Ухвала від 10.01.2023 по справі 200/15434/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

10 січня 2023 року Справа №200/15434/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення, що ухвалено в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року, яке набрало законної сили 16.06.2022 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року № 33/25-1530 про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року № 33/25-1530 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум;

- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Також цим судовим рішенням здійснено розподіл судових витрат.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.10.2022 року, яка набрала законної сили 21.10.2022 року, заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задоволено: встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року в справі № 200/15434/21 протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Ухвалою цього ж суду від 22.11.2022 року, яка набрала законної сили 08.12.2022 року, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року в справі № 200/15434/21 - протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Згідно з вказаною ухвалою останній день подання звіту - 09.01.2023 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання даного судового рішення (документ сформований в системі «Електронний суд» 19.12.2022 року та зареєстрований в суді 22.12.2022 року), в якому зазначало наступне.

Головним управлінням рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме:

1) здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року № 33/25-1530 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

2) сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 01.12.2019 року по 31.07.2022 року у загальному розмірі 266474,13 грн. Ця доплата як така, що не передбачена бюджетом Головного управління і потребує додаткового фінансування, буде виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

В звіті суб'єкт владних повноважень також пояснив наступне.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280, бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Джерела формування коштів Пенсійного фонду України визначені у ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Бюджет Пенсійного фонду формується за рахунок двох джерел: - власні кошти (частина ЄСВ на пенсійне страхування, власні кошти, адміністрування яких забезпечується органами Пенсійного фонду України); - кошти Державного бюджету України. Кошти Держаного бюджету на фінансування пенсійних програм є одним із основних джерел формування доходів Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Тому нарахована ОСОБА_1 сума за період з 01.12.2019 року по 31.07.2022 року у загальному розмірі 266474,13 грн. має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску.

Судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (в тому числі і судове рішення, що ухвалено в даній справі), обліковуються Головним управлінням в окремому реєстрі.

Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, що нарахована по рішенню суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в межах закріплених повноважень, направлялося відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України.

Таким чином, Головне управління вжило відповідні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року в справі № 200/15434/21. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі Головного управління. Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі. Вина та умисел на навмисне невиконання рішення суду у даній справі з боку Головного управління відсутні.

До звіту суб'єкт владних повноважень додав, зокрема:

- скріншот інформації з власної бази, де зазначено, що по рішенню суду, що ухвалено в даній справі, перед ОСОБА_1 існує заборгованість за період з 01.12.2019 року по 31.07.2022 року у загальному розмірі 266474,13 грн. (як пояснив суб'єкт владних повноважень, це скріншот з реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою);

- лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26.09.2022 року № 0500-1808-5/57618 до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення і Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України, в якому з посиланням на заборгованість перед ОСОБА_1 по рішенню суду, що ухвалено в даній справі, міститься прохання вирішити питання про виділення коштів на його виконання в сумі 266474,13 грн.;

- відповідь Пенсійного фонду України від 25.10.2022 року № 2800-040201-9/44538, в якій зазначено, що відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 року за № 53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 року № 35-1), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 року № 1167. Головному управлінню в Донецькій області на 2022 рік на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, передбачено кошти в сумі 13,2 млн. грн., яку доведено листом Пенсійного фонду України від 19.10.2022 року № 2800-040101-9/43765.

- план доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на 2022 рік, затверджений головою правління Пенсійного фонду України, яким з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду передбачено 13154,80 тис. грн.;

- помісячний розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на 2022 рік, в якому відображено щомісячне перевищення видатків над доходами;

- повторний лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.12.2022 року № 0500-0408-5/74217 до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення і Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України, в якому з посиланням на заборгованість перед ОСОБА_1 по рішенню суду, що ухвалено в даній справі, міститься прохання вирішити питання про виділення коштів на його виконання в сумі 266474,13 грн.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення суд виходить з наступного.

Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.

Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, і врегульовано ст. 382 розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч. 8 ст. 382 Кодексу судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця).

В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст.1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.

В даній справі встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Поданий до суду звіт про виконання судового рішення, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, не підтверджує виконання судового рішення у повному обсязі, оскільки до нього не додані докази виплати ОСОБА_1 перерахованої (донарахованої) пенсії.

Отже, на час розгляду звіту суб'єкта владних повноважень доказів виконання судового рішення в повному обсязі матеріали справи не містять.

Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність встановлення суб'єкту владних повноважень нового строку подання звіту про виконання судового рішення.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року в справі № 200/15434/21 - протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 10 січня 2023 року.

Суддя Т.В. Логойда