ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" січня 2023 р. справа № 300/3430/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просив суд: визнати неправомірним та скасувати Рішення відповідача від 17.06.2022 №056650004567 про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити пенсію на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.08.2021 як дати подання заяви про призначення пенсії, з урахуванням наявності у позивача стажу роботи на провідних професіях не менше 20 (двадцяти) років.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваним рішенням позивачу протиправно відмовлено в призначенні пенсії через відсутній пільговий стаж згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 21.09.2022. У даному відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України проти задоволення позову заперечив, зокрема зазначив, що 17.06.2022 пенсійним органом прийнято рішення №056650004567 про відмову в призначенні пенсії позивачу, оскільки згідно з наданими документами страховий стаж становить 21 рік 4 місяці 20 днів, з урахуванням кратності - 38 років 4 місяці 20 днів., а стаж, згідно із Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, становить 24 роки 10 місяців 22 дні. Зазначив, що оскільки на дату звернення позивача відсутній пільговий стаж, передбачений частиною 3 статті 114 Закону №1058, тому і відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії. У задоволенні позову просить відмовити.
Суд, розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , РНОКПП № НОМЕР_2 , місце реєстрації, згідно довідки про реєстрацію місця проживання №48 від 28.01.2020 року: адреса: АДРЕСА_1 (а. с. 27, 29) .
Позивач має статус учасника бойових дій, згідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 22.08.2018 року, виданого Управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_4 (а. с. 32).
Позивачем 11.09.2020 через веб-портал подано документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням від 14.09.2020 Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило позивачу у призначені пенсії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.01.2021 по справі №200/11033/20-а, яке набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2021 позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 від 14.09.2020 №479. Зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку - один місяць служби за три місяці періоду безпосередньої участі в проведенні Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях у період часу з 10.05.2018 по 31.10.2018; з 07.12.2018 по 09.12.2018; з 02.04.2019 по 30.04.2019; з 04.06.2019 по 31.07.2019; з 25.10.2019 по 07.07.2020.
Покровським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянуто заяву про призначення пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду та рішенням №1958 від 26.03.2021 повторно відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах (а.с.28-31).
В подальшому позивачем за допомогою веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України 28.08.2021 повторно подано заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, однак, 06.09.2021 відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняте рішення №056650004567 про відмову в призначенні пенсії.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 у справі №300/6718/21, яке набрало законної сили 13.05.2022,позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 06.09.2021 №056650004567 про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку - один місяць служби за три місяці періоду його безпосередньої участі в проведенні Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях у період часу з 31.07.2020 по 30.06.2021; з 03.07.2021 по 17.08.2021, та з урахуванням наявності у ОСОБА_1 стажу роботи на провідних професіях не менше 20 (двадцяти) років згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання даного рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 №300/6718/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зараховано до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці періоду його безпосередньої участі в проведенні Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях у період з 31.07.2020 по 30.06.2021 та з 03.07.2021 по 17.08.2021.
Однак відповідачем відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки в останнього відсутній пільговий стаж, передбачений частиною 3 статті 114 Закону №1058.
Не погоджуючись із такою відповіддю, представник позивача звернувся до суду за захистом його прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (п. 1 ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Абзацом першим частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з абзацом другим частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1частинидругої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1частинидругої цієї статті.
Крім цього, умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які мають пільговий характер роботи, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 №1788-XII.
Так, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин,на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років (ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
12.08.93 Кабінет Міністрів України своєю постановою №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Так, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (розділ «Загальні положення» Порядку №637).
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Отже, виходячи з наведених вище законодавчих актів, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Однак, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії, зокрема, на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки.
Трудовою книжкою ОСОБА_1 . Серії НОМЕР_5 від 19.02.2001 підтверджені такі періоди роботи:
- 23.11.2000 прийнятий учнем гірника підземного на шахті «Родинська» тресту Красноармійськвугілля»;
- 18.01.2001 переведений гірником підземним 2 розряду з повним робочим днем в шахті;
- 25.04.2001 звільнений у зв'язку з призовом до Збройних Сил України;
- з 26.05.2001 по 04.11.2002 служив в армії;
- 09.12.2002 прийнятий гірником підземним 2 розряду на шахті «Родинська» тресту Красноармійськвугілля»;
- 15.08.2003 звільнений за угодою сторін;
- з 03.11.2003 по 20.11.2003 заняття в навчальному пункті шахти «Красноармійська-Західна №1» ВАТ «Вугільна компанія»
- 21.11.2003 прийнятий гірником підземним з повним робочим днем в шахті;
- з 08.10.2010 переведений учнем гірником очисного вибою на час практики з повним робочим днем в шахті;
- 25.03.2011 переведений гірником очисного вибою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті;
- 22.09.2014 звільнений за власним бажанням;
- 19.01.2015 прийнятий гірником очисного вибою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»»;
- 04.05.2016 переведений учнем машиніста гірничих виймальний машин з повним робочим днем в шахті;
- 07.12.2016 переведений машиністом гірничих виймальних машин 5 розряду з повним робочим днем в шахті (а. с. 67-72).
Водночас пільговий стаж позивача підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.08.2020 №1-661 (а. с. 41), від 13.08.2020 №1-660 (а. с. 48), 28.08.2020 №558 (а. с. 57), довідкою від 13.08.2020 №53-АР (а. с. 51).
Отже на момент звернення позивача 11.09.2020 через веб-портал із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» був наявний необхідний пільговий стаж для призначення такої пенсії - понад 23 роки.
Судом зазначається,що спір між сторонами серед іншого,виник і щодо зарахування до пільгового стажу в кратному обчисленні часу безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції та операції об'єднаних сил з 10.05.2018 по 31.10.2018; з 07.12.2018 по 09.12.2018; з 02.04.2019 по 30.04.2019; з 04.06.2019 по 31.07.2019; з 25.10.2019 по 07.07.2020, 31.07.2020 по 30.06.2021; з 03.07.2021 по 17.08.2021 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3статті 114 Закону № 1058-IV.
Водночас, згідно зі ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, віднесено, зокрема, й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Згідно з абз. 2ст. 8ЗаконуУкраїни «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91 №2011-XII (зі змінами та доповненнями), час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»,«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 цього Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок №393) встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 у справі №348/347/17.
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з тим, суд звертає увагу, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями ст. 2ЗаконуУкраїни «Про військовий обов'язок та військову службу», якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п. 1 ст. 2 Закону також віднесено і військову службу.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 22.08.2018 управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_6 Іванченко ОСОБА_3 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.
Довідкою від 26.04.2018 №05/1265 безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, підтверджено те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 09.01.2018 по 12.02.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах/районі проведення антитерористичної операції.
Довідка від 07.07.2020№04/5514/1, видана Покровсько-Ясинуватським об'єднаним міським військовим комісаріатом, свідчить про те, що ОСОБА_4 в періоди з 10.05.2018 по 31.10.2018, з 07.12.2018 по 09.12.2018, з 02.04.2019 по 30.04.2019, з 04.06.2019 по 31.07.2019, з 25.10.2019 по теперішній час бере участь в операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях.
Таким чином, у періоди з 10.05.2018 по 31.10.2018; з 07.12.2018 по 09.12.2018; з 02.04.2019 по 30.04.2019; з 04.06.2019 по 31.07.2019; з 25.10.2019 по 07.07.2020, 31.07.2020 по 30.06.2021; з 03.07.2021 по 17.08.2021 позивач як військовослужбовець приймав безпосередню участь у бойових діях.
Водночас, Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 у справі №300/6718/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку - один місяць служби за три місяці періоду його безпосередньої участі в проведенні Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях у період часу з 31.07.2020 по 30.06.2021; з 03.07.2021 по 17.08.2021, та з урахуванням наявності у ОСОБА_1 стажу роботи на провідних професіях не менше 20 (двадцяти) років згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, період військової служби позивача з 10.05.2018 по 31.10.2018; з 07.12.2018 по 09.12.2018; з 02.04.2019 по 30.04.2019; з 04.06.2019 по 31.07.2019; з 25.10.2019 по 07.07.2020, 31.07.2020 по 30.06.2021; з 03.07.2021 по 17.08.2021 у лавах Збройних Сил України має бути зарахований до стажу роботи позивача за професією «машиніст гірничих виймальних машин», яка є провідною професією з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на якій повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку.
Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача, суд виходить з наступного.
Як встановлено судом, відділом призначення пенсії управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 у справі №300/6718/21 щодо зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці періоду його безпосередньої участі в проведенні Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях у період часу з 31.07.2020 по 30.06.2021; з 03.07.2021 по 17.08.2021 прийнято рішення від 17.06.2022 №056650004567, яким останньому відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на положення ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За встановлених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, суд зазначає, що оскаржуване рішення не відповідає критерію обґрунтованості, а дії відповідача не є такими, що відповідають способу і підставам, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, з метою належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 17.06.2022 №056650004567, яким позивачеві відмовлено у призначенні пенсії.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За правовою позицією Верховного Суду України. викладеною у рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З урахуванням неодноразових звернень позивача як до пенсійного органу так і до Донецького окружного адміністративного суду та Івано-Франківського окружного адміністративного суду, суд з метою ефективного захисту права позивача, вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах з дати звернення, оскільки на час звернення до відповідача позивач вже мав необхідний стаж для призначення пенсії.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин та наведених правових положень, суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано приписів частини 2 статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Однак, позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачувався, оскільки останній звільнений від його сплати згідно пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
А тому, враховуючи зазначене, підстави для стягнення судових витрат у вигляді судового збору відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018,код ЄДРПОУ - 20551088) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 06.09.2021 №056650004567 про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ) пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.08.2021, як дня звернення про призначення такої пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Представнику ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.
Рішення складене в повному обсязі 04 січня 2023 р.