Рішення від 05.01.2023 по справі 140/6084/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2023 року ЛуцькСправа № 140/6084/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці про скасування картки відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинської митниці Державної митної служби України про скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205030/2022/000503 від 01.07.2022; зобов'язання здійснити митне оформлення легкового автомобіля марки HONDA модель CR-V номер кузова НОМЕР_1 за митною декларацією №UA205030/2022/021085 від 30.06.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.06.2022 позивач придбав легковий автомобіль марки «HONDA» модель «CR-V», бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 у продавця (Порвоо, Фінляндія) за ціною 6700, 00 євро згідно рахунку-фактури (інвойсу) від 09.06.2022.

30.06.2022 для здійснення митного оформлення автомобіля марки «HONDA» модель «CR-V», бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 уповноваженою особою позивача ОСОБА_2 до Волинської митниці подано митну декларацію №UA205030/2022/021085, відповідно до якої заявлена митна вартість автомобіля була зазначена за основним (першим) методом, тобто за ціною договору (контракту) щодо товару, який імпортується, а саме за ціною у розмірі 6700,00 євро та керуючись Законом України № 2142-ІХ від 24.03.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» (далі - Закон України №2142-ІХ), товар був звільнений від сплати митних платежів.

Разом з митною декларацією уповноваженою особою позивача до митного оформлення надано наступний перелік документів, що підтверджують заявлену митну вартість товарів: рахунок-фактура (інвойс) від 09.06.2022; довіреність від 24.06.2022; інформація про рік авто від 26.06.2022; інформація про походження авто від 25.06.2022; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 11.05.2022; митну декларацію від 30.06.2022 №205030.2022.021085; договір про надання послуг митного брокера №095/22 від 25.06.2022; копії паспорту та ІПН позивача.

30.06.2022 о 23 год.26 хв.митниця повідомила декларанта про те, що митну декларацію №UA205030/2022/021085 прийнято в базу даних митниці.

Згідно повідомлення митниці від 01.07.2022, яке надіслане о 17 год. 33 хв. зазначено, що у митному оформленні декларації №UA205030/2022/021085 відмовлено.

Згідно повідомлення митниці від 01.07.2022 декларанту у митному оформленні митної декларації №UA205030/2022/021090 відмовлено та складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205030/2022/0005496.

У оскаржуваній картці відмови зазначено, що за результатами перевірки митної декларації № UA205030/2022/021090 та інших документів поданих 30.06.2022 о 22 год. 30 хв. разом із митною декларацією відповідно до Митного кодексу України, декларанту позивача ОСОБА_2 відмовлено у митному оформленні товару з причин невиконання вимог частини другої статті 248 Митного кодексу України (далі - МК України), Закону України від 21.06.2022 №2325-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» (далі - Закон України №2325-ІХ), а саме: згідно відповідних баз даних, ввезення товару на митну територію України та у визначене місце доставки здійснено після 23 год 59 хв 30.06.2022.

Прийняття митної декларації можливе при дотриманні вимог пункту 1 частини першої статті 289 МК України, Закону України №2325-ІХ, здійснення митного оформлення товару на загальних підставах.

Представник позивача зазначає, що декларантом було надано всі необхідні документи вчасно до 23 год. 59 хв. 30.06.2022 для розмитнення автомобіля у виконання вимог Закону України №2142-ІХ, проте митним органом проігноровано усі надані документи, чим позбавлено позивача можливості розмитнення транспортного засобу відповідно до Закону України №2142-ІХ, що привело до незаконного зобов'язання сплати позивачем митних платежів у розмірі 178 800 грн.

Відтак, рішення митного органу про відмову у митному оформленні товару є протиправним та таким, що належить до скасування.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) (а.с.53-54).

02.11.2022 від Волинської митниці надійшов відзив, в якому останній зазначив, що спірні правовідносини виникли не за участі Волинської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43350888), а з Волинською митницею (код ЄДРПОУ 43958385), а відтак у задоволені позову росить відмовити (а.с.58-59).

28.11.2022 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, де представник позивача зазначила, що Волинська митниця є правонаступником Волинської митниці Держмитслужби та є законним відповідачем за даним позовом, оскільки повністю набула адміністративну компетенцію внаслідок припинення діяльності попереднього органу державної влади (а.с.72-74).

Ухвалою судді від 12.12.2022 замінено первісного відповідача Волинську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43350888) на його правонаступника - Волинську митницю (код ЄДРПОУ 43958385) (а.с.77-78).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.80-83). В обґрунтування цієї позиції вказав, що 30.06.2022 року декларантом ФОП ОСОБА_2 для здійснення митного контролю подано попередню митну декларацію ІМ ЕЕ UA205000/2022/983729, на підставі якої пропуск товару - транспортного засобу марки HONDA модель CR-V номер кузова НОМЕР_1 на митну територію України здійснено 30.06.2022 року о 23:25 про що свідчить відтиск штампу «Під митним контролем», а з пункту пропуску «Ягодин» транспортний засіб виїхав 01.07.2022 о 03:15:41.

Представник відповідача зазначив, що в розумінні положень Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних перевезень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2012 №1066, попередня митна декларація типу ЕЕ є документом контролю за переміщенням товарів (ДКПТ), тобто документом контролю для доставки транспортного засобу до митного поста «Ягодин» (термінал), який доставлено в зону митного контролю для здійснення митного контролю та митного оформлення на ТОВ «СОТА АЛЬЯНС ТОРГ» було 01.07.2022 року о 10:57:18.

З наведених підстав відповідач вважає, що оспорюване рішення про коригування митної вартості є законними та обґрунтованими.

30.12.2022 на адресу суду надійшов ще один відзив від відповідача, в якому останній детально описав проходження та митне оформлення автомобіля через державний кордон України (а.с.99-104).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 30.06.2022 для митного оформлення товару декларантом в інтересах ОСОБА_1 подано митну декларацію (далі - МД) №UA205050/2022/021085 на товар «Автомобіль легковий, бувший у використанні: марки - HONDA; модель - CR-V; номер кузова - НОМЕР_1 , згідно з розшифровкою Vin-коду країна походження - Німеччина, робочий об'єм циліндрів двигуна - 2200 см/куб; номер двигуна - не визначений; тип двигуна - дизельний; кількість місць - 5, в тому числі місце водія; календарний рік виготовлення - 2008; модельний рік виготовлення - 2008; призначення використання - для перевезення людей; категорія - М1; колісна формула - 4*2. Торгівельна марка: HONDA. Виробник: Honda of the UK Mfg Ltd. Країна виробництва: GB».

У графі 42 декларації зазначено фактурну вартість товару 6700,00 євро (еквівалентно 212365,44 грн, за курсом на день оформлення МД - 30,77760000).

В графі 36 «Преференція» вказаної МД декларантом проставлено код пільги 311 «Автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться на митну територію України громадянами», відтак товар був звільнений від сплати митних платежів.

До даної МД, як вбачається із графи 44 МД, декларантом для здійснення митного оформлення зазначеного транспортного засобу до митного оформлення подано наступні документи: рахунок-фактура (інвойс) від 08.06.2022 №б/н; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 27.05.2022 № НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 27.05.2022 № НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 11.05.2022 № НОМЕР_4 ; договір про надання послуг митного брокера від 25.06.2022 №095/22; висновок про походження товару або акт експертизи, який виданий уповноваженим органом від 11.05.2022 № 142755689; довіреність від 24.06.2022 №б/н; інформація про походження автомобіля від 25.06.2022 №б/н; інформація про рік авто від 25.06.2022 №б/н; Митний кодекс України, розділ ХХІ пункт 9 (11); паспорт позивача (а.с.88).

Однак, Волинською митницею сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення № UA205030/2022/000503.

Підставою відмови у митному оформленні вказаного транспортного засобу зазначено: «невиконання вимог частини другої статті 248 Митного кодексу України (далі - МК України), Закону України від 21.06.2022 №2325-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» (далі - Закон України №2325-ІХ), а саме: згідно відповідних баз даних, ввезення товару на митну територію України та у визначене місце доставки здійснено після 23 год 59 хв 30.06.2022» (а.с.14).

Позивач, не погоджуючись із прийнятою карткою відмови, звернувся до суду із цим позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 246 Митного кодексу України встановлено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно пункту 3 частини першої статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24 березня 2022 року № 2142-IX (далі - Закон №2142-ІХ) внесено зміни до п.69.24 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України) та встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції із ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2142-ІХ розділ ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі - МК України) доповнено пунктом 911, який передбачає, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України», але не раніше 1 квітня 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: звільняються від оподаткування ввізним митом в тому числі автомобіля легкові, кузови до них, причепи на напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

Однак, 01 липня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» від 21 червня 2022 року №2325-ІХ (далі - Закон №2325-ІХ), згідно якого внесено зміни до Податкового та Митного кодексів України відповідно до яких, зокрема з 01 липня 2022 року втратили чинність:

пункт 69.23 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, абзац другий підпункту 1 та підпункти 2 та 4 пункту 911 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення МК України»

пункти 69.24 та 69.25 підрозділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та абзаци перший, третій та четвертий підпункту 1 пункту 911 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МК України.

Відтак, з 00:00 01 липня 2022 року вищевказані пільги не застосовуються.

Як було встановлено судом 30 червня 2022 року декларантом ФОП ОСОБА_2 для здійснення митного контролю подано попередню митну декларацію ІМ ЕЕ UA205000/2022/983729.

Частиною першою статті 259 МК України встановлено, що попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

Попередня митна декларація подається декларантом або уповноваженою ним особою митному органу, в зоні діяльності якого товари, транспортні засоби комерційного призначення будуть пред'явлені для митного оформлення, з метою проведення аналізу ризиків та прискорення виконання митних формальностей (частина друга статті 259 МК України).

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 259 МК України попередня митна декларація повинна містити відомості, достатні для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, після пред'явлення їх митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація.

Згідно частини 7 статті 365 МК України Митне оформлення товарів, ввезених на митну територію України громадянами, за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що підлягають державній реєстрації, здійснюється у будь-якому митному органі на всій митній території України з пред'явленням їх цьому органу.

Аналогічні положення також містяться в частині шостій статті 259 МК України, яка визначає, що при ввезенні на митну територію України підакцизних товарів подання попередньої митної декларації, доставка та пред'явлення цих товарів митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов'язковими.

Відповідно до частини тринадцятої статті 259 МК України якщо попередня митна декларація містить лише відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення, або після оформлення попередньої митної декларації змінюються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, для випуску товарів декларантом або уповноваженою ним особою подається додаткова декларація.

Митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (частина перша статті 248 МК України).

Частиною першою статті 258 МК України встановлено, що під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим.

Якщо попередня митна декларація містить лише відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення, або після оформлення попередньої митної декларації змінюються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, для випуску товарів декларантом або уповноваженою ним особою подається додаткова декларація (частина чотирнадцята статті 259 МК України).

Суд зазначає, що попередня митна декларація типу ЕЕ - є документом контролю доставки товару, оскільки не містить достатніх відомостей для випуску товарів у вільний обіг, тобто не є митною декларацією, заповненою у звичайному режимі, проте, в розумінні вказаних положень при поданні попередньої декларації разом із додатковою декларацією є митною декларацією заповненою у звичайному режимі.

Згідно частини першої статті 264 МК України митна декларація реєструється та приймається митним органом у порядку , що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Дата та час подання митної декларації фіксується митним органом шляхом її реєстрації, у тому числі з використанням інформаційних технологій. Митний орган не має права відмовити в реєстрації митної декларації (частина третя статті 264 МК України).

З метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам митний орган здійснює перевірку митної декларації (частина п'ята статті 264 МК України).

Згідно частини восьмої статті 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Судом встановлено, що 30.06.2022 для митного оформлення товару декларантом в інтересах ОСОБА_1 подано митну декларацію (далі - МД) №UA205050/2022/021085 на товар «Автомобіль легковий, бувший у використанні: марки - HONDA; модель - CR-V; номер кузова - НОМЕР_1 , згідно з розшифровкою Vin-коду країна походження - Німеччина, робочий об'єм циліндрів двигуна - 2200 см/куб; номер двигуна - не визначений; тип двигуна - дизельний; кількість місць - 5, в тому числі місце водія; календарний рік виготовлення - 2008; модельний рік виготовлення - 2008; призначення використання - для перевезення людей; категорія - М1; колісна формула - 4*2. Торгівельна марка: HONDA. Виробник: Honda of the UK Mfg Ltd. Країна виробництва: GB».

У графі 42 декларації зазначено фактурну вартість товару 6700,00 євро (еквівалентно 212365,44 грн, за курсом на день оформлення МД - 30,77760000).

В графі 36 «Преференція» вказаної МД декларантом проставлено код пільги 311 «Автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться на митну територію України громадянами», відтак товар був звільнений від сплати митних платежів.

Транспортний засіб марки HONDA модель CR-V номер кузова НОМЕР_1 , ввезеного ОСОБА_3 за дорученням ОСОБА_1 , було ввезено на митну територію України на вантажному автомобілі (на якому слідувало 7 (сім) автомобілів) з реєстраційним номером НОМЕР_5 / НОМЕР_6 , про що свідчить Витяг з ACMQ «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску) (а.с. 105-106).

Згідно Витягу з АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), вантажний автомобіль з реєстраційним номером НОМЕР_5 та напівпричіпом з р/н НОМЕР_6 , заїхав у пункт пропуску «Ягодин» Волинської митниці, з вантажем 7 (сім) легкових автомобілів різної марки на різних приватних осіб (а.с.105).

Згідно Витягу з АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), вантажний автомобіль (з вантажем 7 (сім) легкових автомобілів), в'їхав в зону митного контролю (ЗМК) об 22:00:14 годині 30.06.2022, відповідно дана інформація була створена та внесена в АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), інспектором Туз Ігор Анатолійович.

30.06.2022 о 22:35:49 год. документи були прийняті диспетчером, відповідно дана інформація була створена та внесена в АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), диспетчером ОСОБА_4 .

30.06.2022 о 23:41:53 год. документи були прийняті інспектором для здійснення митного оформлення, тобто для пропуску на митну територію України, відповідно дана інформація була створена та внесена в АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), інспектором Оксентюк Антоніною Василівною.

Завершення митного оформлення здійснено 30.06.2022 о 23:45:36 год. інспектором який його здійснював, тобто пропуску на митну територію України; видачу документів водію здійснено о 23:45:47 год, відповідно дана інформація була створена та внесена в АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), інспектором Оксентюк Антоніною Василівною.

Виїзд з ЗМК на митну територію України здійснено 01.07.2022 о 03:15:41 год., про що була створена та внесена інформація в АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (пункт пропуску), інспектором Яковініч Ольга Олександрівна.

Отже лише 01.07.2022 транспортний засіб виїхав з пункту пропуску, що свідчить про неможливість завершення дії транзиту до 30.06.2022 та як наслідок - оформлення в режимі імпорт з пільгами в оподаткуванню.

Митним органом призначення, згідно попередньої митної декларації від 30.06.2022 року EE №UA205000/2022/983729 є митний пост «Ягодин» відділ митного оформлення №1 (ТОВ «СОТА АЛЬЯНС ТОРГ», Волинська обл., Ковельський р-н, с, Старовойтове, вул. Прикордонників, 1).

В розумінні положень Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних перевезень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2012 №1066, попередня митна декларація типу ЕЕ є документом контролю за переміщенням товарів (ДКПТ), тобто документом контролю для доставки транспортного засобу, належного ОСОБА_1 до митного поста «Ягодин» відділ митного оформлення №1 (ТОВ «СОТА АЛЬЯНС ТОРГ», Волинська обл., Ковельський р-н, с. Старовойтове, вул. Прикордонників, 1), якому встановлено строк внутрішнього транзиту, та який доставлено в зону митного контролю для здійснення митного контролю та митного оформлення на ТОВ «СОТА АЛЬЯНС ТОРГ». Даний товар було доставлено 01.07.2022 о 10:57:18 про що свідчить Витяг з АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (місце доставки товарів), (а.с. 90).

Згідно витягу з АСМО «Інспектор» ПІК «Диспетчер ЗМК» (місце доставки), вантажний автомобіль з реєстраційним номером НОМЕР_5 та напівпричіпом з р/н НОМЕР_6 , заїхав у місце доставки митний пост «Ягодин» відділ митного оформлення №1 (ТОВ «СОТА АЛЬЯНС ТОРГ», Волинська обл., Ковельський р-н, с. Старовойтове, вул. Прикордонників, 1), з вантажем 7 (сім) легкових автомобілів різної марки на різних приватних осіб об 10:57:18 годині 01.07.2022 (а.с.901).

Згідно з частиною першою статті 94 МК України для декларування товарів у митний режим транзиту товарів, що переміщуються будь-яким видом транспорту, крім випадків, визначених цією статтею, використовується митна декларація (у тому числі попередня митна декларація).

Статтею 95 МК України встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту, якщо інше не передбачено цією статтею: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Транзит - це митний режим відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються через митний кордон України між двома митими органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (стаття 90 МК України).

Відтак переміщення здійснено внутрішнім транзитом у відповідності до підпункту «а» пункту 2 частини другої статті 91 МК України.

Товари, транспортні засобів комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, згідно вимог пункту 3 частини першої статті 93 МК України, серед іншого, повинні бути доставлені у митний орган призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу.

Згідно частини третьої статті 102 МК України при ввезенні товарів на митну територію України з метою подальшого їх поміщення у відповідний митний режим, митний режим транзиту завершується фактичним доставленням товарів до визначеного митним органом або узгодженого з ним місця доставки.

Згідно частиною п'ятою статті 102 МК України для завершення митного режиму транзиту особою, відповідальною за дотримання вимог митного режиму до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу митному органу призначення повинні бути пред'явлені товари, поміщені у митний режим транзиту та митна декларація або інший документ, визначений статтею 94 цього Кодексу.

Відповідно до частини шостої статті 102 МК України митний орган призначення лише після пред'явлення товарів, поміщених у митний режим транзиту та митної декларації або іншого документа, визначеного статтею 94 цього Кодексу, перевіряє дотримання вимог, встановлених законодавством України з питань митної справи до переміщення товарів у митному режимі транзиту та виконує митні формальності, необхідні для завершення митного режиму транзиту.

Станом на 23 год. 59 хв. 30.06.2022 транспортний засіб марки - HONDA; модель - CR-V; номер кузова - НОМЕР_1 , в ЗМК ВМО №1 м/п «Ягодин» (місце доставки товарів) не було доставлено, та відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 09.10.2012№ 1066 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень», документи на транспортний засіб з відмітками митниці відправлення митному органу призначення не подано.

Відповідно до п.3.18. наказу Міністерства фінансів України від 09.10.2012 №1066, При надходженні у митницю призначення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщувалися прохідним транзитом, декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає до митниці призначення контрольний талон та наявні товаросупровідні (товаротранспортні) документи на товари, транспортні засоби комерційного призначення з відмітками митниці відправлення. Посадові особи митниці призначення виконують митні формальності згідно з пунктами 4.5-4.9 розділу IV цього Порядку.

За результатами здійснення перевірки відповідно до пункту 4.5.2 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631, було встановлено відсутність відміток про завершення переміщення товарів в ЄАІС Держмитслужби.

Відповідно до статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим (стаття 258 МК України).

При цьому, попередня митна декларація типу ЕЕ, як уже зазначалось, є документом контролю доставки товару, оскільки не містить достатніх відомостей для випуску товарів у вільний обіг, тобто не є митною декларацією, заповненою у звичайному режимі. Проте, в розумінні вказаних положень при поданні попередньої декларації разом із додатковою декларацією є митною декларацією заповненою у звичайному режимі.

Суд зазначає, що декларантом подано МД на імпорт, проте не завершено митний режим транзиту, оскільки не здійснено доставку товару транспортного засобу марки - HONDA; модель - CR-V; номер кузова - НОМЕР_1 та не надано документів з відмітками митниці відправлення, що є порушенням частини другої статті 248 МК України, що й слугувало підставою для видання картки відмови.

Відтак транспортний засіб марки - HONDA; модель - CR-V; номер кузова - НОМЕР_1 було доставлено до місця призначення 01.07.2022 о 10:57:17, тобто фактично після доставки транспортного засобу у місце призначення, а тому виконано вимоги митного режиму транзит та можливість здійснення митного оформлення товару в режимі імпорт. Проте, зважаючи на строки доставки, підстави митного оформлення із застосуванням пільг в оподаткуванні уже були відсутні.

Також суд критично ставиться до доводів представника позивача про те, що на період дії воєнного стану під час ввезення на митну територію України товарів їх декларування та митне оформлення відповідно до митного режиму імпорту може здійснюватися шляхом подання попередньої митної декларації, яка містить всю необхідну інформацію для випуску товарів, без пред'явлення таких товарів митному органу відповідно до частини п'ятої статті 259 МК України, або за місцем перетину кордону України шляхом подання митної декларації, заповненої у звичайному порядку, або в будь-якому митному органі в установленому законодавством порядку.

Оскільки частиною п'ятою статті 259 МК України встановлено, що рішення про випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму без пред'явлення їх митному органу за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, приймається митним органом, яким оформлена така попередня митна декларація, на основі результатів аналізу ризиків у строк не більше чотирьох робочих годин з моменту пропуску цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частина перша статті 90 КАС України передбачає, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, на переконання суду, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні позову слід відмовити.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 241-246, 255, 257, 260, 262, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Волинської митниці (44350, Волинська область, село Римачі, вулиця Призалізнична, 13, код ЄДРПОУ 43958385) про скасування картки відмови та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський