Справа № 420/15248/22
04 січня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Одеській області (вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 20001645) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Одеській області (вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 20001645), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Одеській області, які полягають у відмові 20.09.2022 року ОСОБА_1 надати оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на кожну дату підвищення розміру грошового забезпечення за період з 05 березня 2019 року до часу звернення (вересень 2022 року), з відображенням щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення в установлених розмірах;
зобов'язати Управління Служби безпеки України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20001645, м. Одеса, вул. Єврейська, 43) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) станом на кожну дату підвищення розміру грошового забезпечення за період з 05 березня 2019 року до часу звернення (вересень 2022 року), з відображенням щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення в установлених розмірах.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.09.2022 р. позивач звернувся із заявою до Управління СБУ в Одеській області, в якій просив надати відомості про дати усіх підвищень розміру грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України за період з 05 березня 2019 року по час звернення (вересень 2022 року), встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби, вказавши підстави цих підвищень (постанови Кабінету Міністрів України, відомчі накази СБУ), а також просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби станом на кожну дату підвищення розміру грошового забезпечення за період з 05 березня 2019 року по час звернення (серпень 2022 року) з метою перерахунку та виплати підвищеної пенсії.
Відповідачем було відмовлено у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з 05 березня 2019 року по час звернення (серпень 2022 року).
Позивач вважає таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 31.10.2022 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений ухвалою суду від 31.10.2022 року строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відзив на адміністративний позов до суду не надходив.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на час розгляду справи від відповідача не надходило жодних повідомлень щодо неможливості надання відзиву.
З огляду на зазначене суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Управління СБУ в Одеській області із заявою від 09.09.2022 року, в якій просив надати відомості про дати усіх підвищень розміру грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України за період з 05 березня 2019 року по час звернення (серпень 2022 року), встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби, вказавши підстави цих підвищень (постанови Кабінету Міністрів України, відомчі накази СБУ), а також просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби станом на кожну дату підвищення розміру грошового забезпечення за період з 05 березня 2019 року по час звернення (серпень 2022 року) з метою перерахунку та виплати підвищеної пенсії.
Управління СБУ в Одеській області листом №65/23/Х-286/41/48 від 20.09.2022 рокувідмовило позивачу у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення та також не надало відомості про дати усіх підвищень розміру грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України за період з 05 березня 2019 року по час звернення (серпень 2022 року).
Відмова мотивована тим, що складання та направлення зазначених у зверненні довідок до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не узгоджуватиметься із встановленим порядком.
Також Управління СБУ в Одеській області у листі №65/23/Х-286/41/48 від 20.09.2022 зазначило, що зазначені у зверненні позивача накази Центрального управління СБУ не є рішеннями КМУ щодо перерахунку пенсії, з прийняттям яких виникає обов'язок Управління щодо оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення. Персональні розміри цих видів грошового забезпечення встановлюються кожному військовослужбовцю наказом відповідного керівника залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, відповідно до його особистого вкладу в загальні результати служби, наявності доступу та допуску до державної таємниці, ступеню секретності відомостей, що становлять державну таємницю, з якими згідно з посадовими обов'язками постійно працює військовослужбовець. Отже грошове забезпечення військовослужбовця є індивідуальним і може відрізнятися навіть за відповідними (аналогічними) військовими посадами.
Позивач вважає протиправними дії Управління Служби безпеки України в Одеській області, які полягають у відмові 20.09.2022 року ОСОБА_1 надати оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на кожну дату підвищення розміру грошового забезпечення за період з 05 березня 2019 року до часу звернення (вересень 2022 року), з відображенням щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення в установлених розмірах, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2622 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (далі Порядок №45), повідомляють орган ПФУ.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення зазначених змін.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі Порядок №3-1).
Відповідно п.24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.п.2, 3 Порядку №45.
Разом з цим судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 року по справі №420/12808/20, яке набрало законної сили 26.01.2021 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 07 жовтня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано у довідці Управління СБУ в Одеській області № 143 від 21.08.2020 року, а також, у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 143 від 21.08.2020 року, а також, здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
В зазначеному рішенні суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 13.04.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року згідно з Постановою КМУ № 704 та Постановою КМУ № 103. Основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення. До складу грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%. 21.08.2020 Управління Служби безпеки України в Одеській області склало та направило 26.08.2020 року до ГУ ПФУ в Одеській області довідку № 143 від 21.08.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, яка є відповідною (аналогічною) останній штатній посаді заявника.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином судом встановлено, що Управлінням Служби безпеки України в Одеської області у було направлено ГУ ПФУ в Одеській області довідку №143 від 21.08.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, встановленого за відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді.
В подальшому порушені права позивача відновлені в судовому порядку шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 143 від 21.08.2020 року, а також, здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
При цьому після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Водночас позивач у адміністративному позові посилається лише на рішення по справі № 826/3858/18 від 03.05.2019, наслідки якого вже застосовано безпосередньо до позивача у справі № 420/12808/20.
При цьому, жодного нормативного обґрунтування для підвищення розміру пенсії після 05.03.2019 року позивач не зазначає, посилаючись лише на загальні правові підстави для таких підвищень.
В свою чергу судом не встановлено законодавчих підстав для виникнення у відповідача обов'язку щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області будь-яких інших довідок, з урахуванням виданої довідки №143 від 21.08.2020 року, для перерахунку пенсії позивача.
При цьому суд зазначає, що накази Центрального управління СБУ є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії, надбавки тощо не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.
У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) і "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Одеській області (вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 20001645) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук