справа №380/17612/22
з питань зупинення провадження
03 січня 2023 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. розглянув в порядку письмового провадження клопотання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік ОСОБА_1 у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік ОСОБА_1 у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з врахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у 2022 році позивач отримав одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі, меншому ніж передбачено ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Ухвалою суду від 09.12.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник позивача звернувся із клопотанням про зупинення провадження у справі. Клопотання мотивоване тим, що Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 30.11.2022 у справі №640/8186/22 визнав протиправною постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 “Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, прийняту на виконання Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Враховуючи положення п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд вважає за можливе розглянути клопотання про зупинення провадження у справі в порядку письмового провадження.
Вирішуючи клопотання суд керується таким.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже, вказане процесуальне положення не підлягає застосуванню у тому випадку, коли зібрані у справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З позову з'ясовано, що позивач не погоджується з відмовою відповідача у перерахунку та виплаті йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому ст. 12 Закону України №3551-ХІІ, та вважає безпідставними застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України №540 від 07.05.2022. При цьому суд зауважує, що факт виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому згаданою Постановою відповідачем не спростовується, що підтверджується наявним у матеріалах справи листом від 14.11.2022 №Л-435/01-11.
Судом з Єдиного державного реєстру судових рішень з'ясовано, що предметом оскарження у справі №640/8186/22 є постанова Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540, яка є нормативно-правовим актом. При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №640/8186/22, яке на даний час не набрало законної сили, постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 визнано протиправною та нечинною.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, прийняте за наслідками судового розгляду адміністративної справи №640/8186/22 судове рішення, у випадку набрання ним законної сили, не вплине на вирішення даної справи, оскільки не має зворотної дії в часі.
Таким чином, судом не знайшов підстав вважати розгляд даної справи об'єктивно неможливим до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.11.2022 у справі №640/8186/22. Адже як на момент виникнення спірних правовідносин в адміністративній справі №380/17612/22, так і на момент розгляду справи в суді норми законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини були чинними, а надані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у межах даної справи.
Враховуючи викладене суд висновує, що у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 241-243, 256, 291, 293, 294, 295 КАС України, суд, -
1. У задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження у справі - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати сторонам.
3. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/, в розділі “Стан розгляду справи”.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду прийняте за наслідками розгляду справи.
Суддя Кравців О.Р.