Ухвала від 05.01.2023 по справі 240/7148/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду,

зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)

05 січня 2023 року м. Житомир справа № 240/7148/22

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:головуючого судді Нагірняк М.Ф.,розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про у порядку письмового провадження заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Андрушківської сільської ради Житомирського району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від18.08.2022 позов задоволонено частково, визнано визнати протиправним та скасувати рішення 15 сесії Андрушківської сільської ради від 20.01.2022 за № 865 в частині відмови в наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення конкретної земельної ділянки площею 2 га. для ведення особистого селянського господарства та передачі у приватну власність, зобов'язано Андрушківську сільську раду Житомирського (Попільнянського) району Житомирської області повторно та у відповідності до зазначених вимог Земельного кодексу України розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га (в межах норм безоплатної приватизації) для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Андрушківської сільської ради.

Судові витрати стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Андрушківської сільської ради Житомирського (Попільнянського) району Житомирської області .

14 грудня 2022 року на адресу суду надійшла заява від Відповідача про відстрочення виконання рішення суду до закінчення воєнного стану.

Обґрунтовуючи подану заяву, Відповідач зазначив, що Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 16.11.2022 №2738-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб. Законом України від 24.03.2022 №2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України. Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктами 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе здійснити розгляд заяви про відстрочення виконання рішення суду в порядку письмового провадження.

Вирішуючи заяву про відстрочення виконання рішення, суд зазначає таке.

Частиною 1 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Згідно частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною 4 статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 року № 133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 "Про продовження дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року продовжено строком на 90 днів.

Відповідно до Указу Президента України №573 від 12 серпня 2022 року, воєнний стан в Україні продовжено з 5 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року терміном на 90 діб.

Відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», воєнний стан в Україні продовжено з 5 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року терміном на 90 діб.

Таким чином, на дату ухвалення рішення у цій справі та на даний момент на території України діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України від 12.05.2015 № 389-VIII.

Суд враховує, що Законом України від 24.03.2022 року № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022 року, внесені зміни до Земельного кодексу України.

Так, вказаним законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

При цьому, незважаючи на те, що рішенням суду зобов'язано лише повторно розглянути заяву Позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з урахуванням висновків суду, виконання цього рішення відповідачем у бажаний для позивача спосіб (шляхом задоволення її заяви та надання відповідного дозволу) вочевидь є неможливим через встановлену законодавчу заборону у наданні відповідних дозволів, але прийняття Відповідачем іншого рішення (про відмову в наданні дозволу) не буде відповідати очікуваним інтересам Позивача та порушене право залишиться незахищеним.

З огляду на наведене, факт введення воєнного стану в Україні є обставиною, що унеможливлює виконання Відповідачем рішення суду в зобов'язальній частині, а тому відповідно до частини 3 статті 378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до усунення таких обставин.

Таким чином, суд робить висновок, що заява про відстрочення виконання рішення суду є обґрунтованою та підлягає до задоволення, шляхом відстрочення виконання рішення у зобов'язальній частині до завершення дії воєнного стану в Україні.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву Андрушківської сільської ради Житомирського району Житомирської області задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 у справі №240/7148/22 до завершення дії воєнного стану в Україн.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя М.Ф. Нагірняк