01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua
Головуючий у першій інстанції: Качур І.А.
Суддя-доповідач: Епель О.В.
04 січня 2023 року Справа № 640/34170/21
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Епель О.В.,
суддів: Губської Л.В., Карпушової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 вересня 2022 року у справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Історія справи.
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач), в якому просив:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в призначенні Позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити, нарахувати та виплатити Позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.10.2021.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 вересня 2022 року адміністративний позов задоволено повністю.
Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Позивач працював на посадах, які надають право на призначення пенсії за Списком № 2 і що при зверненні щодо призначення пенсії він надав Відповідачу необхідні для цього належні та достатні документи.
Водночас суд зазначив, що документи, які були додані Позивачем до заяви про призначення пенсії, мають бути враховані органами ПФУ, а висновки Відповідача щодо неврахування для призначення пенсії Позивачу на пільгових умовах довідок, виданих підприємством, що знаходиться на непідконтрольній території, оскільки провести перевірку первинних документів, на підставі яких видавались такі довідки немає можливості, не знайшли свого документального та нормативного підтвердження під час судового розгляду справи.
Таким чином суд дійшов висновку, що Відповідачем протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позову повністю, стверджуючи, що у Позивача відсутній пільговий стаж для призначення пенсії за віком.
При цьому, Апелянт зазначає, що документами, наданими Позивачем, не підтверджуються умови праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
З цих та інших підстав Апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2022 та від 21.11.2022 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.
У строк, установлений судом, відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.
Обставини справи, установлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач має 36 років 3 місяці 2 дні загального стажу, з них 13 років 3 місяці 25 днів - стаж роботи у шкідливих умовах, який надає право на пільгову пенсію за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими га важкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Позивач працював на посадах, які надають право на призначення пенсії за Списком № 2 у наступні періоди та в наступних підприємствах:
- З 20.01.1986 по 27.09.1988 - на посаді електрозварника у Дарницькому заводі ЗБВ (в календарному обрахунку складає: 2 роки 8 місяців 8 днів). Посада передбачена Розділом XXXII, Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173. Зазначений період підтверджується відповідними записами у трудовій книжці;
- з 04.10.1988 по 26.01.1991 - на посаді електрозварника у БМУ № 7 Будівельно монтажного тресту № 1 (в календарному обрахунку складає: 2 роки 3 місяці 23 дні). Посада передбачена Розділом XXXII, Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173. Зазначений період підтверджується відповідними записами у трудовій книжці;
- з 04.04.2011 по 01.11.2012 - на посаді електрозварника ручного зварювання у ТОВ «Будівельна Компанія «Укрстальмонтаж» (в календарному обрахунку складає: 1 рік 6 місяців 28 днів). Посада передбачена п. 33, Розділ XXXIII, Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 № 36. Зазначений період підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, пільговою довідкою № 01 від 14.01.2020 року, кадровими наказами, особовою карткою працівника форми П-2, наказом про затвердження результатів атестації робочого місця № 53 від 30.07.2010;
- з 02.04.2013 по 12.12.2013 - на посаді електрозварника ручного зварювання у ТОВ «Будівельна Компанія «Укрстальмонтаж» (в календарному обрахунку складає: 8 місяців 11 днів). Посада передбачена п. 33 Розділ XXXIII, Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 року № 36. Зазначений період підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, пільговою довідкою № 01 від 14.01.2020 року, кадровими наказами, особовою карткою працівника форми П-2, наказом про затвердження результатів атестації робочого місця № 53 від 30.07.2010;
- з 07.10.2015 по 20.10.2021 - на посаді електрозварника ручного зварювання у ПрАТ «Завод залізобетонних конструкцій № 1» (в календарному обрахунку складає: 6 років 14 днів). Посада передбачена п. 33, Розділ XXXIII, Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 року № 36 та постановою КМУ від 24.06.2016 № 461. Зазначений період підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, пільговою довідкою № 325 від 14.01.2020 року, кадровими наказами, особовою карткою працівника форми П-2. наказом про затвердження результатів атестації робочого місця № 193 від 18.10.2010 року, наказом про затвердження результатів атестації робочого місця № 167 від 26.12.2016, наказом про затвердження результатів атестації робочого місця № 251 від 19.12.2017.
23.10.2021 Позивач звернувся до Відповідача з заявою про призначення пенсії за віком з врахуванням пільгового стажу по Списку № 2 на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При зверненні за призначенням пенсії Позивач надав відповідні документи, зокрема трудову книжку (з якої вбачаються періоди роботи на пільгових посадах), довідки про підтвердження стажу роботи № 01 від 14.01.2020 року з ТОВ «Будівельна Компанія «Укрстальмонтаж», № 325 від 14.01.2020 з ПрАТ «Завод залізобетонних конструкцій № 1», копії первинних документів на підставі яких були видані довідки, копії наказів про атестацію робочих місць № 53 від 30.07.2010, № 193 від 18.10.2010, № 167 від 26.12.2016, № 251 від 19.12.2017 з ТОВ «Будівельна Компанія «Укрстальмонтаж» та ПрАТ «Завод залізобетонних конструкцій № 1».
Листом № 2600-0206-8/173014 від 02.11.2021 Позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з тим, що наявний у нього стаж за Списком № 2 складає 6 років 8 місяців 25 днів та не є достатнім для призначення пенсії.
Вважаючи такі дії Відповідача протиправними, а своє право на призначення пенсії на пільгових умовах - порушеним, Позивач звернувся до суду з цим позовом.
Нормативно-правове обґрунтування.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 (далі - Порядок № 383), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 (далі - Порядок № 18-1), Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом № 1058-IV регламентовано принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у редакції діючій на час виникнення спірних правовідносин, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи..
Аналогічні норми викладені у п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV.
Згаданими нормами передумову для отримання пільгової пенсії пов'язують з альтернативними обставинами: (1) повний робочий день зі шкідливими і важкими умовами праці, (2) за результатами атестації робочих місць.
Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1, 2, 3, 20 Порядку № 637 закріплено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Наказом міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 затверджено списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (чинна у період спірного стажу).
Згідно з підпунктами 4.1 - 4.3 Порядку № 383 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Висновки суду апеляційної інстанції.
1. Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що основним документом, який підтверджує стаж роботи особи та виконання нею робіт на певній посаді, є трудова книжка.
2. Правовою підставою для призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, є наявність стажу не менше 12 років 6 місяців на роботах за Списком № 2.
3. Водночас особи, які були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, навіть якщо на таких підприємствах з вини власника не було проведено атестацію робочого місця.
4. Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що спірні періоди роботи Позивача підтверджується записами в його трудовій книжці, а також додатковими первинними документами, які Позивачем надавалися Відповідачу при зверненні із заявою про призначення пенсії.
5. Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку про наявність достатніх та необхідних правових підстав для зарахування спірних періодів роботи Позивача до його стажу, який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах, перевищує 12 років 6 місяців та з урахуванням його загального трудового стажу (36 років 3 місяці 2 дні), що не заперечується Відповідачем, надає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
6. Доводи апеляційної скарги Відповідача про те, що у Позивача відсутній необхідний стаж роботи за Списком № 2 для призначення йому пенсії на пільгових умовах, колегія суддів відхиляє з огляду на зазначене раніше.
Крім того, у контексті аналізу таких доводів Скаржника апеляційний суд зазначає, що ухвалене ним рішення (мотивування, викладене в листі, надісланому Позивачу) про відсутність підстав для зарахування Позивачу спірного пільгового стажу та про відсутність підстав для призначення йому пенсії на пільгових умовах, засновуються на неповному та поверховому дослідженні наданих ним документів та є необґрунтованими і безпідставними.
6. Твердження Відповідача про те, що документами, наданими Позивачем, не підтверджуються умови праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992, судова колегія відхиляє, оскільки, як відзначалося раніше, не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Аналогічні правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
7. Аналізуючи всі доводи апелянта, судова колегія також враховує висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
8. Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення позову.
9. Отже, судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
10. Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
11. Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 вересня 2022 року - без змін.
12. Розподіл судових витрат.
З огляду на результат розгляду цієї справи, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 вересня 2022 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Судове рішення виготовлено 04 січня 2023 року.
Головуючий суддя О.В. Епель
Судді: Л.В. Губська
О.В. Карпушова