ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"04" січня 2023 р. Справа № 300/5604/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
30.12.2022 ОСОБА_2 звернулась до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо незарахування до страхового стажу періоди роботи з 21.04.1991 по 29.05.1998, з 01.06.1998 по 01.10.1998, з 04.10.1998 по 18.12.1999; зобов'язання зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 21.04.1991 по 29.05.1998, з 01.06.1998 по 01.10.1998, з 04.10.1998 по 18.12.1999.
Вказана позовна заява подана (надіслана) 30.12.2022 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в електронній формі засобами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (підсистема "Електронний суд") з використанням електронного цифрового підпису.
Приписами частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу (пункт 3); позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) (пункт 5).
Суд зазначає, що чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є шестимісячний строк.
З урахуванням правових висновків, викладених, зокрема у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а, постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25.02.2021 у справі № 822/1928/18, суд зазначає, що строк звернення позивача до суду у випадку спірних правовідносин розпочав перебіг після отримання позивачем листа-відповіді від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за № 0900-0204-8/16861 від 23.05.2022.
Як наслідок, звернувшись 30.12.2022, згідно відтиску реєстраційного штампу, до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовною заявою про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, ОСОБА_2 подано позов в інтересах ОСОБА_1 після закінчення строків, встановлених законодавством.
У відповідності до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Одночасно до позову представником позивача додано клопотання від 30.12.2022, згідно якого Бігун В.П., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на підставі частини 1 статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, просить суд визнати причину пропуску строку - оголошення 24 лютого 2022 року воєнного стану на території України поважною та поновити пропущений строк для звернення до суду.
Суд враховує, що строк звернення до адміністративного суду припав на період дії в країні воєнного стану. Безперечно, запровадження воєнного стану є обставиною, яка відповідно до частини 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватися при вирішенні питання щодо поновлення процесуального строку. Разом з тим, пропуск процесуального строку повинен мати прямий причинний зв'язок з такою обставиною. При цьому, питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку, виходячи з доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку.
Разом з тим, обґрунтування представника позивача щодо пропуску строку звернення до суду в зв'язку з введенням воєнного стану не містять доводів щодо неможливості вчинення позивачем відповідних процесуальних дій щодо своєчасного подання позову з дотриманням встановленого строку на звернення до адміністративного суду та не підтверджені відповідними доказами, а містять лише загальне посилання на Указ Президента України за № 64/2022 від 24.02.2022, затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб.
Суд зазначає, що саме по собі посилання на введення воєнного стану на території України не може бути поважною причиною для поновлення або продовження відповідного процесуального строку без зазначення конкретних обставин, які вплинули на своєчасність звернення до суду та без надання відповідних доказів того, як саме введення воєнного стану перешкоджало позивачу реалізувати свої процесуальні права, що, в свою чергу, обумовило пропуск відповідного строку або необхідність його продовження.
Щодо листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 за № 2024/02.0-7.1 як доказу дії обставин непереборної сили, то судом не встановлено обставин, про які йдеться у вказаному листі і які перешкоджали позивачу через запровадження в Україні воєнного стану звернутись до суду в шестимісячний строк після отримання листа-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за № 0900-0204-8/16861 від 23.05.2022 й ознайомлення з його змістом і мотивами, а сам факт введення воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення до суду в розумні строки, у зв'язку із запровадженням такого, не може вважатись поважною причиною пропуску цих строків.
Таким чином, за відсутності відповідних обґрунтувань та належних доказів наявності об'єктивних причин неможливості у встановлені законом строки звернутись до адміністративного суду із вказаною позовною заявою, у тому числі, пов'язаними з обмеженнями, впровадженими у зв'язку веденням воєнного стану, суд дійшов переконання, що зазначену представником позивача причину пропуску строку звернення до суду слід визнати неповажною.
Частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, вказані представником позивача у клопотанні про поновлення строку звернення до суду від 30.12.2022.
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати представнику позивача десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з вказанням інших підстав для поновлення такого строку разом з доказами поважності причин його пропуску.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Копію цієї ухвали надіслати представнику позивача через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Матуляк Я.П.