Справа № 635/77/23
Провадження № 3/635/132/2023
09 січня 2023 року смт Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі судді Савченка Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Покотилівка Харківського району Харківської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, ОСОБА_1 ,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №0019267 від 22.12.2022 р., 22.12.2022 о 08 год. 00 хв. в Харківській області, автодорога Р-46 «Харків-Охтирка» 0 км., ОСОБА_1 надавав послуги з перевезення пасажирів (10 осіб) транспортним засобом Mercedes-Benz 3080, д.н.з. НОМЕР_1 , за маршрутом «Харків-Суми» без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, а також без отримання відповідної ліцензії, передбаченої ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», ст.19,58 Господарського кодексу України, чим порушив ч.1 ст.164 КУпАП.
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що протокол про адміністративне правопорушення №0019267 від 22.12.2022 р. підлягає направленню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
В протоколі про адміністративне правопорушення №0019267 від 22.12.2022 р. зазначено, що місцем вчинення правопорушення є автодорога Р-46 «Харків-Охтирка» 0 км.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів на підтвердження того, що правопорушення вчинене на території, на яку поширюється юрисдикція Харківського районного суду Харківської області, оскільки з загальнодоступних ресурсів ( зокрема, google.maps) убачається, що 0 км автодороги Р-46 «Харків-Охтирка» знаходиться поза територією, на яку розповсюджується територіальна юрисдикція Харківського районного суду Харківської області.
Частиною першою статті 164 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності, а об'єктивною стороною зазначеного правопорушення, зокрема, є саме провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання відповідної ліцензії.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України «Про підприємництво» під господарською комерційною діяльністю (підприємництвом) закон розуміє самостійну, ініціативну, систематичну, на власний ризик діяльність, яка здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів і одержання прибутку.
Відповідно до підпункту 14.1.36 статті 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Таким чином, для розгляду адміністративного протоколу за частиною 1 статті 164 КУпАП необхідні докази того, що ОСОБА_1 не є суб'єктом підприємницької діяльності, або є суб'єктом підприємницької діяльності, але не має відповідної ліцензії.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів відсутності реєстрації ОСОБА_1 як суб'єкта підприємницької діяльності.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що примірник протоколу направлено ОСОБА_1 рекомендованим листом. Водночас, доказів направлення ОСОБА_2 копії протоколу засобами поштового зв'язку суду не надано.
У відповідності до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, слід з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278 КУпАП, суддя,-
Повернути протокол про адміністративне правопорушення №0019267 від 22.12.2022, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП до Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті - для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Д.М. Савченко