Ухвала від 06.01.2023 по справі 280/7019/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 січня 2023 рокуСправа № 280/7019/21

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративним суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., за участю секретаря Білай В.Р., розглянувши заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом

ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала вищевказана справа.

27.12.2022 2022 до суду надійшла заява від старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі. Заявник у відповідності до ст.378 КАС України просить суд змінити спосіб і порядок подальшого виконавчого листа який видано 11.11.2021, з «Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області провести ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та здійснити виплату суму недоплаченої частини разової грошової допомоги у розмірі 7354 грн. на стягнути Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» тобто у розмірі 7354 грн.

В обґрунтування заяви посилається на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перебуває виконавче провадження № 67983167 з примусового виконання виконавчого листа № 280/7019/21, виданого 11.11.2021 Запорізьким окружним адміністративним судом про зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області провести ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та здійснити виплату суму недоплаченої частини разової грошової допомоги у розмірі 7354 грн. Листом за вих. № 793/031 від 07.02.2022 боржник повідомив, що на виконання вимог виконавчого листа по справі 280/7019/21, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом 11.11.2021, ОСОБА_1 здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та донараховано 7354 грн. Щодо виплати зазначеної суми повідомлено, що рішення суду винесено відносно стягнення виплати допомоги, яка безпосередньо фінансується тільки за рахунок коштів державного бюджету. Всі рахунки управління цільовими на виконання окремих програм, а фінансування витрат по виплаті щорічне грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, тому і видатки передбачаються щорічно в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.

Розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі призначено на 06.01.2023, про що учасники справи повідомлені.

Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибули.

Відповідно до ч.2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Як зазначено у ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Рішенням суду від 20.09.2021 позовні вимоги задоволено. Зокрема зобов'язано правління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області провести ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та здійснити виплату суму недоплаченої частини разової грошової допомоги у розмірі 7354 грн.

Позивачу видано 11.11.2021 видано виконавчий лист.

Постановою державного виконавця від 23.12.2021 на виконання зазначеного судового рішення було відкрите виконавче провадження № 67983167.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.

В заяві старший державний виконавець Частюк В.О. просить суд змінити спосіб виконання судового рішення та стягнути з стягнути Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» тобто у розмірі 7354 грн., тобто заява становить вимогу не щодо встановлення порядку виконання судового рішення, а заявник фактично просить суд змінити суть резолютивної частини зазначеного рішення суду, тобто по суті з заяви випливає наявність нових позовних вимог, що не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.

Суд зауважує, що згідно ч.3 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Отже, приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв'язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.

Також, суд вважає, що обставини викладені у заяві старшого державного виконавця Частюк В.О. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.

Крім того, згідно листа Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області за вих. №01-15/0468 від 18.02.2022 боржник повідомив, що на виконання вимог виконавчого листа по справі 280/7019/21, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом 11.11.2021, ОСОБА_1 здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та донараховано 7354 грн. Так, управління зазначило, що виконання грошових зобов'язань здійснює за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду». Станом на 18.02.2022 "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2022 році" відсутній. Управлінням щомісячно до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації надається інформація щодо потреби в бюджетних асигнування на забезпечення грошових, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою КПКВК 2501290. Отже, виплата донарахованої суми за рішенням суду, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена після відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Отже, частина судового рішення по даній справі виконана, а інша буде виконана в порядку черговості в межах наявних бюджетних призначень боржника.

Невиконання відповідачем судового рішення в частині виплати коштів у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень, в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України, не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана після надходження відповідних коштів з Державного бюджету.

Відповідно до ст. 23 та ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пп.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява державного виконавця відділу примусового виконання рішень про зміну порядку і способу виконання судового рішення не узгоджується з положеннями статті 378 КАС України, є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 378 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької районної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293-296 КАС України.

Суддя Н.В. Стрельнікова