10.01.2023
Справа № 721/1008/22
Провадження № 3/721/18/2023
Іменем України
Суддя Путильського районного суду Чернівецької області Стефанко У.Д., за участю секретаря судового засідання Свідунович Ю.Ю., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 за ст. 124 КУпАП,-
До Путильського районного суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №311665 вбачається, що ОСОБА_1 14.12.2022 року о 12 год. 50 хв. в с. Підзахаричі по вул. Головній, 12 керуючи транспортним засобом Opel Zefira д.н.з. НОМЕР_1 не вибрав безпечну швидкість руху, щоб мати змогу постійно контролювати рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення з транспортним засобом Mercedes-Benz Vito д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, потерпілих немає. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 надав письмові заперечення та пояснив суду, що відомості зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення та відображені у Схемі місця ДПТ не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи. Також вказав, що бачив, як працівники поліції складали Схему місця ДТП, однак ні йому, ні іншому учаснику дорожньо-транспортної пригоди не надавали для ознайомлення та підпису. У вказаній Схемі не відповідають дійсності місце зіткнення автомобілів, місце їх розміщення після ДТП, розмітка дороги, відсутній напрямок руху автомобілів та не зафіксовано рух автомобілів під час здійснення маневрів, які призвели до зіткнення.
Перевіряючи матеріали справи про адміністративне правопорушення, наявні у ній докази, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, приймаючи рішення по справі про адміністративне правопорушення, суд оцінює докази в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
У відповідності до вимог ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення повинні містити фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Згідно п. 4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно пунктів 1, 4 розділу VIII «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (надалі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ № 1395 від 07 листопада 2015 року, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця дорожньо-транспортної пригоди, яку підписують учасники дорожньо-транспортної пригоди та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Схема місця дорожньо-транспортної пригоди - це графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин.
На схемі місця дорожньо-транспортної пригоди графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: ділянка дороги, на якій сталась дорожньо-транспортної пригоди; сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; транспортні засоби, причетні до дорожньо-транспортної пригоди, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання грунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання грунту; координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; ширина тротуарів, узбіччя; розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; розташування дорожньої розмітки; розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця дорожньо-транспортної пригоди заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі. Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Однак до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №311665 від 18.12.2022 року, додано Схему місця ДТП від 14.12.2022 року, у якій не відображено та не зафіксовано: напрямок руху транспортних засобів перед зіткненням; рух автомобілів під час здійснення маневру безпосередньо перед зіткненням; фактичне місце зіткнення; розташування дорожньої розмітки у відповідності до фактичних обставин справи; підписи водії транспортних засобів.
Відповідно до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, інспектором СРПП ВП №1 (смт. Путила) ВР ВП ГУНП в Чернівецькій області не дотримано вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.
Зазначені обставини мають суттєве значення для об'єктивного вирішення справи.
Враховуючи те, що дана справа про адміністративне правопорушення містить недоліки, які не можуть бути усунуті в процесі судового розгляду та їх наявність унеможливлює повне та об'єктивне з'ясування всіх обставин справи судом, а обов'язок щодо збирання доказів у справах про адміністративні правопорушення покладається на орган, який склав протокол про адміністративне правопорушення, така справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.
Згідно з п. 24 ч. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.05 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 256, 280, 283КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернути до Вижницького районного ВП №1 (смт. Путила) ГУНП в Чернівецькій Путила) ГУНП в Чернівецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Уляна СТЕФАНКО