Рішення від 28.12.2022 по справі 300/4185/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2022 р. справа № 300/4185/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані діями відповідача, щодо відмови позивачу провести перерахунок здійсненого перерахунку пенсії від 10.08.2022 відповідно до протоколу за пенсійною справою 00-7886 (МВС), на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 (справа № 300/711/22), починаючи з 01.12.2019, виходячи з 90 % основного розміру грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи "Теритоіальне медичне об"єднання МВС України в Івано-Франківській області" про розмір грошового забезпечення від 08.06.2021 № 773 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 (справа № 300/1531/21), та здійснити виплату усіх недоотриманих сум пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.11.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві та просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, судом встановлено наступне.

28.10.2005 позивача звільнено з органів внутрішніх справ України (міліції) Калуського РВ УМВ у відставку за віком.

29.10.2005 позивачу призначено основний розмір пенсії за вислугою років, що складає 38років (29 календарних днів), у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до норм чинного тоді Закону України №2262-ХІІ від 9 квітня 1992року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та видано пенсійне посвідчення 14.11.2005 №7886. Крім того, мене було визнано ветераном органів внутрішніх справ та видано УМВС України в Івано-Франківській області посвідчення №098275 від 09.11.2005року.

При перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, позивачу протиправно зменшено її основний розмір з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

У грудні 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки державної установи "Територіальне медичне об"єднання МВС України по Івано-Франківській області " №773 віл 08.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського - старший інспектор управлінь, відділів (відділень) поліції.

Згідно з вищевказаною довідкою, грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" складається з посадового окладу - 2500грн, окладу за спеціальним званням - підполковник поліції 2200грн., надбавки за стаж служби в поліції 50% - 2350грн., надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 44.91% - 3166.16грн. та премії 62,58% - 6393,27грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні такого перерахунку позивачу відмовлено. З цього приводу позивач звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

04.06.2021 своїм рішенням суд (справа №300/1513/21) визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо зменшення відсоткового значення розміру моєї пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та зобов"язав здійснити з 01.01.2016 перерахунок моєї пенсії відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. На підставі цього рішення суду позивачу було здійснено перерахунок пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення.

Останній перерахунок позивача пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було проведено відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 (справа №300/711/22) з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 08.06.2021 №773 та протоколу від 10.08.2022 за його пенсійною справою 00-7886(МВС). Однак, при здійсненні цього перерахунку, відповідач знову неправомірно змінив відсотковий основний її розмір з 90% до 70% грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру (зменшення на 20%) його пенсії та відповідно зменшення недоплачених мені сум пенсії за цей період з 01.12.2019 до проведення перерахунку.

З проведеним відповідачем 10.08.2022 перерахунком пенсії, виходячи з 70% грошового забезпечення (вислуга років 38) позивач не погоджується, оскільки вважає, що має право на 90%, грошового забезпечення відповідно до етапі 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 (справа №300/1513/21).

Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, так як Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунок повинен був здійснюватися із застосуванням норми, що визначає основний розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення розміру пенсії за вислугу років а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок уже проведеного перерахунку його пенсії, відповідно до протоколу від 10.08.2022 за його пенсійною справою 00-7886(МВС) з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" про розмір грошового забезпечення від 08.06.2021 №773, відповідно до рішення Івано-Франківською окружного адміністративного суду від 09.03.2022 (справа № 300/711/22) з врахуванням основного розміру грошового забезпечення в розмірі 90%, відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 (справа №300/1513/21) та здійснювати подальшу її виплату, а також виплатити усю недоплачену різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Листом від 08.09.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській позивачу відмовило у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що зобов"язань щодо проведення перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення на Головне управління не було покладено.

Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся до суду за захистом свої порушених прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону № 2262-XII неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VІ були внесені зміни до частини другої статті 13, а саме цифри " 90" замінено цифрами " 80".

Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри " 80" замінено цифрами " 70". Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивачу пенсія була призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 дійшла висновку, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Застосування іншого показника (70%) до перерахунку пенсії стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду і на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

При цьому в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС, частини третьої статті 291 КАС України суд враховує такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18.

Крім того, право позивача на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які визначено на момент призначення пенсії, встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №300/711/22.

Суд зауважує, що відповідач вчинив протиправні дії щодо зменшення з 01.12.2019 відсоткового значення розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 90% до 70% та допустив протиправну бездіяльність, не провівши за заявою позивача перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90% сум грошового забезпечення

Враховуючи положення пункту 2 частини другої статті 245 КАС України щодо способу захисту порушеного права у разі оскарження дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, а також положення частини другої статті 9 КАС України щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд вважає необхідним у цій справі вийти за межі позовних вимог і з метою надання ефективного захисту порушеному права позивача спосіб захисту сформулювати у відповідності до того чи вчинялися дії відповідачем, чи допускалася бездіяльність.

Отже, оскільки відповідач протиправно зменшив з 01.12.2019 відсоткове значення розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 90% до 70%, то належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності відповідача, допущеної стосовно не проведення з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі 90% сум грошового забезпечення.

З метою захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" № 773 від 08.06.2021 про грошове забезпечення, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату недоотриманих сум пенсії.

Такий спосіб захисту порушених прав позивача є належним, ефективним та достатнім у спірних правовідносинах.

Щодо посилань відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відзиві на пропущення позивачем шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду з позовом суд зазначає наступне.

Заробітна плата та пенсія мають однакову правову природу, тобто є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Таке твердження випливає з норм законодавства. Зокрема, згідно статті 1 Закону України №2235-III "Про громадянство України" заробітна плата і пенсія включені до переліку законних джерел існування.

В частині другій статті 2 Закону України №2050-III "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" заробітна плата і пенсія також включені до переліку доходів.

Відповідно до ч.2 ст. 233 Кодексу законів про працю України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

З огляду на позицію Конституційного Суду України в рішеннях №8-рп/2013 і №9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини другої ст.233 Кодексу законів про працю України можна дійти висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

З урахування викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 992,40 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 08.09.2022 провести перерахунок здійсненого перерахунку пенсії від 10.08.2022 відповідно до протоколу за пенсійною справою 00-7886 (МВС), на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 (справа №300/711/22), починаючи з 01.12.2019, виходячи з 90% основного розміру грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" про розмір грошового забезпечення від 08.06.2021 №773 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 (справа №300/1513/21), та здійснити виплату усіх недоотриманих сум пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок перерахованої мені пенсії та недоплачених сум різниці підвищеної пенсії, який проведений 10.08.2022 відповідно до протоколу за пенсійною справою 00-7886 (МВС), на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 (справа №300/711/22), починаючи з 01.12.2019, виходячи з 90% основного розміру грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" про розмір грошового забезпечення від 08.06.2021 №773 і рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 (справа №300/1513/21), та здійснити виплату усіх недоотриманих сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, код ЄДРПОУ: 20551088).

Суддя Шумей М.В.