П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 січня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/5124/22
Суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду Градовський Ю.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022р. по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «ВС-СЕРВІС» до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,-
У березні 2022р. ПП «ВС-СЕРВІС» звернулося в суд із позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з питань безпеки на транспорті, в якому просило:
- визнати протиправною та скасувати постанову №330477 Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.01.2022р., якою ПП «ВС-СЕРВІС» притягнуто до адміністративно-правової відповідальності за перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5% але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі 8 500грн. (абз.14 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» від 5.04.2001р. №2344-111 (із наступними змінами та доповненнями);
- стягнути з Державної служби України з питань безпеки на транспорті відшкодування у якості моральної шкоди на користь ПП «ВС-СЕРВІС» у розмірі 205 000грн..
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову №330477 Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.01.2022р., якою ПП «ВС-СЕРВІС» притягнуто до адміністративно-правової відповідальності за перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5% але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі 8 500грн. (абз.14 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» від 5.04.2001р. №2344-111 (із наступними змінами та доповненнями).
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області на користь ПП «ВС-СЕРВІС» судові витрати за сплату судового збору у розмірі 2 481грн. сплачені відповідно до платіжного доручення №1986 від 10.02.2022р..
Не погоджуючись із даним судовим рішенням Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Разом із апеляційної скаргою подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Розглянувши апеляційну скаргу та подане клопотання, судова колегія вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без руху, з наступних підстав.
Частиною 1 ст.295 КАС України визначено, що апеляційні скарги на рішення суду подаються протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Як вбачається із матеріалів справи, що рішення Одеського окружного адміністративного суду прийнято 21.07.2022р. та як зазначено апелянтом, отримане ним 25.07.2022р., а апеляційна скарга подана 30.12.2022р., тобто з пропуском тридцятиденного строку на апеляційне оскарження.
У клопотанні про поновлення строку апелянт посилається на воєнний стан, однак не зазначає, яким саме чином воєнний стан вплинув на неможливість подачі апеляційної скарги в межах тридцятиденного строку з моменту отримання оскаржуваного рішення.
Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що в місті Одеса та Одеській області не ведуться активні бойові дії, що могло вплинути на неможливість подання апеляційної скарги у відповідні строку.
Враховуючи вказане, суддя вважає за необхідне залишити подану апеляційну скаргу без руху для подачі клопотання про поновлення строку, в якому необхідно вказати конкретні обставини, що унеможливили подання апеляційну скаргу до суду в межах строку на апеляційне оскарження та надати відповідні докази на їх підтвердження.
За правилами абз.2 ч.4 ст.299 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовить у відкритті апеляційного провадження.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.286, 296, 299 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області - залишити без руху.
Надати апелянту строк протягом 10 днів з дня вручення вказаної ухвали для усунення зазначених недоліків.
Роз'яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст.169 КАС України, апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П'ятого апеляційного
адміністративного суду Ю.М. ГРАДОВСЬКИЙ