Рішення від 06.01.2023 по справі 200/5324/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2023 року Справа№200/5324/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

28 грудня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий на адресу суду засобами поштового зв'язку 13 грудня 2022 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшенні ОСОБА_1 при перерахунку пенсії за вислугу років МВС з 01 грудня 2019 року згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року у справі № 200/18820/21, основного розміру пенсії до 70%;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року у справі № 200/18820/21, застосувати основний розмір пенсії 83% від грошового забезпечення, та виплатити різницю недоотриманої позивачем пенсії починаючи з 01 грудня 2019 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

29 грудня 2022 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія Російської Федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він проходив службу в органах внутрішніх справ, був звільнений зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, маючи вислугу років 31 рік.

З 31 грудня 2010 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення із розрахунку: 55% - за 20 років вислуги та по 3% за кожний рік понад 20 років вислуги.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що ГУ ПФУ в Донецькій області, здійснивши перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року, зменшило основний розмір пенсії з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач доводив, що має право на отримання пенсії за вислугу років в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимального розміру.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

Відповідач зазначив, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262

Відповідач стверджував, що одним із визначальних елементів в регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Конституційний Суд України в п. 2.1 рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 зазначив, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набув чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262 про розмір пенсії за вислугу років у відсотках.

Враховуючи зміни до ст. 13 Закону № 2262, внесені Законом України від 04 квітня 2006 року № 3591-ІV «Про внесення змін в деякі закони України по питання пенсійного забезпечення і соціального захисту військовослужбовців» (далі - Закон № 3591), максимальний розмір пенсії , що призначаються за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в ст. 63 Закону № 2262.

Відповідач вказував на те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 200/18820/21 провело перерахунок пенсії позивача з з 01 грудня 2019 року.

Зазначав, що резолютивна частина означеного рішення не містить зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області під час розрахунку пенсійних виплат встановлення певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.

Таким чином, позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року.

Згідно з висновком Верховного Суду України, викладеним в постанові від 05 листопада 2013 року у справі № 21-293а13, порядок та строки нарахування та виплати пенсій можуть бути змінені за умови іншого законодавчого регулювання.

З урахуванням викладеного, ГУ ПФУ в Донецькій області вважало, що оскільки ним не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Просив відмовити в позові.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні його вимог.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 березня 2011 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

У зв'язку з тимчасовою окупацією його населеного пункту позивач був вимушений покинути місце свого постійного проживання, перемістився на підконтрольну органам державної влади України територію та набув статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено довідкою від 30 червня 2016 року № 1426/70855.

Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ.

30 грудня 2010 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби за ст. 64 А - 1 п. у запас, маючи вислугу років - 31 рік.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа 26 липня 2002 року, про що 09 червня 2005 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 31 грудня 2010 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в розмірі 83% грошового забезпечення, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 05 квітня 2011 року, а також повідомленням про призначення пенсії від 14 лютого 2011 року № 990/05.

26 серпня 2021 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області») видала ОСОБА_1 довідку № 33/25-2677 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського - начальник сектору (апарат головних управлінь Національної поліції):

посадовий оклад - 2 900,00 грн;

оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 200,00 грн;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 40%) - 2 040,00 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 55,30%) - 3 948,42 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу 15%) - 435,00 грн;

премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення 40,26%) - 4 639,33 грн;

усього - 16 162,75 грн.

26 листопада 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 729 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ».

Цим рішенням позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно з довідкою № 26 серпня 2021 року № 33/25-2677 у зв'язку з відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262.

Пенсійний орган покликався на те, що на час виникнення спірних правовідносин повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходили.

Позивач не погодився з цим рішенням та оскаржив його в судовому порядку.

03 червня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/18820/21, яким позов ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме:

- визнав протиправним і скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 26 листопада 2021 року № 729 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум;

в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

При цьому Донецький окружний адміністративний суд в рішенні від 03 червня 2022 року у справі № 200/18820/21 зазначив:

«[…]

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії виходячи з розміру 83 відсотки грошового забезпечення, то суд вважає їх передчасними, оскільки предметом спору в даній справі є право позивача на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки (адже основні позовні вимоги стосуються виключно перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки), а не правомірність обчислення пенсії при такому перерахунку, який ще не проведений, а лише має відбутися в майбутньому.

Отже, відповідні правовідносини, які могли би бути предметом розгляду в судовому порядку, між позивачем та суб'єктом владних повноважень в цій частині ще не виникли, і відповідно права позивача в цій частині ще не порушені.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

[…]».

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2022 року і набрало законної сили.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503016100 (МВС) від 14 листопада 2022 року, ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання рішення суду у справі № 200/18820/21 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , внаслідок чого загальний розмір пенсії склав 12 897,88 грн.

Обчислення загального розміру пенсії здійснено виходячи з таких показників:

Грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 2 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 200,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 040,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби; премія 40,26%, - 9 022,75 грн;

- сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 162,75 грн.

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 31 рік) у розмірі 12 897,88 грн.

З урахуванням індексації - 11 313,93 грн;

Індексація базового ОСНП:

(11 313,93 грн * 0,140) - 1 583,95 грн.

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Всього призначено - 12 897,88 грн.

Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз. 1 п. 3 постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року - 31 568,64 грн та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року:

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно - 657,68 грн;

з 01 січня 2020 року до повної виплати розрахованої суми - 1 315,36 грн.

Отже, ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року у справі № 200/18820/21 здійснило перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видана ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677.

При цьому основний розмір пенсії позивача був зменшений з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Листом від 14 листопада 2022 року № 0500-0203-8/67828 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило представнику позивача - адвокату Овчаренку О., що здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року у справі № 200/18820/21.

Після перерахунку пенсії розмір пенсійної виплати позивача становить 12 897,88 грн.

Доплата до пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 30 листопада 2022 року у загальній сумі 185 441,69 грн.

Пенсійний орган вказував на те, що будь-яких зобов'язань щодо перерахунку пенсії виходячи з 83% сум грошового забезпечення у рішенні суду по справі № 200/18820/21 не зазначено.

Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з рішеннями, діями чи бездіяльністю пенсійного органу, позивач може оскаржити їх в адміністративному або судовому порядку.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування. Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (31 грудня 2010 року) Закон № 2262 діяв у редакції від 17 липня 2009 року.

П. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, було передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу років 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

П. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 у редакції, чинній на час призначення пенсії, передбачав, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакцій, чинній на час призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд встановив, що з 31 грудня 2010 року ОСОБА_1 , який був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ, маючи вислугу років 31 рік, призначена пенсія за вислугу років в розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, регламентований ст. 63 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.

Застосувавши наведені вище правові норми до спірних правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Відсотковий розмір пенсії по відношенню до грошового забезпечення особи визначається згідно зі ст. 13 Закону № 2262 на момент призначення пенсії. Розміри окремих складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Окремі складові пенсії, рівно як і розміри цих складових, не є сталими і визначаються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з цим відсоткове співвідношення, установлене ст. 13 Закону № 2262, уже призначеної пенсії до грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Як було зазначено вище, ОСОБА_1 пенсія за вислугу років призначена з 31 грудня 2010 року, її основний розмір складав 83% суми грошового забезпечення.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зауважує, що після призначення позивачу пенсії за вислугу років до ст. 13 Закону № 2262 неодноразово вносилися зміни в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на підставі пп. 8 п. 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «90» замінено цифрами «80».

В подальшому п. 23 розділу ІІ Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «80» замінено цифрами «70».

Як наслідок, на момент виникнення спірних правовідносин, ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що застосування цього показника під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видана ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677 є протиправним.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що такий показник як максимальний розмір пенсії, визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, підлягає застосуванню під час призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених. Крім того, ст. 58 Конституції України закріплений принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі.

Також не можна залишити поза увагою те, що порядок перерахунку пенсії за вислугу років врегульований ст. 63 Закону № 2262, а також нормами постанови КМУ № 103, а положення ст. 13 Закону № 2262, яка регламентує призначення пенсій, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Таке правозастосування відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним в постанові від 16 жовтня 2019 року по зразковій справі № 240/5401/18 щодо зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом № 2262.

З огляду на викладене, дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видана ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677, підлягають визнанню протиправними.

Протиправне зменшення основного розміру пенсії до 70% суми грошового забезпечення призвело до порушення права позивача на отримання пенсії в розмірі, що був визначений Законом № 2262 на момент її призначення.

Суд враховує, що після перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону № 2262 та постанови КМУ № 103 та зменшення її основного розміру до 70% суми грошового забезпечення позивач продовжував отримувати пенсійні виплати.

Таким чином, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років в розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення згідно з довідкою ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677, починаючи з 01 січня 2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Решта доводів і заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн (квитанція від 13 грудня 2022 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Суд задовольнив вимоги позивача, а тому на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 992,40 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видана державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років в розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного згідно з довідкою державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 26 серпня 2021 року № 33/25-2677, починаючи з 01 січня 2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 06 січня 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко