Постанова від 04.11.2022 по справі 160/23769/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2022 року м. Дніпросправа № 160/23769/21

головуючий суддя І інстанції - Турлакова Н.В.

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,

суддів: Панченко О.М., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 року в адміністративній справі №160/23769/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати протиправними (неправомірними) дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 01 травня 2017 року та нарахування й утримання переплати пенсії з неї у сумі 16210,64 гривень;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення з урахуванням сум заробітної плати зазначених у довідках про заробітну плату №018/331 від 17.02.2005 року виданої ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" за період з 01.01.1997 по 30.06.2000 рр. та довідках Колективного наукового виробничого центру "Інтер" за період з 01.06.1995 по 31.12.1995 рр. і з 01.01.1996 по 31.12.1996 рр., оригінали яких містяться в пенсійній справі.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 01 травня 2017 року та нарахування й утримання переплати пенсії у сумі 16210,64 гривень.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення з урахуванням сум заробітної плати зазначених у довідках про заробітну плату №018/331 від 17.02.2005 року виданої ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" за період з 01.01.1997 по 30.06.2000 рр. та довідках Колективного наукового виробничого центру "Інтер" за період з 01.06.1995 по 31.12.1995 рр. і з 01.01.1996 по 31.12.1996 рр.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідачем було обгрунтовано зменшено розмір пенсії позивача.

Відзив від позивача на адресу суду не надходив.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.11.1995р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок загального захворювання, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

01 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо причин зменшення розміру пенсії.

За результатами розгляду поданої позивачем заяви від 01.03.2021р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, листом №10034-6669/Х-01/8-0400/21 від 30.03.2021р. повідомлено позивача, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено, виходячи із страхового стажу, зарахованого по 14.06.2014, що складає 24 роки 01 місяць 27 днів та додаткового стажу (до досягнення пенсійного віку) -15 років 05 місяців 25 днів.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,39583. Заробітна плата розрахована за періоди роботи з 01.01.1994 по 31.12.1995. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,64562. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2014, 2015, 2016 роки збільшеної на 1,17, 1,11 та 1,11 складає 8930,12 грн (5426.60 грн х 1,64562).

Відповідно до статті 33 Закону № 1058, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам 1 групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам ІІ групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

З 01 березня в осіб, які одержують пенсію відповідно до Закону № 1058 та які мають в наявності у жінок 30 років страхового стажу, розмір пенсійної виплати не може бути нижчим за 2 200,00 грн.

Загальний розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2021 складає 2 200,00 грн., з яких:

- 3 534,81 грн. - основний розмір пенсії за віком (8930,12 грн. х 0,39583);

- 336,11 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 19 років, згідно з абзацем другим частини першої статті 28 Закону № 1058 (1769,00 грн. х 19%);

- 1 935,46- грн. - розмір пенсії по інвалідності (3870,92 грн. х 50%);

- 264,54 грн. - доплата до 2 200,00 грн.

Переплата пенсії утворилася у зв'язку з наданням довідки про заробітну плату за 60 місяців до 01.07.2000. При перевірці пенсійної справи було виявлено, що надана довідка не відповідає періоду трудової діяльності, відповідно до трудової книжки позивачки. Відділом перерахунків пенсії приведено пенсійну справу у відповідність. Виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку, тому відділом перерахунків прийнято рішення від 02.06.2017 про утримання переплати в розмірі 20%.

Не погодившись з наведеними діями пенсійного органу, позивач звернулась до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача по зменшенню розміру пенсії позивача є протиправими.

Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною 1 статті 7 Закону-1058 передбачені принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, серед яких:

- диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу);

- цільового та ефективного використання коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Згідно ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення їх на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.

При цьому, порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій визначений статтею 50 Закону № 1058-IV та статтею 103 Закону № 1788-ХІІ, за правилами яких суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20 % пенсії).

Як свідчать встановлені обставини справи, зменшення позивачу розміру пенсії з 01 травня 2017 року та нарахування й утримання переплати пенсії з неї у сумі 16210.64 грн. було здійснено пенсійним органом на підставі рішення від 02.06.2017 року про утримання переплати у розмірі 20% (а.с. 21).

Між тим, з матеріалів справи вбачається, що наведене рішення позивачем в адміністративному або судовому порядку оскаржено не було, що свідчить про його чинність та дію.

Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що наведене рішення пенсійного органу не є предметом спірних правовідносин, а отже суд не наділений надавати оцінку останньому в межах даної справи щодо суми переплати.

Відтак, з огляду на наведені обставини справи, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії, та нарахування й утримання переплати пенсії з неї у сумі 16210,64 грн. не суперечать приписам законодавства, тому як грунтуються на вказаному рішенні.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 рокув адміністративній справі №160/23769/21 - скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за виключенням наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя О.М. Панченко

суддя Д.В. Чепурнов