Рішення від 28.12.2022 по справі 340/1540/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2022 року м. Кропивницький Справа №340/1540/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув в порядку спрощеного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області,

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області про:

- визнання протиправними дії управління СБУ в Кіровоградській області щодо відмови обчислити і виготовити дві довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 р. та станом на 01.01.2021 р., з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18 (про визнання протиправним та скасування п.6 постанови №103), визначивши в них розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року (згідно ЗУ «Про державних бюджет України на 2020 р.» з 29.01.2020 р. та ЗУ «Про державний бюджет України на 2021 р.» з 01.01.2021 р.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови №704 зі змінами на 29.01.2020 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 закону №2262-XII, ст.9 закону №2011-XII, положень постанови №704, внутрівідомчих нормативних актів СБУ, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою на момент звільнення, починаючи з 29.01.2020 р. та згідно з п.24 «Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затвердженого постановою ППФУ від 30.01.2007 р. №3-1 надати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області лист-повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії разом з двома довідками про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку і виплати мені пенсії з 01.02.2020 р. та з 01.01.2021 р.;

- зобов'язання управління СБУ в Кіровоградській області, на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18, у відповідності до вимог статей 43 і 63 закону України №2262-ХП, статті 9 закону України №2011-XII, положень постанови №704, внутрівідомчих нормативних актів СБУ, вчинити дії з обчислення та виготовлення двох довідок про розміри основних і додаткових видів грошового забезпечення (другі засвідчені примірники довідок надати особисто заявникові), станом на 29.01.2020 р. та станом на 01.01.2021 р., визначивши в них розміри посадових окладів, окладів за військовим званням шляхом множення розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 р. - 2102 грн та на 01 січня 2021 р. - 2270 грн, встановлених законами України «Про державний бюджет України на 2020 р.» та «Про державний бюджет України на 2021 р.», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови №704 зі змінами на 29.01.2020 р., внутрівідомчих нормативних актів СБУ, з обов'язковим врахуванням відповідного збільшення у відсотках за розмірами усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою на момент звільнення зі служби та згідно з п.24 постанови ППФУ №3-1 надати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області лист-повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу разом з двома довідками про розміри грошового забезпечення (додаткові документи), з отриманням розписки-повідомлення за ф.4 Порядку, для здійснення перерахунку і виплати мені пенсії з 01.02.2020 р. та з 01.01.2021 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з вимогами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18 виникла законна підстава на виготовлення оновлених довідок про розміри грошового забезпечення, де оклади за посадою та військовим званням повинні обраховуватися шляхом множення нового розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами України від 14.12.2019 р. №294-ІХ «Про Державний бюджет на 2020 рік» (2102 грн) і від 15.12.2020 р. №1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік» (2270 грн) - відповідно станом на 29.01.2020 р. та на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови №704, з обов'язковим зазначенням (надбавки, доплати, підвищення) та премії для подальшого проведення перерахунку і виплати пенсії з 01.02.2020 р. і з 01.01.2021 р. Позивач вказує, що неодноразово звертався до УСБУ в Кіровоградській області з письмовими заявами від 01.03.2021 р. та від 17.03.2021 р. щодо видачі довідок про розмір основних і додаткових видів його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 р. та станом на 01.01.2021 р. Однак, відповідачем відмовлено позивачу у виготовленні та наданні довідок. Позивач вважає дії відповідача протиправними.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого відповідачем позовні вимоги не визнаються (а.с.101-107). Представник відповідача зазначає, що прийняте Шостим апеляційним адміністративним судом рішення від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18 не є тим юридичним фактом, який в силу вимог пунктів 1, 2, 3 Постанови №45 тягне за собою обов'язок відповідача оформити та направити до територіального управління Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача. За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані таким, що втратили чинність чи були змінені цим актом. Доводи позивача про те, що скасування судом окремих положень Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Постанови №45 відновлюють раніше діючий порядок визначення складових грошового забезпечення, з яких проводиться перерахунок пенсії, є безпідставними, оскільки чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття відновлення в силі законів чи окремих їх норм, які у встановленому порядку втратили чинність. Представник відповідача наголошує на тому, що приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначення осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Кабінетом Міністрів України рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців, не приймалося. Тому, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов'язок оформити та направити до територіального управління Пенсійного фонду України іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні. Водночас, ані Постанова №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.38-39).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.40).

08.05.2021 р. третьою особою подано письмові пояснення у яких зазначено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. по справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103. Проте цим судовим рішенням не визнавався нечинним та не скасовувався пункт 3 Змін, затверджених Постановою №103, до пункту 4 Постанови №704. Третя особа вказує, що пунктом 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 р. №870 передбачено, що визнання таким, що втратив чинність, акту Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані такими, що втратили чинність, які скасовані таким актом. Дія акта Кабінету Міністрів України поновлюються шляхом прийняття відповідного акта або із зазначенням в тексті акта про визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи про його скасування. З огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, немає підстав для застосування з 29.01.2020 р. до спірних правовідносин, пов'язаних з визначенням грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, норми пункту 4 Постанови №704 в попередній редакції до 24.02.2018 р., тобто до внесення Змін, затверджених Постановою №103. Третьою особою наголошено на тому, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, яким призначено пенсії за Законом №2262-ХІІ, на перерахунок таких пенсій, за нормами, чинними на 29.01.2020 р. не змінилися. Отже, відповідно до приписів частини 4 статті 63 Закону у позивача не виникло право на перерахунок пенсії (а.с.48-49).

11.05.2021 р. позивачем подано доповнення до позовної заяви у яких вказав, що відповідач не звернув увагу на приписи пункту 10 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VIII, де Кабінету Міністрів України установлено тримісячний строк для приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, однак постанова Кабінету Міністрів України №704 прийнята 13.08.2017 р., після спливу тримісячного строку. На думку позивача, застосування до Постанови №704 та грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб норм п.3 розділу ІІ Закону №1774-VIII суперечить принципам «правової визначеності» та «якості закону» (а.с.60-62).

12.05.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.96).

14.05.2021 р. подано відповідь на пояснення третьої особи (а.с.97-99).

14.09.2021 р. позивачем подано письмові пояснення по справі (а.с.126-129).

28.09.2021 р. позивачем подано доповнення до відповіді на відзив (а.с.130-133).

Дослідивши подані позивачем, відповідачем та третьою особою документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років по лінії Служби безпеки України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.13).

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку №61/17/15 від 06.04.2018 р., згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року за відповідною посадою, становить 13 845,00 грн, у тому числі: посадовий оклад - 7 750,00 грн, оклад за військовим званням - 1 480,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 4 615,00 грн (а.с.23).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 р. у справі №340/827/20 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо невиготовлення та ненадання ОСОБА_1 і надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018; зобов'язано управління Служби безпеки України в Кіровоградській області виготовити та направити ОСОБА_1 та до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; у задоволенні іншої частини позову - відмовлено (а.с.172-175).

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 р. №340/827/20 Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку №61/17/8 від 24.04.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 18 966,85 грн, у тому числі: посадовий оклад - 7 750,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4 615,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (23%) - 3 184,35 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1 162,50 грн, премія (10%) - 775,00 грн (а.с.24).

На підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку №61/17/138 від 22.10.2020 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 23 340,75 грн, у тому числі: посадовий оклад - 7 750,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4 615,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (35%) - 4 875,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (50%) - 3875,00 грн, премія (10%) - 775,00 грн (а.с.25).

01.03.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області із заявою про вчинення дій щодо обчислення, виготовлення та згідно ст.24 ППФУ №3-1 надання до ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії разом з двома довідками про розмір основних і додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 29 січня 2020 року та станом на 1 січня 2021 року відповідно до вимог відновленої початкової редакції п.4 Постанови №704, статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011, з врахуванням решти положень Постанови №704 та вимог постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18, визначивши в них розміри посадових окладів та окладів за військовим званням шляхом множення розмірів податкових мінімумів для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року - 2 102 грн та станом на 01 січня 2021 року - 2 270 грн, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, з врахуванням відповідного збільшення у відсотках за розмірами усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою на момент звільнення для подальшого здійснення перерахунку і виплати повного розміру пенсії у ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.02.2021 р. та з 01.01.2021 р. (а.с.14-15).

Листом від 12.03.2021 р. №61/А-73/17 Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що провести перерахунок посадового окладу, окладу за військове звання з урахуванням мінімальної заробітної плати та надати, відповідно, оновлені довідки станом на 29.01.2019 та 01.01.2021, не вбачається за можливе, оскільки при перерахунку пенсії розмір посадового окладу та окладу за військовим званням було встановлено по діючому військовослужбовцю за аналогічною посадою згідно з вимогами діючого законодавства і на даний час вони не змінювалися (а.с.16-18).

17.03.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області із заявою про вчинення дій щодо обчислення, виготовлення та згідно ст.24 ППФУ №3-1 надання до ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії разом з двома довідками про розмір основних і додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 29 січня 2020 року та станом на 1 січня 2021 року відповідно до вимог відновленої початкової редакції п.4 Постанови №704, статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011, з врахуванням решти положень Постанови №704 та вимог постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18, визначивши в них розміри посадових окладів та окладів за військовим званням шляхом множення розмірів податкових мінімумів для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року - 2 102 грн та станом на 01 січня 2021 року - 2 270 грн, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, з врахуванням відповідного збільшення у відсотках за розмірами усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою на момент звільнення для подальшого здійснення перерахунку і виплати повного розміру пенсії у ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.02.2021 р. та з 01.01.2021 р. (а.с.19-20).

Листом від 29.03.2021 р. №61/А-91/17 Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що у Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області відсутні правові підстави щодо подачі до органів Пенсійного фонду України нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням розмірів посадових окладів, окладів за військовим званням, виходячи з розміру прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.01.2020 та на 01.01.2021 р., встановлених законом на 1 січня календарного року (а.с.21-22).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-XII (далі за текстом - Закон №2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З огляду на ч.3 ст.9 Закону №2011, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262 є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі за текстом - Постанова №704) затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Пунктом 4 Постанови №704, у редакції, чинній на час її прийняття, було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018 р.

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704.

Пунктом 2 Постанови №103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Згідно з пунктом 4 Постанови №103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 6 Постанови №103 постановлено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Пунктом 7 Постанови №103 постановлено уповноваженим органам, у тому числі Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45.

Крім того, пунктом 2 Змін, затверджених Постановою №103, внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393» (далі за текстом - Порядок №45).

Відповідно до п.п.1, 2 Порядку №45, у редакції Змін, затверджених Постановою №103, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до п.6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Крім того, пунктом 3 Змін, затверджених Постановою №103, у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Відповідно до ст.ст.43, 51, 63 Закону №2262, Порядку №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну військову службу.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду.

Із матеріалів справи судом встановлено, що у квітні 2018 року Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області відповідно до пункту 3 Порядку №45, пункту 7 постанови КМУ №103, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за постановою КМУ №704, склало довідку №61/17/15 від 06.04.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за формою згідно з додатком 2 до Порядку №45 станом на 01.03.2018 р., а в подальшому довідку станом на 05.03.2019 р. на виконання рішення суду. При цьому, у цих довідках розміри посадового окладу за відповідною посадою, з якої був звільнений позивач та окладу за присвоєним йому військовим званням визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018 р. (1762 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1 і 14, як це передбачено пунктом 4 постанови КМУ №704.

Водночас, суд зазначає, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. №2017-III (далі за текстом - Закон №2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.

У розумінні статті 1 Закону №2017 державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

З огляду на статтю 6 Закону №2017, базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 р. №966-ХІV (далі за текстом - Закон №966) прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Частиною 3 статті 4 Закону №966 передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

Так, законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Отже, зазначення у пункті 4 Постанови №704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.

Разом з цим, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 р. №2629 установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020 рік та 2021 рік не містять.

Тобто, положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 року - набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Так, частина третя статті 11 Закону №2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 р. у справі №913/204/18, від 10.03.2020 р. у справі №160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, а також враховуючи на те, що з 01.01.2020 р. положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону №1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Така правова позиція сформульована у постановах Верховного Суду від 02.08.2022 р. у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 р. у справі №120/8603/21-а, де Верховний Суд наголошував на тому, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Таким чином, збільшення з 1 січня календарного року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб як розрахункова величина для визначення посадових окладів за військовим (спеціальним) званням, установлених Постановою №704, зумовлює зміну (збільшення) розмірів цих видів грошового забезпечення для відповідних категорій діючих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які мають право на пенсію за Законом №2262, що є підставою для перерахунку таких пенсій. Виникнення відповідних обставин зумовлює обов'язок уповноважених державних органів скласти та направити до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Вирішуючи питання щодо зміни прожиткового мінімуму для працездатних осію, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для обчислення посадових окладів та окладів за спеціальним званням осіб рядового та начальницького складу органів СБУ, суд установив, що ця розрахункова величина збільшилася з 01.01.2020 р. і становила 2102 грн та з 01.01.2021 р. - 2270 грн.

Суд бере до уваги, що у період з 01.01.2021 р. по 21.10.2021 р. діяла стаття 26 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 р. №1082-ІХ, якою установлено, що у 2021 році для всіх категорій працівників державних органів застосовуються розміри та умови оплати праці, що діяли на 1 вересня 2020 року. Крім того, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, також зафіксований на рівні 2102 грн.

Суд вважає, що оскільки особи рядового та начальницького складу СБУ не належать до працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, тому для визначення їхнього грошового забезпечення, яке регулюється Постановою №704, у 2021 році застосовується саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений законом на 1 січня календарного року, який у порівнянні з 01.01.2020 року зріс та склав з 01.01.2021 року - 2270 грн.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що з 01.01.2020 р. та з 01.01.2021 р. у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення належної розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

За правилами ч.2 ст.51 Закону №2262, п.4 Порядку №45 такий перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.02.2020 р. та з 01.02.2021 р.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 р. та 01.01.2021 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, положень постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020 р. та з 01.02.2021 р. (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стосовно твердження відповідача та третьої особи про те, що виготовлення оновленої довідки позивача в цьому випадку можливе тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України, то суд звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово зазначав, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

За таких обставин, відмова позивачу у підготовці і наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020 р. та 01.01.2021 р. для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020 р. і з 01.02.2021 р., є протиправною, а ефективним способом захисту порушеного права позивача, з урахуванням приписів ч.2 ст.9 КАС України, буде визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом саме на 01.01.2020 р. і 01.01.2021 р., для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії, а також відповідно зобов'язанням відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вказані вище оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (а.с.11), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років.

3. Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Дворцова, 9, код ЄДРПОУ 20001585).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 28 грудня 2022 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт