовстальбуд» з 17.01.2017 по 23.01.2018 за професією бетонник 3 розряду.
З довідок про середній заробіток, виданих ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд», від 04.11.2019 № 07/220; №07/221; № 07/222; № 07/223; № 07/224; № 07/31 вбачається, що за період з серпня 2012 року по грудень 2012 року включно, з січня 2013 року по грудень 2013 року включно, з січня 2014 року по грудень 2014 року включно, з січня 2015 року по грудень 2015 року включно, з січня 2016 року по грудень 2016 року включно, у січні 2017 року, лютому 2017 року, квітні 2017 року, липні 2017 року, грудні 2017 року позивачу нараховувалась заробітна плата, проте страхові внески за ці періоди роботодавцем не сплачено.
З відзиву відповідача вбачається, що під час опрацювання трудової книжки позивача за період роботи в ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд»:
за період роботи з 29.08.2012 по 04.11.2013 згідно Індивідуальних відомостей застрахованої особи страхові внески за повний місяць сплачено по жовтень 2013 року, у зв'язку з чим до страхового стажу зараховано період роботи з 29.08.2013 по 31.10.2013 (в листопаді місяці 2013 року сплачено за 5 днів та зараховано до страхового стажу з 27.11.2013 по 30.11.2013);
за період роботи з 06.12.2013 по 31.12.2016 згідно Індивідуальних відомостей застрахованої особи страхові внески сплачено з 01.12.2013 по 30.11.2015 (за 2016 рік страхові внески не сплачено), у зв'язку з чим до страхового стажу зараховано період роботи з 01.12.2015 по 30.12.2015;
за період роботи з 17.01.2017 по 23.01.2018 згідно Індивідуальних відомостей застрахованої особи страхові внески сплачено за січень 2017 року за 6 днів, за лютий 2017 за 28 днів, за березень 2017 року не сплачено, за квітень 2017 за 30 днів, за травень - червень 2017 не сплачено, за липень 2017 року за 31 день, з серпня по листопад 2017 року не сплачено, за грудень 2017 за 31 день, за січень 2018 року не сплачено.
Відповідно до пенсійної справи період роботи з 11.07.1972 по 15.07.1974 зараховано до страхового стажу позивача.
Вважаючи вищенаведену відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (надалі - Закон №1788-ХІІ) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (надалі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Приписами статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з пунктом «а» частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується, крім іншого: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Як встановлено статтею 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція № 58), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону страхувальниками є, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).
Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
Частиною 2 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058-XV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Як вбачається з матеріалів справи, у періоди з 29.08.2012 по 04.11.2013, з 06.12.2013 по 16.01.2017, з 17.01.2017 по 23.01.2018 позивач працював у ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» та отримував заробітну плату, що підтверджується записами у його трудовій книжці НОМЕР_3 ; розрахунковими листами за 2012-2016 роки та довідками ТОВ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» № 07/39 від 14.05.2019, №3/55 від 13.05.2019; довідками про середній заробіток за 2012-2017 № 07/220 від 04.11.2019, №07/221 від 04.11.2019, № 07/222 від 04.11.2019, № 07/223 від 04.11.2019, № 07/224 від 04.11.2019, № 07/31 від 17.03.2020; відповіддю № 07/07 від 22.10.2021; № довідкою про заробіток і розрахунковим листом за грудень 2015 року; розрахунковими листами за 2012-2015 роки.
Суд не бере до уваги посилання відповідача 2 на те, що через відсутність відомостей про сплату ТОВ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» страхових внесків ним не зараховано до страхового стажу позивача спірні періоди його роботи, оскільки несплата роботодавцем позивача страхових внесків не може бути перешкодою для призначення пенсії. При цьому, на переконання суду, на особу-працівника не можуть розповсюджуватись негативні наслідки несплати роботодавцем страхових внесків, оскільки відповідальність за це законодавством покладена саме на роботодавця як страхувальника.
Аналогічна правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 212/11/14-14 від 18.02.2014, постановах Верховного Суду від 27.03.2018 по справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 20.03.2019 по справі №688/947/17 (провадження № К/9901/35103/18).
За таких обставин суд вважає, що незарахування відповідачем до страхового стажу періоду роботи позивача за всі відпрацьовані дні з 29.08.2012 по 04.11.2013, з 06.12.2013 по 16.01.2017, з 17.01.2017 по 23.01.2018 на підприємстві ТОВ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» через несплату страхових внесків підприємством-роботодавцем є протиправним.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання зарахувати до трудового (страхового) стажу період роботи в «СУ-3 треста Азовстальстрой» з 11.07.1972 по 15.07.1974, суд зазначає, що відповідно до розрахунку стажу за Формою РС-право період з 11.07.1972 по 15.07.1974 зараховано до страхового стажу позивача у повному обсязі, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Як встановлено судом і підтверджується матеріалами адміністративної справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області за результатами розгляду заяви позивача від 02.06.2021 прийнято рішення від 08.06.2021 № 057050004315 про відмову у призначенні пенсії, яким певні періоди роботи позивача не зараховано до його страхового стажу. Суд зауважує, що зазначене рішення не має посилань на спірні у цій справі періоди роботи позивача, які, як встановлено судом, не зараховані до його страхового стажу, і на норми діючого законодавства, які стали підставою для їх не зарахування до страхового стажу останнього, у зв'язку з чим воно є необґрунтованим і протиправним.
Отже, саме це рішення як індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень безпосередньо впливає на права та інтереси позивача у спірних правовідносинах.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, а також те, що рішення відповідача щодо спірних правовідносин є індивідуальним актом, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача визнати його протиправним та скасувати.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача із зазначенням кількості років, місяців, днів та прийняття рішення про призначення пенсії за віком, суд зазначає наступне.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії (переведення з одного виду пенсії на інший) та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде саме зобов'язання відповідача 1, оскільки саме до нього звертався позивач із заявою про призначення пенсії за віком, повторно розглянути заяву позивача від 02.06.2021 про призначення пенсії за віком та прийняти відповідне рішення із зазначенням періодів роботи, які зараховані чи не зараховані до страхового стажу позивача, з посиланням на норми діючого законодавства та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн. відповідно до квитанції № 1024266990 від 15.09.2021.
Таким чином, суд вважає за можливе покласти судові витрати, пов'язані з розглядом цієї справи, на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076; юридична адреса: 33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Короленка, будинок 7) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076; юридична адреса: 33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Короленка, будинок 7) №057050004315 від 08.06.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) відмовлено у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) від 02 червня 2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти відповідне рішення із зазначенням періодів роботи, які зараховані чи не зараховані до страхового стажу позивача, з посиланням на норми діючого законодавства та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076; юридична адреса: 33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Короленка, будинок 7) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10 січня 2023 року.
Суддя С.В. Ушенко