ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/173/22
провадження № 2/753/3342/22
07 грудня 2022 року Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Гусак О.С., з секретарем Уляницькою М.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку,
10 січня 2022 року до Дарницького районного суду м. Києва надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Київської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку. На обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що з 1998 року вона користується земельною ділянкою по АДРЕСА_1 площею 0,0598 га. З 1998 року Київська міська державна адміністрація визнала, що земельну ділянку в урочищі Осокорки неможливо звільнити у зв'язку із самозахопленням і забудовою приватними будинками. У 2000 році позивачем на вказаній земельній ділянці завершено будівництво садового (дачного) будинку площею 31,7 кв. м. 12 жовтня 2015 року проектним інститутом СБУ проведено технічну інвентаризацію вказаного об'єкту нерухомого майна та складено технічний паспорт на садовий будинок, чим підтверджено розташування цього будинку на земельній ділянці по АДРЕСА_1 . 19 лютого 2021 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис 40635290 про право власності позивача на вказаний будинок, а 6 серпня 2021 року до Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку внесено відомості про земельну ділянку по АДРЕСА_1 , площею 0,0598 га із кадастровим номером 8000000000:96:054:0019. З огляду на приписи статей 120 Земельного кодексу України, 377 ЦК України позивач просить визнати за нею право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 8000000000:96:054:0019, площею 0,0598 га, що знаходиться під будинком з реєстраційним номером об'єкту нерухомого майна 2295093580000.
10 січня 2022 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано судді Гусак О.С.
11 січня 2022 року ухвалою Дарницького районного суду м. Києва позовну заяву залишено без руху, надано строк на усунення недоліків.
26 січня 2022 року до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
27 січня 2022 року ухвалою Дарницького районного суду м. Києва відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
14 березня 2022 року у зв'язку з збройною агресією росії з метою збереження життя та здоров'я працівників суду та відвідувачів судове засідання відкладено на 7 червня 2022 року.
16 травня 2022 року ухвалою Дарницького районного суду м. Києва задоволено клопотання позивача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції.
7 червня 2022 року у судове засідання з'явився представник позивача ОСОБА_1 , у зв'язку із неявкою відповідача відкладено на 21 липня 2022 року.
21 липня 2022 року у судове засідання з'явився представник позивача ОСОБА_1 , у зв'язку із неявкою відповідача справу відкладено на 15 вересня 2022 року.
21 липня 2022 року ухвалою Дарницького районного суду м. Києва явку представника відповідача у судове засідання визнано обов'язковою.
8 вересня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що рішенням Київської міської ради від 27 лютого 2020 року № 228/8398 обслуговуючому кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» передано у довгострокову оренду на 10 років земельні ділянки у мікрорайоні Осокорки у Дарницькому районі м. Києва для ведення колективного садівництва та зареєстровано договори оренди земельних ділянок. У відповідь на звернення позивача відповідачем повідомлено, що передача у власність земельних ділянок громадянам, членам обслуговуючого кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» буде здійснюватись шляхом поділу землекористувачем земельної ділянки, яка перебуває в його користуванні. Отже, подальша підготовка проєкту рішення Київської міської ради про передачу у власність або відмову у передачі у власність земельної ділянки буде можливою після надання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Посилаючись на наведене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
15 вересня 2022 року у судове засідання з'явився представник позивача ОСОБА_1 , судом оголошено перерву до 14 жовтня 2022 року та надано строк позивачу для подачі відповіді на відзив.
19 вересня 2022 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено заперечення проти доводів відповідача.
11 жовтня 2022 року у судове засідання з'явився представник позивача ОСОБА_1 , у зв'язку із неявкою відповідача розгляд справи відкладено до 8 листопада 2022 року та визнано явку представника відповідача у судове засідання обов'язковою.
8 листопада 2022 року закрито підготовче провадження, розпочато розгляд справи по суті, наступною датою судового засідання визначено 7 грудня 2022 року.
22 листопада 2022 року до суду надійшла промова (заключне слово) представника позивача ОСОБА_1 .
Дослідивши доводи сторін, наявні у матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_2 належить садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , площею 31,7 кв.м (а.с. 15).
27 лютого 2022 року рішенням Київської міської ради № 228/8398 передано обслуговуючому кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» в оренду на 10 років земельні ділянки для ведення колективного садівництва у мікрорайоні Осокорки Дарницького району м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста, в тому числі, земельну ділянку площею 1,6537 га (кадастровий номер 8000000000:96:054:0001, а.с. 75-79).
1 листопада 2021 року ОСОБА_2 звернулась до Київської міської ради із заявою про приватизацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 8000000000:96:054:0019, площею 0,0598 га, на якій розміщений об'єкт нерухомого майна, який належить позивачу 9 (а.с. 12).
1 грудня 2022 року відповідач надав відповідь позивачу, що рішенням Київської міської ради від 27 лютого 2020 року № 228/8398 обслуговуючому кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» передано у довгострокову оренду на 10 років земельні ділянки у мікрорайоні Осокорки у Дарницькому районі м. Києва для ведення колективного садівництва та зареєстровано договори оренди земельних ділянок. Департаментом земельних ресурсів Київської міської ради опрацьовано звернення обслуговуючого кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва та надано лист-згоду на поділ земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:96:054:0001). Передача у власність земельних ділянок громадянам, членам обслуговуючого кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» буде здійснюватись шляхом поділу землекористувачем земельної ділянки, яка перебуває в його користуванні (а.с. 13).
Згідно з ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або його оспорювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 373 ЦК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Згідно з ч.ч .1,4 ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
На виконання ч.1 ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 118 ЗК України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, згідно з яким громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки, яка розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Стаття 152 ЗК України визначає способи захисту прав на земельні ділянки. Так, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до вимог частин 1 та 2 статті 59 даного Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 1 статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
За приписами статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Керуючись статтею 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Таким чином, підставою набуття права власності чи права користування земельними ділянками комунальної власності в м. Києві для громадян та юридичних осіб є відповідне рішення Київської міської ради.
Відповідно до статті 35 Земельного кодексу України громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва . Іноземці та особи без громадянства, а також юридичні особи, можуть мати земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва на умовах оренди . Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо . Приватизація земельної ділянки громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства.
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, наданим Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:96:054:0019 є комунальною власністю, і знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Надана Київською міською радою земельна ділянка, площею 1,6537 га, на якій розташований, в тому числі, садовий будинок позивача, належить на праві користування обслуговуючому кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» і відомості про площу земельної ділянки, необхідної для обслуговування садового будинку, площею 31,7 кв. м, відсутні.
Крім того, відомості про право користування позивачем площею, на якій розміщено належний їй садовий будинок, суду не надано.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування в порядку, визначеному законом.
Таким чином, з огляду на рішення Київської міської ради від 27 лютого 2020 року № 228/8398 про передачу обслуговуючому кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» земельної ділянки площею 1,6537 га з кадастровим номером 8000000000:96:054:0001, на частині якої розташовується садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , визнання за позивачем права власності на земельну ділянку до припинення права користування нею обслуговуючим кооперативом «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» суперечитиме вимогам ч. 5 ст. 116 ЗК України.
Представник позивача як на підставу обгрунтування позовних вимог посилається на ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України.
За змістом ч. 1 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об'єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України. Істотною умовою договору, який передбачає перехід права власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, який розміщений на земельній ділянці і перебуває у власності відчужувача, є умова щодо одночасного переходу права власності на таку земельну ділянку (частку у праві спільної власності на неї) від відчужувача (попереднього власника) відповідного об'єкта до набувача такого об'єкта.
Отже, аналіз зазначених норм права передбачає перехід права власності на земельну ділянку при переході права власності на споруду, будівлю, якщо така земельна ділянка перебувала у власності попереднього власника, чи у користуванні іншої особи.
Як встановлено судом, у спірних правовідносинах не відбувалось переходу права власності на будівлю, що перебувала у власності чи користуванні іншої особи за цивільно-правовими договорами і не відбувалось відчуження нерухомості, що перебувала у власності, користуванні іншої особи, як це передбачено ст. 120 ЗК України. Позивач зареєстрував за собою право власності на побудований нею садовий будинок, який знаходиться на земельній ділянці, переданій садовому товариству у довгострокову оренду на 10 років земельні ділянки у мікрорайоні Осокорки у Дарницькому районі м. Києва для ведення колективного садівництва.
Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом земельних ресурсів Київської міської ради опрацьовано звернення обслуговуючого кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва та надано лист-згоду на поділ земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:96:054:0001) та вказано, що передача у власність земельних ділянок громадянам, членам обслуговуючого кооперативу «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» буде здійснюватись шляхом поділу землекористувачем земельної ділянки, яка перебуває в її користуванні.
За наведених обставин, позивачем не доведено обставин порушення її права на отримання у власність земельної ділянки у встановленому законом порядку, та підстав визнання за нею права власності на земельну ділянку у порядку ст. 120 ЗК України й з підстав, передбачених ст. 377 ЦК України.
При цьому, визнаючи необгрунтованими вимоги позивача про визнання за нею права власності на указану нею земельну ділянку із зазначених нею підстав, суд також виходить із того, що позивач не позбавлена можливості отримати у власність земельну ділянку, на якій нею побудований садовий будинок з урахуванням порядку, передбаченого чинним законодавством, щодо передачі у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва, і таке погодження щодо передачі позивачці у власність земельної ділянки, на якій знаходиться її садовий будинок, фактично не заперечувалося відповідачем.
Представник позивача в обґрунтування позову не посилався на відмову відповідача у наданні відповідної згоди на передачу ОСОБА_2 у власність земельної ділянки, що знаходиться під її садовим будинком для ведення садівництва.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 10, 12, 13, 76-81,141, 263-265, 280-284, 289 ЦПК України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_2 до Київської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку відмовити.
Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.С. Гусак