Постанова від 03.01.2023 по справі 346/5127/22

Справа № 346/5127/22

Провадження № 3/346/195/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 січня 2023 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Калинюк О.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №118655 від 03.12.2022 року зазначено, що того дня о 15 год. 35 хв. в м. Коломия, по вул. Бандери, Івано-Франківської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Chevrolet Captiva», д.н.з. « НОМЕР_1 », перебуваючи в стані наркотичного сп'яніння. Зі згоди водія огляд на стан такого сп'яніння проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі та підтверджується висновком № 86 від 03.12.2022 року.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав. Він також зазначив, що йому не було роз'яснено його процесуальні права, а після складення протоколу - не вручено його копію. Крім того, він вважає, що його огляд на стан наркотичного сп'яніння проведено з грубим порушенням вимог законодавства, і відсутні будь-які конкретні вказівки на те, який саме наркотичний засіб він вживав і під його впливом перебував у стані вказаного сп'яніння. Враховуючи наведене, ОСОБА_1 просить провадження в справі закрити.

Вивчивши матеріали справи, долучені до матеріалів справи відеозаписи з нагрудної камери працівника поліції, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 245 цього Кодексу, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Розгляд справи відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.

Посадовою особою, що складає протокол, ставиться у вину особі вчинення таких конкретних протиправних діянь, що містять в собі ознаки того чи іншого адміністративного правопорушення, що відображається у протоколі. Суддя ж, розглянувши справу, повинен переконатись у наявності чи відсутності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за конкретні дії.

Відповідно до вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Порядок проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння знайшов своє відображення у ст. 266 КУпАП, приписах Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція), та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12. 2008 року № 1103 (далі - Порядок) та іншим актах.

Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

В розглядуваному протоколі про адміністративне правопорушення від 03.12.2022 року не зазначено за якими саме ознаками зовнішнього вигляду, поведінки, мови чи іншими ознаками ОСОБА_1 поліцейська Вальчишин Г.І. дійшла висновку, що він може перебувати в стані наркотичного сп'яніння (а.с.1)

Однак, у направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 03.12.2022 року вже зазначено такі ознаки вказаного сп'яніння, виявлені поліцейським при проведеному ним огляді ОСОБА_1 : зіниці очей не реагують на світло, порушення мови та координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. При цьому графи «Огляд проводився за допомогою» та «Результати огляду» в даному направлені залишені незаповненими (а.с.6).

Дослідивши, долучені до матеріалів справи відеозаписи з нагрудних камер поліцейських, слід зазначити, що дані відеозаписи містяться на двох носіях, оптичних дисках, тобто є поділеними на кілька частин, відеофайлів (а.с.12).

На вказаних відеозаписах безсторонньо зафіксовані деякі обставини події, в тому числі процес зупинки автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , спілкування поліцейських з ним, перевірка його документів, пропозицію поліцейських пройти ОСОБА_1 огляд у медичному закладі, на яку останній погоджується. Крім того, зафіксовано факт перебування ОСОБА_1 в даному медичному закладі та проходження ним огляду.

Згідно з вимогами пунктів 8, 12 зазначеної вище Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Відповідно до пунктів 7,8,15 даної Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин , що здатні спричинювати стан сп'яніння. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акту медичного огляду.

Тобто, лабораторні дослідження повинні були встановити кількісне визначення вмісту наркотичного засобу та саме якого наркотичного засобу в сечі ОСОБА_1 (скільки нг/мл наркотичного засобу, якого саме наркотичного засобу виявлено у сечі та чи перевищує це значення допустимий пороговий рівень), що є базовим критерієм встановлення як самого факту, так і ступеня сп'яніння ОСОБА_1 .

Відповідно до п.22 вказаної Інструкції висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.

Крім того, відповідно до правил, передбачених ч.5 та 6 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

В матеріалах справи відсутні дані, які вказують на те, що в закладі охорони здоров'я акт медичного огляду та висновок медичного огляду від 03.12.2022 року на стан наркотичного сп'яніння складені за результатами лабораторних досліджень з використанням вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджених сертифікатом відповідності.

Вказана позиція також висловлена в постанові Івано-Франківського апеляційного суду від 18.10.2022 року в справі № 344/7794/22 (провадження № 33/4808/624/22). Дана постанова є остаточною в даній категорії справ.

Таким чином, долучений до матеріалів справи висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння складений 03.12.2022 року лікарем КНП «Коломийська центральна районна лікарня» Коломийської міської ради, з порушенням вимог Інструкції. А тому цей висновок слід вважати недійсним.

Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, що сформульовані у п.43 рішення від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» ( з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини»), «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

За таких обставин, вважаю, що всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення слід тлумачити на його користь.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність доказів, які б з достовірністю свідчили про керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння. Тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.

На підставі наведеного та, керуючись ст.ст. 221, 247, 283, 284, 288-290, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.

Суддя Калинюк О. П.